piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Jak szybko połknąć 9 milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2004, 22:48

Gdy prawie wszystkie samorządy kombinują jak zdobyć pieniądze, starosta łęczyński ma kłopot z wydaniem 9 milionów złotych. Chce w rekordowo krótkim czasie wykonać roboty na budowie szpitala. W przypadku niepowodzenia musi znaleźć sposób na zachowanie tych pieniędzy na przyszły rok

Zarząd Powiatu łęczyńskiego ma 9 milionów złotych na budowę szpitala i zaledwie półtora miesiąca na wydanie tej kwoty. Prawdopodobieństwo, że do sylwestra zdąży skonsumować 7,5 miliona z kontraktu wojewódzkiego i półtoramilionową darowiznę kopalni Bogdanka, jest znikome.
– W trybie pilnym rozstrzygnęliśmy przetarg. Wykonawca jest na placu budowy. Zdajemy sobie sprawę, że wykorzystanie środków będzie trudne, ale wszystko zależy od wykonawcy – mówi Piotr Winiarski, starosta łęczyński.
Trwa wyścig z czasem. Cel jest prosty: wydać jak najwięcej. Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Puławy” Dombud zobowiązało się do przerobienia całej kwoty jeszcze w tym roku pod karą 3 milionów złotych.
– Firma ma wykonać prace budowlane i instalacyjne w części diagnostyczno-zabiegowej – tłumaczy starosta.
W razie trudności obmyślany jest plan awaryjny. Istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanych pieniędzy na następny rok. Starosta zamierza z niej skorzystać. Aby się zabezpieczyć wystąpił do wojewody z prośbą o zakwalifikowanie czterech milionów z kontraktu wojewódzkiego jako środki tzw. niewygasające.
– Pieniądze na szpital powinny być wprowadzone do budżetu w październiku ub. roku, a trafiły do nas z rocznym poślizgiem – tłumaczy Winiarski.
Decyzja należy do Rady Ministrów. Jeśli będzie korzystna, starosta podpisze aneks do umowy z wykonawcą i niewykorzystane do grudnia pieniądze będzie można wydać do czerwca 2005 roku. Ale jest też inne niebezpieczeństwo: niewykorzystanie środków przez samorząd może spowodować zmniejszenie dotacji na budowę szpitala w latach następnych.
– Bzdura – ripostuje starosta. – W zeszłym roku też nie udało się wydać 1,7 miliona złotych z ogólnej kwoty 3,5 mln i te pieniądze zostały przeniesione.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!