Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lipca 2017 r.
14:13

"Ja bym kazał strzelać do tego bydła". Rzecznik dyscyplinarny UMCS zajmie się sprawą naukowca

199 113 A A

Sprawa dr hab. Artura Góraka z Wydziału Humanistycznego UMCS trafiła do rzecznika dyscyplinarnego uczelni. Naukowiec we wpisie na Facebooku protestujących przeciwko zmianom w sądownictwie nazwał „bydłem, do którego kazałby strzelać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wykładowca w poniedziałek spotkał się z prorektorem ds. ogólnych UMCS dr hab. Arkadiuszem Berezą i został zobowiązany do niezwłocznego złożenia wyjaśnień na piśmie.

- Na podstawie oceny zdarzenia i po zapoznaniu się z wyjaśnieniami prorektor przekazał sprawę do rzecznika dyscyplinarnego uniwersytetu w celu wszczęcia postępowania – informuje Katarzyna Kozielewicz z biura prasowego UMCS. 

- W przypadku wniosku rzecznika dyscyplinarnego o ukaranie, komisja dyscyplinarna może orzec kary przewidziane w ustawie, tj. upomnienie, nagana, nagana z pozbawieniem prawa do pełnienia funkcji kierowniczych w uczelniach na okres od 3 miesięcy do 5 lat, a także pozbawienie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na okres od pięciu miesięcy do pięciu lat lub na stałe - dodaje.

Przypomnijmy, że chodzi o komentarz, jaki dr hab. Artur Górak, adiunkt z Instytutu Historii na Wydziale Humanistycznym UMCS zamieścił pod wpisem, który w czwartek wieczorem pojawił się na profilu Racjonalna Polska na Facebooku. Informowano w nim o tym, że w czasie gdy pod pałacem prezydenckim protestowały tłumy mieszkańców Warszawy, prezydent Andrzej Duda wypoczywał w Juracie. 

„Co za bzdury” – napisał naukowiec. Jeden z użytkowników portalu skomentował: „Klasę polityczną poznaje się przez drobne gesty. Czemu nie wyszedł do ludu? Tylko na Hel pojechał. Bał się?”. Na to dr hab. Górak odpowiedział: „Jakiego ludu? Ja bym kazał strzelać do tego bydła”.

Dr hab. Artur Górak w poniedziałek rano pod jednym z postów na swoim profilu, gdzie w komentarzach internauci krytykowali jego wypowiedź opublikował oświadczenie. Jak wyjaśnia, kontrowersyjne słowa napisał „pod wpływem wzburzenia zupełnie inną sprawą”.

- Absolutnie nie miałem na myśli wydawania rozkazów do zabijania, ale interwencję policji na wybryki w innej sprawie. Nie przeczytałem dokładnie posta kolegi i opublikowałem bezwiednie słowa, które nie wyrażają moich opinii o protestach w sprawie reformy sądownictwa. Nie uważam tych okoliczności za wytłumaczenie – napisał naukowiec i przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego słowami.

Jak ustaliliśmy, podobne stanowisko naukowiec zawarł w swoich wyjaśnieniach przekazanych władzom uczelni. Miał też wyrazić skruchę i określić swoje sformułowanie jako naganne.

