czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Jak szybko w razie wojny uda się ściągnąć do wojska rezerwistów?

Dodano: 14 grudnia 2015, 08:24
Autor: Dominik Smaga

Lubelscy taksówkarze dostaną tym razem nietypowe zadanie: zamiast pasażerów – pojadą pod wskazany adres z wezwaniem do wojska (fot. Maciej Kaczanowski)
Lubelscy taksówkarze dostaną tym razem nietypowe zadanie: zamiast pasażerów – pojadą pod wskazany adres z wezwaniem do wojska (fot. Maciej Kaczanowski)

Już w piątek sprawdzać to będzie lubelski Ratusz. Na ten dzień zaplanowano ćwiczenia z udziałem taksówkarzy, którzy mają się wcielić w rolę kurierów dostarczających karty powołania do armii.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Takie ćwiczenia są organizowane co kilka lat – mówi Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Lublin.

Ilu taksówkarzy zostało wezwanych do udziału w takiej akcji? – W tym roku będzie ich 25, wezwania dostali na adresy domowe – informuje Henryk Pomarański z Urzędu Miasta.

Samorząd dostaje polecenie, by zorganizować tzw. akcję kurierską, ale nie wie dokładnie ilu rezerwistów trzeba będzie w piątek „wezwać” do wojska. – Dowiemy się tego w dniu treningu – stwierdza Pomarański. Na każdego z taksówkarzy może przypadać równie dobrze 20 adresów, co tylko jeden.

– Kilka lat temu dostaliśmy tylko kilkanaście kompletów dokumentów – przyznaje Pomarański. Ale wtedy podczas ćwiczeń sprawdzano, czy kierowcy pamiętają, co do nich należy. Tym razem cel ćwiczenia jest nieco inny: przeszkolić kierowców, którzy jeszcze takiej akcji nie przechodzili. – Oni muszą przejść całą procedurę – dodają urzędnicy.

Kierowcy będą musieli się stawić w piątek w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy al. Piłsudskiego, bo właśnie tam rozdzielane będą karty powołania. Akcja potrwa od godziny 15 do 20. Ale w rzeczywistości taksówkarze nie będą pukać do żadnych drzwi, ani wręczać rezerwistom jakichkolwiek dokumentów.

– Mają po prostu dojechać na miejsce i złożyć nam meldunek – mówi Ostrowski.

Akcja kurierska według oficjalnych dokumentów ma służyć „doskonaleniu systemu natychmiastowego uzupełnienia Sił Zbrojnych, poprzez zorganizowanie doręczania i doręczanie kart powołania do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”.

Taksówkarze wezwani do udziału w akcji nie mogą odmówić. Za takie ćwiczenia dostaną kilkudziesięciozłotowe wynagrodzenie.

Gość
Gość
1
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rezerwiste dalej jest związany z przysięgą wojskową jak zaczynał służbę KRWI ANI ŻYCIA NIESZCZĘDZIĆ!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już to widzę w 2007 przeszedłem do rezerwy i od 8lat jak mama karte mobilizacyjna ani razu niemialem cwiczeń rezerwy mobilizacja w lublinie to tragedia
Rozwiń
1
1 (14 grudnia 2015 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Za karła, szmacierewicza dudy i rydzyka walczył nigdy nie będę. Ustąpią ze stołków w tedy będę bronił Polski. Od razu możecie mnie wsadzać do lochów bo nawet palcem nie kiwnę.

Możesz za rudego, kopaczkę, wykidajłę ewentualnie miłośnika zegarków. Wybór masz szeroki.

Rozwiń
Pozostający
Pozostający (14 grudnia 2015 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przecież WKU nie wiedzą nawet ilu i którzy z rezerwistów są w Polsce, a ilu od lat w Anglii, Norwegii czy Niemczech... :))) A ci którzy są już widzę jak w razie wojny odbierają wezwania i lecą w te pędy bronic tego dziadostwa... Szkoda tylko tych wygłupów z angażowaniem taksówkarzy do tej hecy i kasy która na to pójdzie.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2015 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Zaproście właśnie tych jak wyżej, to ludzie zaoszczędzą przez te 5 godzin. PKP - centrum u takiego kosztuje 50 zł. Stoją na PKP koło wyjścia z tunelu i schodów więc łatwo ich wyłapać.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!