niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Konkurs na Błonia pod Zamkiem rozstrzygnięty. Zobacz, jakie były inne pomysły (wizualizacje)

Autor: Dominik Smaga

W piątek ogłoszeni zostali zwycięzcy miejskiego konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania Błoni pod Zamkiem. Zwycięski zespół dostanie 50 tys. zł i zlecenie na projekt nowego parku obok Zamku. Budowa ma się zacząć w 2016 lub 2017 r.

– Staraliśmy się jak najmniej ingerować w przestrzeń i oddać teren zielony mieszkańcom – mówi Tomasz Marciniewicz, współautor zwycięskiej koncepcji.

Zadaniem architektów było wymyślenie nowego porządku na terenie ciągnącym się wzdłuż al. Unii Lubelskiej od Zamku aż do ul. Zamojskiej. Zgłoszonych zostało 16 prac, ale jedna z nich nie była oceniana, bo wpłynęła o godzinę za późno. Sąd konkursowy trzy prace nagrodził, a czterem przyznał wyróżnienia.

Główną nagrodę otrzymała praca przygotowana przez zespół architektów: Zuzannę Szpocińską, Aleksandrę Boniecką, Tomasza Marciniewicza i Michała Podziemskiego. – Miała ona najbardziej spójny program dla całości terenu – mówi architekt Wojciech Gęsiak, przewodniczący sądu konkursowego. – Zaproponowała otwarte błonia wzdłuż alei zakończone z jednej strony widokiem starej fabryki, a z drugiej widokiem zamku.

Jakie propozycje mają zwycięzcy dla tego terenu? – Małą kawiarnię przy Zamku z oczkiem wodnym, w którym odbijałby się Zamek – mówi Marciniewicz. Nie ma za to mowy o amfiteatrze. – Uznaliśmy, że nie jest tutaj niezbędny – wyjaśnia architekt.

Zwycięski zespół przewidział też wycinkę znacznej liczby drzew, urządzenie w starej słodowni Poznawalni, czyli lubelskiego odpowiednika warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

– Chcielibyśmy, żeby po godzinach zamknięcia poznawalni to miejsce nie stawało się martwe, tylko żeby mogli tam przychodzić ludzie – dodaje Marciniewicz. Znajdujące się w tym rejonie targowisko miałoby być zadaszone i czynne tylko w weekendy. W inne dni działałby tu skatepark.

Praca, która zajęła pierwsze miejsce, będzie teraz wykorzystana przy opracowywaniu planu zagospodarowywania terenu. –Za rok projekt takiego planu może być wyłożony do publicznego wglądu – zapowiada Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Miasto ma teraz zlecić zwycięskiej pracowni opracowanie projektu parku na Błoniach. Na jego przebudowę trochę poczekamy.

– Działania inwestycyjne rozpoczniemy bardziej w 2017 niż w 2016 r. – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jeszcze dłużej będziemy czekać na inne efekty, w tym na wspomnianą Poznawalnię. – Jej koszt szacujemy na 100 milionów złotych – stwierdza prezydent.

Zwycięska praca

Drugie miejsce w konkursie

Trzecie miejsce w konkursie

Nagrodzeni, wyróżnieni

Pierwsze miejsce: Zuzanna Szpocińska (Warszawa), Aleksandra Boniecka (Radzymin), Tomasz Marciniewicz (Warszawa), Michał Poziemski (Ząbki).

Drugie miejsce: Garden Concept Architekci Krajobrazu, Wojciech Januszczyk, Piotr Szkołut sp. j. (Lublin).

Trzecie miejsce: Fundacja Rozwoju Lucreate (Lublin).

Równorzędne wyróżnienia. 1: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o. o. (Wrocław). 2: ArchiQuest Michał Jędrzejewski (Kraków). 3: Atelier Loeger Architekci sp. z o. o. (Krakow). 4: UK Korona Studio Architektoniczne Krzysztof Korona (Lublin) i Landmark Pracownia Architekci Krajobrazu Magdalena Słowik-Junko (Poniatowa).

Obejrzyj, oceń

Wszystkie oceniane prace można oglądać na ogólnodostępnej wystawie na II piętrze budynku Trybunału Koronnego na Rynku Starego Miasta. Na opinie mieszkańców samorząd Lublina czeka pod adresem blonia@lublin.eu

SONDA
Liczba głosów: 329

Czy podoba ci się zwycięska koncepcja przebudowy zagospodarowania Błoni pod Zamkiem?

31.61 %
Tak
59.27 %
Nie
9.12 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin Błonia pod Zamkiem
Gość
m.
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 października 2015 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam nadzieje że nie wytną pieknych , wiekowych drzew rosnących na błoniachl. Jak dla mnie wcale nie trzeba błoni remontować tylko dostawić trochę ławek i będzie jak w Londyńskim parku, a tu znowu szykuje nam sie jakiś beton za ciężkie pieniądze zamiast natury
Rozwiń
m.
m. (24 października 2015 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wygrał jak zwykle projekt gdzie trzeba wyciąć drzewa. Mówię NIE dla tego projektu. Miejsce 3 nie ingeruje, aż tak w zieleń zdecydowanie ta koncepcja jak dla mnie wygrywa.

Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2015 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje powiązania przyrody ,wody ,światła i sztuki ,a to jest najpiękniejsze . Ten projekt jest pusty i smutny
Rozwiń
antyk
antyk (24 października 2015 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Witam!.Nie widzę w tych opracowaniach tego wielkiego betonowego bunkra (galeria zamkowa-czy jakoś tam).Ten bunkier już teraz pasuje jak "kwiatek do kożucha".

Należy się cieszyć z tego "kwiatka"-daje miejsca pracy ludziom.....pewnie minimalne 

wynagrodzenia a ceny z kosmosu.

Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2015 o 00:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajnie, że w Lublinie się coś dzieje tylko szkoda, że nie widać różnic przed i po tym działaniu. Zostanie wydane ponad 10 mln na wielką łąkę. Amfitetr może posłżyć co najwyżej szkolemu przedstawieniu w takiej skali. Nie mówiąc o choć kawałku parkingu. Wygrała praca która zmienia najmniej. Skoro tak ma wyglądać rozwój Lublina... Dlaczego w Lublinie nie postanie coś co by naprawde pomogło konkurować z innymi miastami w sferze przestrzeni miasta. Pl Litewski jaki jest taki będzie, wymienią chodnik na droższy i dołożą fontanny na życzenie wice prezydenta. Błonia- jak wyżej. Miałem nadzieje że chociaż dawna filcharmonia po ukończeniu będzie obiektem na poziomie ponad regionalnym a okazało się, że na scenia orkiestra suę nie mieści a akustyka jest jak w studni. Może fajnie jakby Miasto skupiło się na ilości wydawanych dunduszów tylko na jakości.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!