niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Jak ma wyglądać Park Ludowy? Jest już koncepcja zmian (wizualizacje)

Dodano: 7 września 2016, 21:04
Autor: Dominik Smaga

Gotowa jest koncepcja zmian w parku Ludowym. Z dwupoziomową kładką na rzece, brodzikiem w amfiteatrze, placami zabaw (także dla psów) i natryskami. Za to bez przejścia do dworca przez targi, bo nie chcą go targi. I bez kładek w koronach drzew, bo byłyby za drogie

Scenariusz dla parku jest z grubsza znany: najpierw koncepcję ocenią mieszkańcy, ich uwagi miasto uwzględni lub nie, potem zleci ostateczny projekt, następnie roboty budowlane i zieleniarskie, a jesienią 2019 park ma być gotowy. Akcja dopiero się rozkręca: wczoraj ogłoszono koncepcję, a opinie na jej temat miasto ma zbierać do końca miesiąca.

Do parku prowadzić ma 13 wejść, każde dostępne dla niepełnosprawnych. Od wejścia głównego nadal będzie można dojść na skos do ul. Lubelskiego Lipca ’80. Nie ma jednak mowy o przywróceniu przejścia do ul. Dworcowej, przez teren Targów Lublin. – Targi upierają się przy pozostawieniu tego tak, jak jest – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Wszystkie alejki mają być wykonane z asfaltu barwionego na piaskowy kolor, nie przewiduje się kostki brukowej. Mają one służyć wszystkim użytkownikom: pieszym, rowerzystom, rolkarzom... Nie ma też mowy o zakazie wprowadzania psów. – Planujemy trzy wybiegi dla psów – mówi Małgorzata Leśko, autorka koncepcji z firmy LubCom. – Jeden wybieg będzie w formie placu zabaw.

Place zabaw dla ludzi też będą. Jeden znajdzie się zaraz przy głównym wejściu. Kolejną atrakcją dla dzieci ma być to, co planowane jest w miejscu amfiteatru. – Chcemy zmienić jego scenę w nieckę z brodzikiem i obsadzić roślinami – wyjaśnia Leśko. Na dnie byłyby rysunki zwierząt i kule z dyszami wodnymi. – Nie będzie to fontanna multimedialna – zastrzega. Ale wodotrysk będzie za to interaktywny, bo sterowany przez bawiące się w nim dzieci.

Przy amfiteatrze ma się znaleźć jeden z dwóch budynków mieszczących toalety i natryski. Obok linowe konstrukcje do wspinania się. Mowa jest też o trzech ścieżkach dydaktycznych: jedna ma być obsadzona trawami, druga zbudowana z plenerowych instrumentów muzycznych, a trzecia – jak to ujmują autorzy koncepcji – ma opowiadać o przemijaniu.

Koncepcja przewiduje trzy ścieżki rowerowe, dwukilometrową ścieżkę biegową otaczającą cały park, a także plenerową siłownię. Mniej więcej tu, gdzie w parku jest „rondo” powstać ma ogrodowa, kwietna część z placem do przesiadywania i oglądania roślin mocowanych na specjalnej ścianie i tworzących pionowy ogród. – Ma on na celu zasłonięcie hal targowych – podkreśla Leśko.

W koncepcji ostatecznie nie znalazły się kładki widokowe umożliwiające spacer na wysokości koron drzew. – Wartość samych kładek okazała się zbyt duża, ok. 32 mln zł – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Tłumaczy, że budowa długich na 300 m i biegnących 18 metrów nad ziemią kładek wymagałaby m.in. kosztownej stabilizacji podmokłego gruntu.

Ratusz podaje, że koszt kładek dwukrotnie przekroczyłby budżet inwestycji szacowany teraz na 18 mln zł. – Oczywiście przetarg pokaże rzeczywistą wartość – podkreśla prezydent. Dodaje, że 85 proc. kosztów ma pokryć unijne dofinansowanie.

Namiastką widokowych kładek w koronach drzewma być dwupoziomowa kładka nad rzeką planowana za amfiteatrem. Obok niej zejście bezpośrednio do wody umożliwiać mają drewniane tarasy. Przy nich projektowana jest przystań kajakowa.

