piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Jadą rowerem do Wiednia, żeby pomóc choremu Kubie

Dodano: 4 marca 2011, 20:13

Pojadą do Wiednia: (od lewej) Tomasz Stasiak na rowerze i Paweł Romański w samochodzie technicznym (
Pojadą do Wiednia: (od lewej) Tomasz Stasiak na rowerze i Paweł Romański w samochodzie technicznym (

By żyć 22-letni Kuba z Niedrzwicy Dużej potrzebuje nowych płuc. Przeszczep kosztuje 500 tys. zł. Studenci z UMCS pomagają zdobyć potrzebną kwotę. Jadą rowerem do Austrii. Na trasie wyprawy będą robić zbiórki.

W niedzielę o godzinie 11 sprzed Bramy Krakowskiej w Lublinie wyruszą na tandemie Sebastian Michailidis i Tomasz Stasiak, studenci Wydziału Pedagogiki UMCS. W drodze do Austrii towarzyszyć im będzie 4 kolegów w dwóch samochodach technicznych.

– Na pomysł wpadli Tomek i Sebastian. Chcieli zrobić coś więcej niż wpłacić parę złotych do puszki. Wymyślili, że trzeba wypromować całą akcję pomocy Kubie – wyjaśnia Paweł Romański z Samorządu Studentów UMCS, który również bierze udział w wyprawie.

22-letni Kuba Bielak, mieszkaniec Niedrzwicy Dużej, cierpi na mukowiscydozę. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od rówieśników. – Ale moje życie to codzienna walka o oddech – mówi student UMCS. Jedynym ratunkiem dla niego jest przeszczep płuc w Wiedniu. Na ten cel potrzebuje ponad 500 tysięcy zł. Rodzice chłopaka takiej kwoty nie mają. Przez 2 miesiące na konto Kuby wpłynęło 100 tys. zł.

– Uznaliśmy, że warto pojechać do Wiednia na rowerze. Tam jest klinika, która podejmuje się przeszczepu płuc – mówi Tomasz Stasiak, student III roku Wydziału Pedagogiki UMCS. – Kubę poznaliśmy niecały miesiąc temu i jeszcze bardziej przekonaliśmy, że warto to dla niego zrobić.

Rowerzyści przejadą w sumie blisko 700 km. Do Wiednia planują dotrzeć w czwartek. –Powinno się udać. Ja jestem trenerem sportowym, Sebastian ścigał się wcześniej na tandemach – uśmiecha się Tomek. – Chcemy zrobić w klinice zdjęcia i po powrocie do Lublina sprzedać je na aukcji, a dochód przekazać dla Kuby.

Pierwszy przystanek rowerzystów będzie w Sandomierzu. – W Austrii jesteśmy umówieni na wywiad z polonijną gazetą, potem mamy spotkanie z młodzieżą austriackiej Polonii. Oni już zbierają pieniądze i przekażą nam je na miejscu. Z Wiednia studenci wrócą samochodami.

Weekendowe imprezy dla Kuby

• W Świdniku w sobotę i niedzielę (w godz. 9–20) odbędzie się V Charytatywny Turniej Piłki Halowej (Szkoła Podstawowa nr 7). Odbędzie się także mecz pokazowy drużyn Avii Świdnik i reprezentantów UMCS. • W Lublinie w sobotę o godzinie 18.30 ACK UMCS "Chatka Żaka” zaprasza na aukcję prac uczestników Cyklicznej Akcji Twórczej e+Pozyton. • W sobotę w tym samym miejscu koncert Pawła Eisenberga, finalisty programu "Mam talent” (godz. 19). Zatańczy też zespół tańca towarzyskiego Impetus. Bilety w cenie 20 zł.

PŁUCA DLA KUBY

Można wpłacić pieniądze na subkonto w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą. PKO BP SA O/Rabka, nr rachunku: 49 1020 3466 0000 9302 0002 3473, z dopiskiem "Jakub Bielak”.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!