poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Jak na wiosnę zmieni się pl. Litewski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2009, 19:32
Autor: Dominik Smaga

Wiosną plac Litewski opanują brukarze. Krzywy asfalt przykryje kostka z granitu. Będzie więcej ławek. Historyczna zmiana czeka toaletę, znikną ustępy "na narciarza”.

Przetarg na roboty brukarskie Ratusz ogłosi już w marcu. To od nich zacznie się wielka operacja kosmetyczna. Plac będzie wyłożony drobną kostką granitową o wymiarach 4 cm na 6 cm.

- Będzie się po niej zdecydowanie lepiej chodziło niż po tej na Starym Mieście, bo tam jest kostka łupana, a tutaj będzie cięta - zapewnia Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. - Kostka nie będzie gładzona, dzięki czemu nie będzie śliska.

Miasto daje za wygraną w walce z dziką ścieżką biegnącą na skos koło stacji meteorologicznej wprost do przejścia dla pieszych przy Wydziale Politologii UMCS.

Wydeptaną ścieżkę zastąpi wąska, 1,5-metrowa alejka z tej samej kostki, co cały plac. Kostka sięgnie aż do murków fontanny, wokół której nie będzie już żwirku.

- Były z nim same problemy, ludzie wrzucali go do niecki zatykając urządzenia - tłumaczą urzędnicy.

Wymienione będą też płyty z piaskowca w pobliżu pomników. - Będą w tym samym kolorze, co teraz - wyjaśnia Marek Pukaluk z Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Na placu stanie 30 nowych ławek. - Głównie w centralnej części, niedaleko fontanny, bo tam ludzie przesiadują najchętniej - dodaje. Ławki staną tak gęsto, że wręcz utworzą szpaler. Do wymiany pójdzie też całe ogrodzenie placu zabaw.

Zmienić może się też rozmiar klombów w górnej części placu. Magistrat chce nieco powiększyć "fortepiany” tak, by zaczynały się w jednej linii z kwietnikiem między pomnikiem Piłsudskiego, a pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Ale w tym przypadku potrzebna będzie jeszcze zgoda konserwatora zabytków.

Odnowiony ma być też szalet. - Trzeba położyć nową glazurę i odnowić sufit. Koniecznie trzeba też wymienić wielokrotnie przemalowywane drzwi - mówi Andrzej Siemczuk z Urzędu Miasta. - Na pewno wymienimy też toalety starego typu tzw. na narciarza (otwór w podłodze, bez muszli).

Baobab zyska łatwiejszy dostęp do wody, którą teraz dowozi mu beczkowóz. Ratusz chce odzyskać biegnącą w ziemi rurę, którą niegdyś oddał MOSiR-owi na potrzeby składanego lodowiska. Nowe przyłącze pozwoli zamontować przy topoli specjalny kran dostępny tylko dla ogrodników odpowiedzialnych za podlewanie Baobabu.

Wszystkie prace mają się zakończyć przez zaplanowanymi na lipiec obchodami 440 rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej. W takim kształcie plac ma dotrwać do głównej przebudowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kapsel
zarys
Ciekawa
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kapsel
kapsel (26 lutego 2009 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z gołębiami? Póki co to nie chodnik tam jest problemem, tylko przez te ptaszyska się przejść nie da.
Rozwiń
zarys
zarys (26 lutego 2009 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po to jest ten remont bo do porządnego przebudowania Placu Litewskiego upłynie jeszcze sporo czasu. Opracowanie wytycznych, protesty, rozpisanie konkursu, wyłonienie zwycięscy, protesty, znalezienie forsy, rozpisanie przetargu na projekt (kosztorys), rozpisanie przetargu na wykonanie, protesty/brak chętnych i na koniec wykonanie przebudowy co też może potrwać a w między czasie wybory co jak wiemy może trochę namieszać. Po za tym jak to w Polsce prowizorka jest najtrwalsza.
Rozwiń
Ciekawa
Ciekawa (26 lutego 2009 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pytanie po co to wszystko skoro Plac ma być całkowicie przebudowany, pomniki poprzenoszone, nowy deptak, toalety całkiem zlikwidowane(patrz poprzednie wydania Dziennika Wschodniego), nie szkoda naszych pieniędzy wyrzuconych w błoto? Nie rozumiem tego.
Rozwiń
Janek z działek
Janek z działek (26 lutego 2009 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napiszę krótko , będzie nijak, podobnie jak z pomnikiem Unii Lubelskiej , "Teatrem w budowie" , obwodnicą miasta , też w budowie , zagospodarowaniem górek czechowskich , parkiem im. jana Pawła II na Czubach i wielu podobnym nazwijmy to inwestycjom. O stadionie nie wspominając.
Takich to właśnie w mamy włodarzy w mieście , nieudacznicy z p.Wasilewskim na czele , i Jemu podobnym , aby samemu się dorobić .
Niestety , taka jest prawda o Naszym zaścianku.
Rozwiń
Kuba z Lublina
Kuba z Lublina (26 lutego 2009 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze dodam, że nie ważne jest, że to Ci czy inni są przy władzy. To system jest zły.
Jeśli są uczciwi ludzie, którzy sumiennie każdy grosz by wydawali z głową... to od dawna prowadzą firmy, albo ciężko pracują by mimo tych podatków jakoś czegoś w życiu się dorobić.
Jedynym rozwiązaniem, poza obaleniem ustroju (co realne nie jest), jest dążenie do.. odebrania im pieniędzy. To one są przyczyną korupcji, nie urzędas jeden z drugim. Każdy wie, że do rządu socjalistycznego idzie się po to by sobie "dorobić" przy okazji redystrybucji podatków, czyli kraść.
Obniżając podatki, możemy zmniejszyć skalę tego zjawiska. Dodatkowo, powinny być sankcje karno-finansowe za błędy urzędników.
Jakby ktoś wiedział, że za sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy groziło by mu więzienie i pozbawienie całego majątku, to by 3razy się zastanowił, 10razy skonsultował i na pewno rozsądniej by kasa została wydana.
A tak? To co im się zrobi? Jak się nie udowodni, że wziął jeden z drugim w łapę, to my, poszkodowani, możemy jedynie temu się przyglądać. Co jest paradoksalne i nie zrozumiałe, bo jak ktoś jest rabowany w biały dzień i widzi jak rabuś/oszust jego pieniądze/dobra materialne wyrzuca w błoto, to raczej bezczynnie nie stoi. Może więc i my powinniśmy coś zmienić? Jeśli nie na wiecach protestacyjnych i manifestacjach, to może przy okazji następnego głosowania - na tych co chcą to zmienić. Niestety w Polsce jest jedna tylko niesocjalistyczna partia - UPR..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!