piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Jak zapisać dziecko do miejskiego przedszkola w Lublinie? Ratusz ogłosił zasady

Dodano: 5 marca 2012, 13:24

Lubelskie Przedszkole nr 5 w dwóch oddziałach (przy Al. Racławickich i ul. Spokojnej) ma łącznie ok.
Lubelskie Przedszkole nr 5 w dwóch oddziałach (przy Al. Racławickich i ul. Spokojnej) ma łącznie ok.

Ratusz ogłosił w poniedziałek zasady zapisów do miejskich przedszkoli na przyszły rok. Rekrutacja potrwa od 19 marca do 20 kwietnia. Trzeba pobrać z Internetu formularz i zanieść go do przedszkola.

W 63 przedszkolach prowadzonych przez miasto będzie w przyszłym roku szkolnym 8101 miejsc. W 4 punktach przedszkolnych (przy Przedszkolach nr 26, 32, 44 i 69) – 67 kolejnych. To liczby podobne do tych sprzed roku, gdzie dla wszystkich dzieci miejsc w miejskich placówkach nie wystarczyło. W tym roku kolejka do lubelskich przedszkoli może być jeszcze dłuższa.

Problem miało rozwiązać obowiązkowe wysłanie 6-latków do szkół, ale rząd przesunął to na 2014 rok i na razie pozostawił wybór rodzicom. To oni mogą zdecydować, czy ich 6-letnie dziecko pójdzie do szkoły czy pozostanie w przedszkolu.

– Rodzice jeszcze się wahają – mówi Bożena Pietrosińska, dyrektor Przedszkola nr 5 w Lublinie. – Niektórzy obawiają się większych wymagań w szkole. Inni uważają, że przedszkole zapewnia dzieciom spokojniejsze dzieciństwo. Dlatego część już deklaruje, że zostawi dzieci w przedszkolu.

M.in. od tego zależy, ile będzie miejsc dla młodszych dzieci. Przypomnijmy, że do przedszkola i oddziału przedszkolnego w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 lat odbywające roczne przygotowanie przedszkolne. W następnej – dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, rodziców niepełnosprawnych, niezdolnych do pracy czy samodzielnej egzystencji, a także dzieci z rodzin zastępczych.

Karta zgłoszenia

Wszystkie pozostałe dzieci i ich rodzice muszą liczyć na powodzenie w rekrutacji. Ja poinformował w poniedziałek Urząd Miasta, aby zgłosić dziecko do przedszkola lub punktu przedszkolnego należy do 20 kwietnia dostarczyć do wybranej placówki uzupełnioną, wydrukowaną i podpisaną kartę zgłoszenia dziecka.

Formularz można od 19 marca uzupełnić i wydrukować ze strony www.przedszkola-zapisy.lublin.eu. Wprowadzając tam dane rodzice mają możliwość wyboru 5 przedszkoli prowadzonych przez miasto.

Weryfikacja zgłoszonych kart odbędzie się w każdym przedszkolu w taki sam sposób. Jeżeli liczba zgłoszonych dzieci nie przekracza liczby miejsc, przyjęć dokonuje dyrektor przedszkola (zwykle przyjmując wszystkich chętnych). A gdy liczba zgłoszeń przekracza liczbę miejsc, o przyjęciu decyduje komisja powołana przez dyrektora. Co ważne, taki tryb zapisu dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2012/2013 dotyczy również dzieci obecnie uczęszczających do przedszkoli.

Rodzice mogą też wybrać oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto. Te dysponują 1150 miejscami dla dzieci 5 i 6-letnich. Kryteria przyjęć – takie same jak do przedszkoli. Rekrutacja rozpoczęła się 1 marca i potrwa do końca miesiąca. Szczegóły – w sekretariatach poszczególnych szkół.

Można też wybrać przedszkola publiczne i niepubliczne prowadzone przez osoby fizyczne i prawne (w Lublinie jest 60 przedszkoli niepublicznych, 6 niepublicznych punktów przedszkolnych, 4 niepubliczne oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz 2 przedszkola publiczne prowadzone przez podmioty inne niż miasto). Te mają 3 732 miejsc. Rekrutacja odbywa się na zasadach określonych przez same placówki.

Kto do przedszkola

Wychowaniem przedszkolnym są objęte dzieci, które w tym roku kalendarzowym kończą 3 lata i nie starsze niż 6 lat. W szczególnych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Do punktu przedszkolnego mogą uczęszczać dzieci w wieku 3-5 lat. Warto pamiętać, że od 1 września ub. roku dzieci 5-letnie zostały objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!