środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Jak jechać S17 bez błądzenia, jakie pułapki czekają na kierowców

  Edytuj ten wpis
Autor: Paweł Puzio

Prawdopodobnie już w piątek pojedziemy całym, blisko 70-kilometrowym odcinkiem S17 od Kurowa do Piask, a to oznacza otwarcie północnej części obwodnicy Lublina

Piszemy "prawdopodobnie”, bo wczoraj nie było jeszcze wszystkich zezwoleń. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zależy, by gotowe już odcinki ekspresówek i autostrad było dostępne dla kierowców przed 1 listopada - w dzień Wszystkich Świętych natężenie ruchu drogowego wzrasta wielokrotnie.

I tak, na dziś zapowiedziano otwarcie autostrady A4 Tarnów-Dębica. Mierząca ok. 35 km trasa połączy podkarpacki fragment A4 z autostradą biegnącą przez Kraków, Katowice i Wrocław do Niemiec.

Przed 1 listopada pierwsze samochody mają też wjechać na drogę ekspresową S8 z miejscowości Walichnowy do Sieradza. Otwarcie mierzącego 39 km odcinka znacznie przyspieszy podróż z Wrocławia do Warszawy.

Dziś podpowiadamy, gdzie można dotrzeć przez poszczególne węzły obwodnicy Lublina oraz jakie pułapki czekają na kierowców.

Węzeł Lublin Sławinek

Jest to skrzyżowanie trzech dróg ekspresowych: S12, S17 i S19 oraz przedłużenia al. Solidarności. Nie ma połączenia ze starym przebiegiem drogi na Warszawę - DK 17. W przyszłości od tego węzła rozpocznie się zachodnia część obwodnicy Lublina.

Jadąc od strony Warszawy na wprost (kierunek Lublin, Rzeszów) kierowcy dotrą przedłużeniem al. Solidarności do skrzyżowania z al. Sikorskiego (po drodze nie ma żadnych zjazdów z trasy). Natomiast trzymając się prawej strony drogi (kierunek: Chełm, Zamość, Białystok) wjadą na łącznicę prowadzącą na obwodnicę Lublina. Tędy można dotrzeć do lotniska w Świdniku. Nie ma możliwości zawrócenia do Warszawy.

Jadąc od strony Lublina przedłużeniem al. Solidarności możemy wjechać na obwodnicę (kierunek: Chełm, Zamość, Białystok) lub pojechać prosto na Warszawę. Niestety, nie ma możliwości zawrócenia do Lublina. Taka możliwość jest dopiero na węźle Jastków. Jadąc obwodnicą możemy zjechać w kierunku Warszawy lub przedłużenia al. Solidarności.

Węzeł Lublin Czechów

Skrzyżowanie z przedłużeniem ul. Poligonowej i nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 809. Początkowo węzeł będzie wyłączony z użytku.
Kierowcy skorzystają z niego za kilka tygodni. Zarząd Dróg Wojewódzkich kończy bowiem budowę połączenia węzła z drogą wojewódzką 809 w kierunku północnym.

Po oddaniu do użytkowania tej drogi będzie można zjechać z obwodnicy w kierunku Przytoczna lub dotrzeć na Sławinek poprzez ul. Ziemską i Sławinkowską. W przyszłym roku, po zakończeniu prac na ul. Poligonowej, będzie można także zjechać z węzła w kierunku południowej części Lublina.

Węzeł Lublin Rudnik

Tutaj krzyżują się trzy drogi ekspresowe: S12, S17 i S19 oraz przedłużenia al. Spółdzielczości Pracy.

Jadąc obwodnicą od strony Warszawy na wprost kontynuujemy podróż w do Chełma i Zamościa, a trzymając się prawej strony można zjechać z obwodnicy w kierunku Białegostoku i Lublina poprzez al. Spółdzielczości Pracy. Prawa strona łącznicy poprowadzi nas do Lublina, a lewa na Białystok i Lubartów.
Od strony Piask i Świdnika pierwsza łącznica wyprowadza ruch na Białystok, a druga (po przejechaniu nad DK19) na Lublin.

Wyjeżdżając z Lublina przedłużeniem al. Spółdzielczości Pracy, na wysokości Elizówki kierowcy wjadą na początek węzła. Na wprost pojadą na Białystok i Lubartów. Trzymając się prawej strony wjadą na łącznicę prowadzącą na drogę ekspresową - prawa strona łącznicy poprowadzi na Chełm i Zamość, a lewa na Radom, Warszawę i Rzeszów.

Jadąc od strony Lubartowa prawa strona poprowadzi nas na drogę ekspresową (pierwsza łącznica na Radom, Warszawę i Rzeszów, druga na Chełm i Zamość), a lewa strona do Lublina. Jezdnia główna oddzielona jest od jezdni rozprowadzającej pasem zieleni.

