środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Jak ułatwić życie pieszym w Lublinie? Prezydent dostał podpowiedź

Dodano: 15 lutego 2016, 21:07
Autor: Dominik Smaga

Ściągawkę z tego, jak ułatwiać chodzenie po mieście dostał od pieszych prezydent Lublina. Na jej podstawie wydać ma zarządzenie określające, jak mają być projektowane nowe ulice i remontowane te już istniejące. Tak, by piesi mieli jak najmniej powodów do narzekania

Powodów do narzekania jest aż nadto. – Czasem nie można przejść, brakuje połączeń między różnymi punktami w mieście, są nierówne chodniki, często bywają zastawione przez parkujące samochody – wylicza Marta Kurowska, szefowa fundacji „tu obok”. Fundacja działając m.in. z grupą Pieszy Lublin spisała receptę na miasto przyjazne pieszym. – To rekomendacje do dokumentu, według którego będzie projektowana i wykorzystywana przestrzeń wspólna w Lublinie – tłumaczy.

Recepta trafiła do prezydenta miasta wraz z prośbą, by zrobił z niej użytek. – Wyzwań jest dużo, wystarczy popatrzeć na Lubartowską, na Podzamcze – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk.

Zapowiada też, że wyda zarządzenie określające standardy techniczne, które będą musiały spełniać nowe trasy dla pieszych. Jego poprzednik w 2010 r. określił tak wymagania wobec tras rowerowych, których od tej pory, przynajmniej teoretycznie, nie można już w Lublinie budować z kostki brukowej.

Teraz podobnego „kodeksu” mogą się doczekać chodniki. – Tak, przygotujemy takie zarządzenie, tylko ono wymaga jeszcze analiz technicznych i prawnych – mówi Żuk. – Jeżeli ma to formę zarządzenia, to wtedy jest obligatoryjne dla urzędników, którzy przygotowują stosowne dokumentacje.

Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? – Po pierwsze, żeby było równo. Po drugie, żeby było ładne – stwierdza Kurowska. Czy oznacza, że żegnamy się z kostką brukową i uznajemy, że jest „be”? – Jeśli jest fazowana, to jest „be”. Jeśli równa, to jest cacy – tłumaczy Kurowska. Wyjaśnijmy: kostka fazowana to ta od terkoczących walizek.

Pierwsza deklaracja już jest: na Lubartowskiej powstanie nowe przejście dla pieszych w miejscu, w którym i tak już przechodzą. Pasy pojawią się przy skrzyżowaniu z biegnącą na tyłach Ratusza ul. Bajkowskiego (wcześniejsza nazwa: ul. Przystankowa). Nowe przejście powstanie przy Centrum Kultury i prowadzić ma wprost na skwerek przed sklepami. Zniknie sąsiednie przejście na zakręcie ul. Hempla, ale powstanie kolejne, bliżej wjazdu na parking podziemny.

– Takich działań Zarząd Dróg i Mostów będzie podejmował dużo więcej – stwierdza Żuk.

Piesi radzą Ratuszowi

Między innymi:

• zrezygnować z miejsc parkingowych na chodnikach

• trasy dla pieszych budować przy każdej jezdni

• dbać o ciągłość pieszych połączeń

• projektować odpowiednio szerokie ciągi piesze

• na głównych ulicach zwiększyć liczbę przejść • budować kładki nad wąwozami

• kosze na śmieci stawiać tak, by nie wystawały na chodniki

• zrezygnować z wieloetapowych przejść ze światłami

• odchodzić od zatok przystankowych na rzecz tzw. antyzatok, gdzie to chodnik wychodzi w jezdnię, a nie na odwrót

• budować wygodne węzły przesiadkowe dla pasażerów komunikacji miejskiej

• przy chodnikach umieszczać ławki z poręczami dla niepełnosprawnych oraz miejscem na wózek i psa

• zimą nie posypywać chodników solą

• ozdabiać pieszym widoki zielenią, czy rzeźbami • zapewniać pieszym przejście obok imprez wymagających wygrodzenia terenu.

Czytaj więcej o: Lublin Krzysztof Żuk
Gość
Gość
Gość
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lutego 2016 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"odchodzić od zatok przystankowych na rzecz tzw. antyzatok, gdzie to chodnik wychodzi w jezdnię, a nie na odwrót" Nie bardzo rozumiem na czym ma polegać ułatwienie życia pieszym. Chyba że polegać ma na utrudnianiu życia kierowcom. To rzeczywiście "dobra zmiana".
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To raczej anty piesze rozwiązania. Czemu nikt nie mówi o usunięciu rowerzystów z chodników.

O tym też jest mowa w przekazanych prezydentowi rekomendacjach, które brzmią bardziej sensownie i rzeczowo niż przekaz tego artykułu dla maluczkich.

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A jak ułatwić życie kierowcom??

Niech częściej chodzą pieszo! Zdrowiej.

Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2016 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech wykupi ubezpieczenie, jeżeli można na ipada www.dziennikwschodni.pl/artykuly-sponsorowane/n,1000175498,dlaczego-warto-ubezpieczyc-ipada.html, to i na pieszego. Nie da się tak naprawdę wszystkiego usprawnić, by wszystkim dogodzić.
Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2016 o 07:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko szpilkostrada może uratować to miasto !!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!