wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Jak zdali maturzyści z Lubelszczyzny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lipca 2006, 20:58

W III LO, II LO, V LO w Lublinie maturę zdali wszyscy. Podobnie w II LO w Białej Podlaskiej. Ale nie wszystkim poszło równie dobrze. W liceum uzupełniającym w Międzyrzecu Podlaskim zdały tylko dwie osoby... Sprawdź ile osób zdało maturę w twojej szkole. Oprócz tego zobacz z czym musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści. Już jutro w Dzienniku arkusz egzaminacyjny z języka polskiego wraz z odpowiedziami i komentarzami.

Pogrom maturzystów

Co piąty uczeń z Lubelszczyzny nie zdał matury! - podała wczoraj Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. To znacznie gorzej niż w ubiegłym roku. Jedyne pocieszenie jest takie, że na tle kraju wypadamy całkiem, całkiem.

- Jestem w szoku! Nie spodziewałem się! To po prostu skandal - takimi słowami komentowali lubelscy dyrektorzy szkół wyniki matur. I nic dziwnego. Mimo że Lubelszczyzna zajęła czwarte miejsce w całej Polsce, to i tak uczniom poszło o wiele gorzej niż w ubiegłym roku. Wtedy maturę zdało prawie 88 proc. młodzieży, teraz ledwie ponad 80 proc.
Najwięcej problemów przyniosła biologia. W całym kraju nie zdało jej 23 procent uczniów. Najlepiej uczniowie poradzili sobie z wiedzą o społeczeństwie. Tego przedmiotu nie zdał tylko jeden procent maturzystów w całym kraju. Wśród języków obcych najlepiej wypadł język francuski. Pobił on popularny i do tej pory uznawany za łatwiejszy język angielski, którego nie zdało 7 procent uczniów.

Dlaczego tegorocznym maturzystom poszło tak kiepsko? - Myślę, że przyczyn porażki należy szukać w systemie. A choć wiem, że rodzice będą narzekać, że to z winy szkoły ich dziecko nie zdało, to należy spojrzeć na to troszkę szerzej - mówi Bogdan Wagner, dyrektor VII LO w Lublinie. - Kuratoria powinny przyjrzeć się tworzeniu arkuszy egzaminacyjnych i w ogóle działalności Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. I może nie tylko w szkołach, ale i w OKE zrobić coś w rodzaju mierzenia jakości.
Tymczasem lubelski kurator porażki młodzieży doszukuje się gdzie indziej. - Na taki wynik składa się wiele czynników. Między innymi wagarowanie. Ktoś, kto notorycznie opuszcza lekcje, nie może być dobrze przygotowany do matury - tłumaczy Lech Sprawka. - Poza tym, do matury uczniowie przygotowują się nie tylko w szkole ponadgimnazjalnej. Trzeba się przyjrzeć ich nauce w szkole podstawowej i gimnazjum.
Wczoraj z wynikami zapoznali się dyrektorzy szkół. Wiedzą już, ile osób nie zdało w ich szkole. - Znam już wyniki - bez entuzjazmu mówi dyrektor Wagner. - I muszę przyznać, że teraz pozostaje tylko wyciągnąć wnioski.
Dziś swoje wyniki poznają uczniowie. Mogą to sprawdzić przez Internet lub w szkole. Od wyników matur nie ma odwołania. Uczniowie będą mogli jedynie obejrzeć swoje prace, pod warunkiem że złożą odpowiedni wniosek w okręgowych komisjach egzaminacyjnych. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!