Pewne jest, że odnowa parku będzie się wiązała z wycinką części zieleni. – Znaczna część drzew jest chora – mówi Żuk. Nie wiadomo jeszcze, jak duże będą cięcia. – Trwa opracowywanie dokumentacji dendrologicznej – zastrzega Szczepańska. Dodaje, że chce w jak największym stopniu zachować istniejącą zieleń. I że pojawi się też nowa.

W parku przewidziane są ponadto atrakcje gastronomiczne, ale Ratusz chce, by znalazły się na terenie Targów Lublin. – O tym już rozmawiamy z targami – stwierdza Żuk.

Zbierają opinie

Do końca września miasto przyjmować będzie uwagi (parkludowy@lublin.eu) do tego, co wymyślili projektanci. Mają oni osobiście odpowiadać na pytania mieszkańców podczas zaplanowanego na 20 września, otwartego dla wszystkich chętnych spotkania w parku. – Chcemy je zorganizować w formie wizji lokalnej – wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Jeśli nie pozwoli na to pogoda, spotkanie odbędzie się w ratuszu lub hali Targów Lublin.

Legenda

1 – wejście główne
2 – plac zabaw (dzieci do lat 3)
3 – labirynt
4 – wybieg dla psów
5 – linaria
6 – kładka nad rzeką
7 – przystań kajakowa z tarasami
8 – dydaktyczny ogród wodny
9 – WC
10 – ścieżka rowerowa I
11 – ścieżka rowerowa II i III
12 – plac zabaw dla dzieci starszych
13 – ogrody wertykalne
14 – plac z kwietnikiem
15 – strefa ruchu
16 – budynek higieniczno-sanitarny
17– wybieg dla psów
18 – strefa zabaw i gier zespołowych
19 – polana rekreacyjna
20 – wybieg dla psów
21 – zejścia do rzeki

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje park Ludowy
sh+
max
lubię skróty
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sh+
sh+ (12 września 2016 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolejny skandal, do tej pory popierałem działania zuka, ale teraz za bardzo przypomina min."" szyszke -powycinać zabetonować i ogólnie byle jak, na litewskim fontanny ktore są w byle pipiduwie...kładek nie bedzie a reszta jak wszędzie...w każdej dziurze, a kwestią targów to juz dawno powinny zając si e ABW z CBA...nie wspominając o dojściu do dworca, bo skoro sie nie godza na umozliwienie przejścia to zabrac im ten parking lub na koszt tych pseudo targów wybudować kładkę nad parkingiem...generalnie szkoda zniszczonego parku
Rozwiń
max
max (9 września 2016 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak moga stawiaz warunki Targi Lublin. przez nie wyglad parku ludowego wyglada gorzej niz zle. przeniesc Targi Lubelskie do strefy ekonomicznej na felinie. tam dac im mozliwosc i 4 hal postawienie., jest teren. sprawe przepierdzielili byli prezydenci/poprzednicy z Pruszkowskim na czele. wstyd. wyglada to szpetnie nie mowiec brzydko wielkie g****
Rozwiń
lubię skróty
lubię skróty (8 września 2016 o 09:16) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
z brakiem skrótu na dworzec to skandal, targi się nie godzą, a kto jest właścicielem targów? chyba samorządy miasta i wojewóztwa? nie potrafią przez swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej wpłynąć na zmianę aspoęłcznej postawy zarządu targów? parking jest używany bardzo rzadko, praktycznie cały czas stoi pusty, a hekatry danwego parku pogrodzone, niedostępne dla mieszkańców, żeby mogli wygodnie skrócić sobie drogę może w takim razie zrobić kładkę zamiast w koronach drzew to nad terenem parkingu?
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2016 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wizualizacje" chyba w paincie robione xD
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2016 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że rezygnuje się z kładek. Tego w kraju chyba nie ma i byłoby to unikalne. Myślę, że już same kładki wpłynęły by bardzo na atrakcyjność tego miejsca.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!