czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Jak będzie wyglądał plac Litewski? Lista życzeń Ratusza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2013, 17:54
Autor: Dominik Smaga

Na razie plac jest, jaki jest i można z tego korzystać. Wczoraj Kasia (na zdjęciu) i Justyna członki
Na razie plac jest, jaki jest i można z tego korzystać. Wczoraj Kasia (na zdjęciu) i Justyna członki

Deptak wydłużony do ul. 3 Maja, likwidacja placu zabaw, nowy szalet, iluminacja dla okolicznych budynków… Taką przyszłość ustalił Ratusz dla najważniejszego miejsca w centrum.

Projekt dla budowniczych sporządzi jedna z pięciu pracowni, które stanęły do tzw. dialogu konkurencyjnego. W trakcie tego dialogu miasto poprosiło każdą z ekip o przedstawienie swoich pomysłów na plac. Na tej podstawie powstała specyfikacja będąca listą życzeń, które spełniać ma projekt pl. Litewskiego. Niebawem dowiemy się, kto dostanie zlecenie na projekt.

– Specyfikacja zakłada przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja i zamknięcie jezdni wzdłuż budynków UMCS. Przebudowa obejmie też pobliski plac Krąpca – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Pomniki mają zostać na swoim miejscu, na pewno będzie akcent wodny, ale nie przesądzamy jeszcze, czy ma być to jedna fontanna, dwie lub trzy, a może oczko wodne.

Wiadomo, że zniknie plac zabaw w obecnym kształcie. – Projektanci byli zgodni. Przewidujemy urządzenia do zabaw dla dzieci w wieku do trzeciej klasy podstawówki, ale nie w jednym miejscu, tylko rozproszone po placu – dodaje Dziuba. Szalet pozostanie, ale będzie zbudowany od nowa. Wiele wskazuje na to, że zostanie wyznaczony w tym samym miejscu, co teraz, ale pewności nie ma. Rozważone ma być przeniesienie stacji meteorologicznej bliżej budynków uczelnianych.

Okoliczne zabytki, w tym budynki UMCS i kościół, mają zyskać efektowną iluminację. Przed ostatecznym zatwierdzeniem jej projektu mają być przeprowadzone próby oświetleniowe przy budynkach. Aby odsłonić nieco architekturę zieleń zostanie przycięta, a wystrój placu ma być wzbogacona o niższą roślinność. – Nawierzchnia placu ma być wykonana z naturalnego kamienia, ale odpadają wszelkie drobne formy, takie jak na Starym Mieście – zastrzega Dziuba. Przebieg chodników ma odpowiadać potrzebom pieszych, by nie musieli wydeptywać dzikich ścieżek.

Oferty od firm walczących o zlecenie powinny zostać otwarte w przyszłym tygodniu. Pierwotnie termin był wyznaczony na jutro, ale potencjalni projektanci skierowali do Ratusza sporo pytań, a urzędnicy muszą odpowiedzieć na wszystkie z nich.