Komentarze 113

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 16:16
+1
Wystarczy popatrzeć na twarz docenta - wypisz wymaluj wyborca PiS!
Avatar
Gość / 25 lipca 2017 o 15:32
+1
Co on tam robi ? Humanistyka, nauki społeczne i prawo UMCS to postkomuna rodem z PKWN, jedyne co wartościowe na UMCS to nauki matematyczno-przewodnicze - trzymają poziom
Avatar
Dżej Dżej / 26 lipca 2017 o 11:39
undefined napisał:
no tak bo jak inny "wykładowcy" wypisują obraźliwe komentarze na obecny rząd to jest wszystko ok i wtedy to są ich prywatne profile facebookowe a w tym przypadku to już miejsca na wolność słowa nie ma. O tempora, o mores , o cenzuro!!!
 Dokładnie. Najbardziej płodni antyrządowcy sa wśród neofilologów. Nie wiem, za czyje srebrniki, ale obstawiam wujka Sorosa.
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 10:22
Skandaliczne! Tym Panem nie rzecznik tylko prokuratura powinna się zająć i to z urzędu.
Avatar
Niezalogowany / 26 lipca 2017 o 10:13
Czyżby chodziło Pani/Panu o Pana dr Tomasza C. czy też może o kogoś jeszcze innego?
Avatar
Radek / 26 lipca 2017 o 10:05
A gdzie Pana zdaniem mają najlepsze studia prawnicze w Polsce?
Avatar
Jedrekkkkk / 26 lipca 2017 o 09:29
to ilu debili powinni zamknąc z pod sejmu za groźby karaqlne i nawoływanie do nienawiści a nic takiego nie miało miejsca są jak zwykle lepsi i gorsi. tamtych sądy by uniewinniły a tego bidaka do więźnia. takie mamy prawo i sądy
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 08:25
Ciekawe komu na uczelni zależy żeby "grzać" ten temat? Czyżby wiecznie mającemu kompleksy archiwistyki koledze z roku?
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 07:48
Rzecznik mógłby przyjrzeć się stronom fejsbukowym poszczególnych instytutów.
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 07:47
Wyraził tylko opinię w trybie przypuszczającym.
Avatar
Dżej Dżej / 26 lipca 2017 o 11:39
undefined napisał:
no tak bo jak inny "wykładowcy" wypisują obraźliwe komentarze na obecny rząd to jest wszystko ok i wtedy to są ich prywatne profile facebookowe a w tym przypadku to już miejsca na wolność słowa nie ma. O tempora, o mores , o cenzuro!!!
 Dokładnie. Najbardziej płodni antyrządowcy sa wśród neofilologów. Nie wiem, za czyje srebrniki, ale obstawiam wujka Sorosa.
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 10:22
Skandaliczne! Tym Panem nie rzecznik tylko prokuratura powinna się zająć i to z urzędu.
Avatar
Niezalogowany / 26 lipca 2017 o 10:13
Czyżby chodziło Pani/Panu o Pana dr Tomasza C. czy też może o kogoś jeszcze innego?
Avatar
Radek / 26 lipca 2017 o 10:05
A gdzie Pana zdaniem mają najlepsze studia prawnicze w Polsce?
Avatar
Jedrekkkkk / 26 lipca 2017 o 09:29
to ilu debili powinni zamknąc z pod sejmu za groźby karaqlne i nawoływanie do nienawiści a nic takiego nie miało miejsca są jak zwykle lepsi i gorsi. tamtych sądy by uniewinniły a tego bidaka do więźnia. takie mamy prawo i sądy
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 08:25
Ciekawe komu na uczelni zależy żeby "grzać" ten temat? Czyżby wiecznie mającemu kompleksy archiwistyki koledze z roku?
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 07:48
Rzecznik mógłby przyjrzeć się stronom fejsbukowym poszczególnych instytutów.
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 07:47
Wyraził tylko opinię w trybie przypuszczającym.
Avatar
dobulu / 26 lipca 2017 o 07:11
undefined napisał:
Za podżegania do zbrodni to chyba prokurator powinien prowadzić sprawę a nie rzecznik. Gdyby gość miał trochę honoru to sam by poprosił o zwolnienie.
 Natomiast apele o pałowanie, walenie dechą- należy uważać za rehabilitację, zaleconą przez wybitnych dr
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 06:34
Dajcie mu 1600 zł na rękę i zmięknie.
Zobacz wszystkie komentarze 113

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 1 0

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 2 1

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 18 2

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 123 28

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo) 13 8

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 35 44

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 2

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 13 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 14 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 40 10

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 44 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!