sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Górki czechowskie według TBV. Deweloper pokazał pomysł (wizualizacje)

Dodano: 30 czerwca 2016, 16:14
Autor: Dominik Smaga

Swój pomysł na górki pokazał w czwartek ich nowy właściciel. – To materiał do dyskusji – mówi inwestor, który na 39 proc. terenu chce zbudować kilka tysięcy mieszkań, a 61 proc. przeznaczyć pod park. Kto miałby ten park urządzić? – To temat do rozmów z miastem

Lubelska spółka TBV Investment kupiła 105 ha górek na początku marca. Oświadczyła wtedy, że na części obszaru chce budować mieszkania. Więcej miała powiedzieć do końca czerwca. Prezentacja odbyła sięw czwartek, przygotowała ją pracownia P.A. Nova, znana w Lublinie z wygranej w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie Podzamcza.

– Wiemy, że jest to temat gorący – mówi Stanisław Lessaer z P.A. Nova. Dodaje, że za punkt wyjścia wziął nietykalny teren wpisany do Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Wraz z zieloną otuliną miałby stworzyć największy w mieście park. – Chcemy przeznaczyć pod tereny zielone przeszło 65 ha – tłumaczy Wojciech Dzioba, prezes TBV i dodaje, że to areał porównywalny z krakowskimi Błoniami czy warszawskimi Łazienkami.

– Byłby to teren wyłączony z zabudowy – podkreśla Lessaer. Jako jedyne budowle wskazuje: wieżę widokową, platformę widokową i dwie kładki nad wąwozami. Wokół parku (pas o szerokości 10 m) miałyby być ścieżki z naturalnych materiałów. W miejscu dawnej strzelnicy byłaby część sportowa, m.in. boiska. Z obszarów już zabudowanych prowadziłyby do parku korytarze zieleni nie węższe niż 180 m.

Kto miałby ten park urządzić? – Na ten temat chcę rozmawiać z miastem – mówi Dzioba. Czy może to oznaczać, że Ratusz odkupiłby tę część górek? – Żadna propozycja ze strony inwestora nie padła – odpowiada Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

 

SONDA
Liczba głosów: 481

Jak Ci się podoba pomysł na zagospodarowanie górek czechowskich?

39.09 %
Podoba mi się
9.36 %
Może być
51.56 %
Nie podoba mi się

Na wzniesieniach wokół górek byłoby pięć stref zabudowy. Po stronie osiedla Tor mowa jest o domach jednorodzinnych, do których dojazd miałby być prowadzony drogą nie mającą połączenia z istniejącymi uliczkami (np. Solorza), by nie obciążać ich ruchem. Wyżej, naprzeciw blokowisk Czechowa, zabudowa byłaby wyższa, do 10 kondygnacji, zaś nawet 14 kondygnacji sięgać mogłyby budynki wzdłuż ul. Poligonowej. Dzioba szacuje, że może powstać łącznie od 3 tys. do 4 tys. mieszkań.

O dopuszczające zabudowę mieszkaniową zmiany w planie zagospodarowania terenu TBV zamierza zabiegać w Urzędzie Miasta, gdzie toczą się już prace nad takim projektem. – Prace są na wstępnym etapie. Projekt może być wyłożony do publicznego wglądu pod koniec roku – szacuje Bobowska. Do tej pory na pytanie o to, w którą stronę pójdą zmiany na górkach urzędnicy odpowiadali, że chcą poczekać na to, co zaprezentuje inwestor. Co mówią teraz? – Jeszcze nie widzieliśmy propozycji właściciela – mówi Bobowska. – Mamy nadzieję, że prezentacja ułatwi rozmowy inwestora z mieszkańcami.

Do takich rozmów ma dojść podczas publicznej prezentacji zapowiedzianej przez TBV na koniec lipca (dokładny termin ma być podany). Sprawa zabudowy górek budzi wiele kontrowersji, a przeciwnicy budowy mieszkań, zapowiadają już przygotowanie niezależnej, społecznej koncepcji. Podkreślają, że górki są miejscem występowania chronionej flory i fauny. Z kolei autorzy koncepcji zleconej przez TBV twierdzą, że uwzględniali lokalizacje chronionych gatunków. – Przyjęliśmy je jako pewnik, który należy chronić – mówi Lessaer.

Użytkownik niezarejestrowany
mieszkaniec Lublina
Użytkownik niezarejestrowany
(103) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 maja 2017 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od razu widać, że skończyło się na odwiedzinach developera, który przed sprzedażą roztacza swój urok osobisty. Każde osiedle na etapie sprzedaży ma być "oczkiem w głowie". Jak już zapłacicie za tak zwany prestiż marnej jakości, a kupiony z górnej półki i przyjdziecie z roszczeniem, awarią ( a na pewno pójdziecie, bo jest ich za dużo jak na cenę i prestiż) to od drzwi jesteście już intruzami i straszeni sądem. Zapraszamy na osiedle i rozmowę z mieszkańcami. Od podwórka już nie jest tak luksusowo, użytkowanie jest kosztowne, jak na zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów.
Rozwiń
mieszkaniec Lublina
mieszkaniec Lublina (17 maja 2017 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Nie rozumiem, zastrzeżeń do osiedla Prestiż, najładniejsze, najprzyjemniejsze, najbardziej przyjazne mieszkańcom nowe osiedle jakie powstaje obecnie w Lublinie, wiem, bo szukając mieszkania odwiedziłem i przeglądałem propozycje wszystkich deweloperów.
 Zgadzam się. Obiektywnie trzeba stwierdzić, że osiedle Prestige na tle otaczającej nas deweloperskiej bylejakości to jest całkiem fajna i ciekawa propozycja.
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to niestety smutna ale prawda, że górki są zaniedbane - pełno tam śmieci a i do rzadkości nie należy spotkanie z bezdomnymi, którzy tam pomieszkują, do tego młodzież wiecznie urządza tam sobie libacje, faktycznie super sprawa dla mieszkańców Czechowa i powód do dumy
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mi osobiście inwestycje TBV mi się podobają i jestem przekonany, że teren Górek Czechowskich dobrze zagospodarują
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mi osobiście inwestycje TBV mi się podobają i jestem przekonany, że teren Górek Czechowskich dobrze zagospodarują .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (103)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!