środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Jak zostać superbabcią i superdziadkiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2011, 19:17

Zofia Zaorska z wnuczką Marysią. (Bartek Żurawski)
Zofia Zaorska z wnuczką Marysią. (Bartek Żurawski)

Rozmowa z Zofią Zaorską, założycielką lubelskiej Szkoły Superbabci i Superdziadka.

• Dla kogo jest ta oferta?

– Dla każdego, kto chce być superbabcią i superdziadkiem. Kto chce więcej umieć i wiedzieć, mieć więcej pomysłów na zabawy z wnukami, umieć organizować czas spędzany z dziećmi, lepiej znać i rozumieć ich potrzeby, ale także lepiej dbać o swoje zdrowie czy mieć nowe koleżanki i kolegów.

• Czego można się nauczyć?

– Zaczynamy od zabaw z dziećmi: jak wykorzystać czas spędzany z maluchami, jakie gry i zabawy im podsunąć, jak ich czymś zainteresować. Drugi blok dotyczy umiejętności komunikacji: zarówno z małymi dziećmi, jak i z osobami dorosłymi – czyli rodzicami naszych wnuków. Bo to także ważne, żeby w relacjach z dziećmi ich rodzice i dziadkowie mieli wspólne zdanie. Trzecia część zajęć w tym roku dotyczy Internetu: umiejętności posługiwania się tym narzędziem, obsługi komputera itd. Do tego wszystkiego dochodzą zajęcia w grupach.

W tym roku będziemy mieli dwie grupy: teatralną, gdzie będziemy przygotowywać przedstawienia dla przedszkoli czy świetlic i bajkową, gdzie będziemy uczyli się opowiadać i pięknie czytać bajki.


• Mówiąc w skrócie, to instrukcja obsługi dziecka.

– Nie chciałabym tak tego nazwać. Chodzi raczej o zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwolą lepiej poznać i zrozumieć dziecko i dostosować swoje propozycje do jego potrzeb. Podsuwamy pewne narzędzia, które mogą okazać się w tym przydatne. Właśnie dlatego nasze przedsięwzięcie jest szkołą – uczymy praktycznych rzeczy. Oczywiście, są też zajęcia teoretyczne, ale największy nacisk kładziemy na praktykę.

• Kiedy i gdzie będą odbywały się zajęcia?

– W Wojewódzkim Ośrodku Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie, w każdy poniedziałek w godz. 9–12. Oprócz tego raz w miesiącu, w weekendy, planujemy dłuższe, np. 10-godzinne warsztaty, które pomagają jeszcze lepiej organizować czas spędzany z dziećmi.

• Ile to kosztuje?

– W tym semestrze (zapisy są prowadzone na jeden semestr – red.) udało nam się otrzymać dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i kilku instytucji lubelskich. Dzięki temu mamy nadzieję, że uda się zorganizować zajęcia bezpłatne. Grupa będzie liczyć maksymalnie 30 osób. Zapraszamy wszystkie babcie i wszystkich dziadków, zwłaszcza tych, którzy mają ciekawe pasje i chcieliby podzielić się nimi z innymi uczestnikami i, oczywiście, z dziećmi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!