sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Jak widzimy migrantów. Dyskusja w Chatce Żaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2015, 16:50
Autor: opr. pab

Czy jeśli Ukrainka, to zawsze sprzątaczka? Jakim językiem mówią o migrantach polskie media? Czy istnieje obraz migrantów, który nie powielałby stereotypów? O roli mediów w budowaniu obrazu migrantów, w szczególności kobiet-migrantek - o tym wszystkim będzie można posłuchać już w poniedziałek 26 stycznia o godz. 18 w Chatce Żaka.

- Nie potrafimy mówić o uchodźcach/uchodźczyniach, imigrantach/migrantkach, mniejszościach narodowych - zauważa Dorota Borodaj z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę”, organizatorka spotkania. - Ta dyskusja to okazja, by zastanowić się nad złożonością i niejednoznacznością tego, w jaki sposób funkcjonuje w Polsce obraz migrantów/ek oraz tego, jak funkcjonują oni sami - dodaje.

- Lublin jest idealnym miejscem to zainicjowania ogólnopolskiej debaty na ten temat. Po pierwsze - mieszka tu wiele migrantek i migrantów, zarówno zarobkowych, jak i tych, którzy przyjeżdżają tu na studia. Po drugie - działania takich organizacji jak lubelski Homo Faber, wnoszą istotne pytania do debaty publicznej: w jaki sposób przygotowywać polskie władze, służby i samo społeczeństwo do otwierania się na potrzeby ludzi, którzy z własnej woli lub z przymusu musieli opuścić swój kraj i budować życie w Polsce. Chcemy poprowadzenia tej debaty, szukając odpowiedzi na pytania: w jaki sposób portretowani są emigranci w europejskich mediach? Jaki ma to wpływ na ich postrzeganie? Jak w związku z tym widzimy Europę i jaką chcemy ją widzieć w przyszłości? I wreszcie: jakie perspektywy mają przed sobą migranci, którymi kiedyś możemy zostać i my sami? - przekonuje Borodaj.

W spotkaniu wezmą udział: dr Agnieszka Graff - pisarka, tłumaczka i wykładowczyni związana z ruchem feministycznym, autorka m.in. książki "Świat bez kobiet”; Anna Dąbrowska - prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, Felipe Gonzales Gil z hiszpańskiego kolektywu Zemos98; dr hab. Michał Bilewicz, psycholog i koordynator Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marina Hulia - Rosjanka z Czerkasów na Ukrainie, działająca w koalicji "Powrót do wolności”, zajmującej się pomocą więźniom i czeczeńskim dzieciom. Dyskusję poprowadzi Witold Szabłowski, wielokrotnie nagradzany dziennikarz i pisarz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chatka Żaka Homo Faber
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!