Zwycięska pracownia dostanie miesiąc na sporządzenie koncepcji przebudowy placu. Taki dokument zostanie poddany pod konsultacje społeczne. Dopiero później pracownia ma stworzyć końcowy projekt. Gotowy ma być latem, a wtedy miasto ogłosi przetarg na roboty, które powinny się zakończyć w przyszłym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mz
ant byantar
S Y L W E S T E R
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mz
mz (16 stycznia 2013 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i stało się.mówiliśmy że zieleń na placu zostanie "przycięta" - zostanie, "baobab" wycięty - stanie się . Wygra przetarg Kalinowski (MPZ,Wodrol)!!
On wyciął dzewa na walecznych, ludzi z ul.Sądowej a teraz wytnie plac i postawi kolejny hotel-atrapę !!!
Rozwiń
ant byantar
ant byantar (15 stycznia 2013 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dziwna gazeta. W kurierze lubelskim większość antyżukowych wpisów jest wycinana przez gazetowego cenzora. Przy próbie napisania komentarza w gazetce kl wyświetla mi się wielki napis NIE MASZ DOSTĘPU DO KOMENTARZY. Wasza gazeta jest odważna i nie liże ratuszowego wodza.. Tak trzymać!
Rozwiń
S Y L W E S T E R
S Y L W E S T E R (15 stycznia 2013 o 02:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Redakcji "Dziennik Wschodni ; dlaczego zdjęliście mój komentarz na temat Pl.Litewskiego ? To bardzo żle świadczy o Waszej Redakcji . Jeżeli ja proponuje wejście do Ratusza "CBA" i przeprowa dzenie kontroli dotacji "UE" i kontroli realizacji rekonstrukcji Pl.Litewskiego gdyż na różnego rodzaju Kon kursy i Projekty Prezydent wydał setki tysięcy i gotowe opłacone Projekty leżą u Prezydenta Zuka w szufladzie , a On ponownie wychodzi z Programem "Lista życzeń Ratusza" to przecież w imie troski o Nasz Lublin, obowiązkiem jest zapytać, czy "nowy" Program Prezydenta to "nowe" fundusze na Pl.Litewski ? . Zamykacie usta rodowitym Lublinianom a przezwalacie na kombinacje "mafijnych Spółek" w Ratuszu które działają na szkode LUBLINA !. Przecież chyba nie muszę przypominać jaką role powinien odgrywać w takich wypadkach DZIENNIKARZ ? . Doprawdy WSTYD REDAKCJO ! . Nie pomagacie Lublinowi ty lko kryjecie NIEUCZCIWOŚĆ I DZIAŁALNOŚĆ NA SZKODĘ NASZEGO PIĘKNEGO LUBLINA !. PONAWIAM APEL ; JAK NAJSZYBCIEJ "CBA" NA KONTROLE DO RATUSZA !.
Rozwiń
akustyk amator
akustyk amator (14 stycznia 2013 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten projekt odnowy placu Litewskiego ma powstać w wyniku przetargu na najniższą cenę i najkrótszy termin. Wśród pięciu chętnych zakwalifikowanych spośród pięciu zgłoszonych ( sic!!!) do tego przetargu przez naszych dzielnych miejskich dyrektorów od Zabytków ,Architektury i Remontów: Mącika, Hegemajera i Dziubę jest między innymi firma która stawia ogrodzenia i ekrany akustyczne przy drogach!!!
[url="http://www.akg.pl/realizacje/realizacje_ekrany.html"]http://www.akg.pl/re...cje_ekrany.html[/url]
Trzymajmy za nich kciuki - będziemy mieli cichy Plac Litewski i ślicznie ogrodzony :-)))))))))))))))
Rozwiń
S Y L W E S T E R
S Y L W E S T E R (14 stycznia 2013 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
-------------------------------WZYWAMY "CBA" DO LUBELSKIEGO RATUSZA !-------------------------------------
Najwyższy czas aby "CBA" (Centralne Biuro Antykorupcyjne) weszło do lubelskiego Ratusza i konkre tnie do pokoju Prezydenta Lublina Krzysztofa Zuka (PO) i dokonało KONTROLI - DOTACJI "UE" , Inwesty cji z tych DOTACJI oraz.... kontroli finansowej tzw. "rekonstrukcji" Pl. Litewskiego . 1) milionowe dotacje dla Lublina "gdzieś się rozpływają w "ratuszowskich Spółkach" a najważniejsza DOTACJA na oczyszczenie i za gospodarowanie ZALEWU ZEMBORZYCKIEGO I DĄBROWY prawdopodobnie została zdefraudowana na tzw. prywatne baseny "Słonecznego Wrotkowa" za które pobierane są pieniądze bilet wejścia (sic?). 2) Inwestycje z tych Dotacji są wykorzystywane w tzw. "ratuszowych Spółkach" a między innymi planowa ne jest utracenie 140 MILIONÓW na budowe stadionu "kurnika" na BAGNIE po Cukrowni na którym mu szą być WBIJANE PALE W BAGNO ABY NA PALACH STAWIAĆ... stadion (sic?). Kto ubezpieczy stadi on na BAGNIE na palach ? . 3). Rekonstrukcja Pl.Litewskiego już urosła do rangi AFERY FINAN SOWEJ gdyż już urządzano tyle Konkursów i wydano niepotrzebnie setki tysięcy że czas aby "CBA" sprawdziło, kto i ile już pieniędzy pobrał na różnego rodzaju Konkursy , ile zatwierdzono zwycięzców i ile poszło pieniędzy na... nagrody ? . Obecny Program Prezydenta Lublina pt. " LISTA ŻYCZEŃ RATU SZA" jest przykładem nowej KORUPCJI , bo przecież zatwierdzone i opłacone Projekty leżą u Pana Pre zydenta Zuka w Jego szufladzie w Ratuszu !. Jaka może być "lista życzeń Ratusza" gdy już Projekty zo stały zatwierdzone ? . Czyżby to był NOWY PODZIAŁ NOWYCH FUNDUSZY I DLA KOGO ? ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!