Węzeł Lublin Tatary

Jest to skrzyżowanie obwodnicy z drogą krajową nr 82. Z obwodnicy kierowcy wjadą na położone nad nią rondo turbinowe, które po zajęciu odpowiedniego pasa ruchu wyprowadzi nas w wybranym kierunku.

Od strony Warszawy prawy skrajny pas umożliwi wjazd do Lublina przez ul. Turystyczną, środkowy i lewy skręt w kierunku Łęcznej.
Od strony Piask, Świdnika są dwa pasy ruchu na łącznicy: prawy dla jadących w kierunku Łęcznej i lewy - Lublina. Kierowcy jadący od strony Łęcznej lub Lublina mogą wjechać na obwodnicę.

Węzeł Lublin Zadębie

Skrzyżowanie obwodnicy z drogą wojewódzką 822 prowadzącą od ul. Metalurgicznej do Portu Lotniczego Lublin i Świdnika. Węzeł ma kształt koniczyny umożliwiający obsługę wszystkich kierunków. W ciągu obwodnicy wydzielono jezdnie rozprowadzające ruch na łącznice węzła, a kierowcy chcący dotrzeć na lotnisko, do Świdnika lub poprzez ul. Metalurgiczną i Mełgiewską do Lublina muszą trzymać się prawej strony jezdni.

Węzeł Lublin Felin

Węzeł obsługujący dojazd do Świdnika, połączenie obwodnicy z dalszym odcinkiem S12 i S17 oraz wjazd do Lublina na al. Witosa.

Jadąc od strony Warszawy kierowcy poprzez łącznicę i skrzyżowanie w ciągu al. Jana Pawła II mogą dojechać do Świdnika lub zjechać na al. Witosa w kierunku Lublina. Pozostając na głównej jezdni kierują się na Piaski, a kilkaset metrów dalej do drogi ekspresowej dołącza się przedłużenie al. Witosa.

Kierowcy jadący od strony Piask w kierunku al. Witosa trzymając się prawej strony wjeżdżają na wiadukt nad obwodnicą. Ci, którzy chcą ominąć Lublin jadą prosto, podobnie jak zmierzający do Świdnika, którzy kilkaset metrów dalej poprzez łącznicę wjeżdżają na al. Jana Pawła II.

Wyjeżdżając ze Świdnika tą aleją można zjechać na obwodnicę łącznicami na Warszawę lub Chełm i Zamość, a także zjechać do al. Witosa. Od strony Lublina na Zamość i Chełm jedziemy prosto, a chcąc wjechać na obwodnicę w kierunku Warszawy korzystamy z odcinka al. Jana Pawła II i łącznicy. (opr. p.p.)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: s17
piter małopolska
vika
witek88
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

piter małopolska
piter małopolska (17 lutego 2015 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale dali czadu z tą 70 km stoją już tam miśki z radarem ? 

Rozwiń
vika
vika (2 listopada 2014 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jadąc od Piask, 20. 10 zamiast wjechać na Witosa, tak jak chciałam, wjechałam na obwodnicę i musiałam wjechać do Lublina Mełgiewską. Przegapiłam wjazd na wiadukt, chyba jednak źle oznakowany.

Rozwiń
witek88
witek88 (2 listopada 2014 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I tak dziwne, że nie 14 listopada. Przecież bydło wyborcze zapomni kto to taki dobry dla niego jest, hahaha

Na przystankach komunikacji miejskiej jest napis " naklejanie zabronione pod karą grzywny" a co się dzieje ? Wszędzie plakaty wyborcze .Ciekawi mnie kto posprząta ten bałagan po wyborach i za czyje pieniądze ? Pewnie zapłacą podatnicy a powinny partie polityczne !!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń
gość
gość (1 listopada 2014 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oznakowanie obwodnicy- fatalne

Litery za małe, znaki za późno umieszczone.

Z węzła Rudnik skręcając wg drogowskazów na Lublin (od Spółdzielczości Pracy ) znaleźliśmy się na drodze do Lubartowa.....

Jak ...?

Rozwiń
asd
asd (1 listopada 2014 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla tego co umie czytać znaki to nie problem. Jedną uwagę mam jeżeli chodzi o wielkość liter i podświetlanie na trasie od Świdnika do węzła Lubartów ale jazda super chociaż mogło by być równiej. Jednak to nie tak jak w Niemczech tam nie czuć żadnych górek i fałd nawet przy 150km/h

Ciekawe. Dziur nie doświadczysz u nich poza wieloma przebudowami i naprawami, ale ich autostrady to same fałdy i górki.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!