czwartek, 18 stycznia 2018 r.

Lublin

Jak bardzo smog jest groźny dla zdrowia? Rozmowa z alergologiem

Dodano: 19 grudnia 2017, 12:01

Rozmowa z lek. med. Ewą Trębas-Pietraś, która kieruje oddziałem alergologii i chorób płuc w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

Lek. med. Ewa Trębas-Pietraś
Lek. med. Ewa Trębas-Pietraś (fot. Maciej Kaczanowski)

• Jak bardzo smog jest groźny dla zdrowia? 

– Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do zaostrzenia chorób przewlekłych, szczególnie u grup najmniej odpornych, czyli dzieci i osób starszych. Obserwujemy wyraźny związek między wzrostem zgonów w miesiącach zimowych a wyższym stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu. Chodzi między innymi o pyły zawieszone – PM 2,5 i PM 10.

• Która z tych substancji jest bardziej niebezpieczna?

– Obie, z tym, że PM 2,5 może wyrządzić znacznie większe szkody w naszym organizmie. To mniejsza cząsteczka niż PM 10, w związku z czym może dotrzeć aż do pęcherzyków płuc i oddziaływać negatywnie na każdy narząd. Z kolei PM 10 osadza się w układzie oddechowym i powoduje liczne uszkodzenia płuc.

• Do jakich chorób może prowadzić stały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem? 

– Na pewno zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Przyczynia się też do zaostrzenia chorób układu krążenia, m.in. zawałów, a przede wszystkim chorób układu oddechowego, który jako pierwszy ma kontakt z powietrzem. Chodzi tu między innymi o przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, choroby śródmiąższowe płuc.

• Jak tego uniknąć?

– W przypadku osób, które już chorują, środki ostrożności powinny być szczególnie przestrzegane. Jeśli stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest duże, powinno się unikać wychodzenia z domu, a jeśli jest taka konieczność to w ochronnych maseczkach. Polecam też aplikacje na telefon, które informują o aktualnym stanie powietrza, jego składnikach i ich stężeniu. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić sytuację.

Dobrze jest też reagować, jeśli widzimy, że ktoś zanieczyszcza powietrze paląc na przykład śmieciami. Można powiadomić przecież straż miejską, która może ukarać taką osobę mandatem. Warto też zainwestować w wymianę pieców i nowoczesne systemy grzewcze z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Czytaj więcej o: zdrowie smog powietrze
tak czy nie
KAMILLA
moti
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tak czy nie
tak czy nie (wczoraj o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę, że reklama philipiaka na forum się pojawiła. Ile to cudo kosztuje? Na szybko znalazłem artykuł z oceny urządzenia w cenie 4700zł w 2015 roku. Taka cena to przesada. Myślę, że oczyszczacz Webber do którego sam się przymierzam, a kosztuje ok. 500zł tak samo będzie spełniał swoją rolę. Jest też sporo oczyszczaczy znanych firm w cenie znacznie niższej niż ten philipiak.
Rozwiń
KAMILLA
KAMILLA (wczoraj o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moti gdzie kupiłaś taki oczyszczacz? 
Rozwiń
moti
moti (3 stycznia 2018 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[justify] Może wyjdę na ignorantkę, ale dopóki nie zrobiło się głośno o smogu, nawet nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak oczyszczacz powietrza.Zdecydowałam się na oczyszczacz philipiak.Urządzenie pobiera niewiele prądu. Już po ok. 30 min pracy czuć wyraźną poprawę w powietrzu.  [/justify]
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W naszym regionie wcale nie lepiej niż w Małopolsce czy na Śląsku. Kupiłem ramki antysmogowe od Fakro. Tylko, ale też aż tyle mogłem zrobić by jak najdalej to możliwe oddalić od siebie ten problem.
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepszą receptę na smog ma doktor Zuk: zamknąć oczy, zatkać uszy i nos (oraz gębę krytykom) i kontynuować politykę dewelo-betonowania korytarzy napowietrzających oraz korkowania miasta za pomocą strategii rozbójniczych cen biletów mpk wspomaganej elektronicznymi systemami generowania czerwonej fali za grube dziesiątki milionów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!