sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Jak zapisać dziecko do miejskiego przedszkola w Lublinie? Ratusz ogłosił zasady

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 marca 2012, 13:24

Lubelskie Przedszkole nr 5 w dwóch oddziałach (przy Al. Racławickich i ul. Spokojnej) ma łącznie ok.
Lubelskie Przedszkole nr 5 w dwóch oddziałach (przy Al. Racławickich i ul. Spokojnej) ma łącznie ok.

Ratusz ogłosił w poniedziałek zasady zapisów do miejskich przedszkoli na przyszły rok. Rekrutacja potrwa od 19 marca do 20 kwietnia. Trzeba pobrać z Internetu formularz i zanieść go do przedszkola.

W 63 przedszkolach prowadzonych przez miasto będzie w przyszłym roku szkolnym 8101 miejsc. W 4 punktach przedszkolnych (przy Przedszkolach nr 26, 32, 44 i 69) – 67 kolejnych. To liczby podobne do tych sprzed roku, gdzie dla wszystkich dzieci miejsc w miejskich placówkach nie wystarczyło. W tym roku kolejka do lubelskich przedszkoli może być jeszcze dłuższa.

Problem miało rozwiązać obowiązkowe wysłanie 6-latków do szkół, ale rząd przesunął to na 2014 rok i na razie pozostawił wybór rodzicom. To oni mogą zdecydować, czy ich 6-letnie dziecko pójdzie do szkoły czy pozostanie w przedszkolu.

– Rodzice jeszcze się wahają – mówi Bożena Pietrosińska, dyrektor Przedszkola nr 5 w Lublinie. – Niektórzy obawiają się większych wymagań w szkole. Inni uważają, że przedszkole zapewnia dzieciom spokojniejsze dzieciństwo. Dlatego część już deklaruje, że zostawi dzieci w przedszkolu.

M.in. od tego zależy, ile będzie miejsc dla młodszych dzieci. Przypomnijmy, że do przedszkola i oddziału przedszkolnego w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 lat odbywające roczne przygotowanie przedszkolne. W następnej – dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, rodziców niepełnosprawnych, niezdolnych do pracy czy samodzielnej egzystencji, a także dzieci z rodzin zastępczych.

Karta zgłoszenia

Wszystkie pozostałe dzieci i ich rodzice muszą liczyć na powodzenie w rekrutacji. Ja poinformował w poniedziałek Urząd Miasta, aby zgłosić dziecko do przedszkola lub punktu przedszkolnego należy do 20 kwietnia dostarczyć do wybranej placówki uzupełnioną, wydrukowaną i podpisaną kartę zgłoszenia dziecka.

Formularz można od 19 marca uzupełnić i wydrukować ze strony www.przedszkola-zapisy.lublin.eu. Wprowadzając tam dane rodzice mają możliwość wyboru 5 przedszkoli prowadzonych przez miasto.

Weryfikacja zgłoszonych kart odbędzie się w każdym przedszkolu w taki sam sposób. Jeżeli liczba zgłoszonych dzieci nie przekracza liczby miejsc, przyjęć dokonuje dyrektor przedszkola (zwykle przyjmując wszystkich chętnych). A gdy liczba zgłoszeń przekracza liczbę miejsc, o przyjęciu decyduje komisja powołana przez dyrektora. Co ważne, taki tryb zapisu dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2012/2013 dotyczy również dzieci obecnie uczęszczających do przedszkoli.

Rodzice mogą też wybrać oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto. Te dysponują 1150 miejscami dla dzieci 5 i 6-letnich. Kryteria przyjęć – takie same jak do przedszkoli. Rekrutacja rozpoczęła się 1 marca i potrwa do końca miesiąca. Szczegóły – w sekretariatach poszczególnych szkół.

Można też wybrać przedszkola publiczne i niepubliczne prowadzone przez osoby fizyczne i prawne (w Lublinie jest 60 przedszkoli niepublicznych, 6 niepublicznych punktów przedszkolnych, 4 niepubliczne oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz 2 przedszkola publiczne prowadzone przez podmioty inne niż miasto). Te mają 3 732 miejsc. Rekrutacja odbywa się na zasadach określonych przez same placówki.

Kto do przedszkola

Wychowaniem przedszkolnym są objęte dzieci, które w tym roku kalendarzowym kończą 3 lata i nie starsze niż 6 lat. W szczególnych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Do punktu przedszkolnego mogą uczęszczać dzieci w wieku 3-5 lat. Warto pamiętać, że od 1 września ub. roku dzieci 5-letnie zostały objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!