Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 kwietnia 2016 r.
6:52

Jaka będzie przyszłość ul. Zamojskiej? "To może być wspaniała wizytówka Lublina"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A

Ruszają konsultacje w sprawie zmian na ul. Zamojskiej i w jej pobliżu. Punktem wyjścia są pomysły studentki UMCS: węższa jezdnia, szerszy bulwar, nowe domy. Zmiany, jeśli nastąpią, to nieprędko. Teraz tylko startuje dyskusja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To może być wspaniała wizytówka Lublina, nie tylko Krakowskie Przedmieście – twierdzi prof. Marian Harasimiuk, promotor pracy dyplomowej, która teraz trafia pod konsultacje. Jego zdaniem, o ile deptak wygląda reprezentacyjnie, o tyle ulice Zamojska i Lubartowska wyglądają kiepsko. – Są dla miasta wojewódzkiego wstydliwe.

Autorka koncepcji, Olga Janiszewska, zajęła się obszarem między al. Unii Lubelskiej i Wesołą. Główną osią tego terenu w naturalny sposób byłaby ul. Zamojska, która zmieniłaby nieco charakter: jezdnia zostałaby zwężona do dwóch pasów ruchu i obsadzona zielenią, zaś parkowanie odbywałoby się na Farbiarskiej.

Studentka proponuje też nową zabudowę mającą stworzyć spójną całość ze starymi kamienicami. Gdzie autorka pracy widziałaby nowe budynki? – Przy ul. Zamojskiej mamy pewne luki w zabudowie, ul. Farbiarska ma tylko zarys pierzei i fragmentaryczną zabudowę – wylicza Janiszewska. – Poza ul. Wesołą wszystkie ulice mają tu zabudowę fragmentaryczną – dodaje studentka, która chce też poszerzenia nadbystrzyckiego bulwaru i urządzenia nowych terenów zielonych. Ulica Zamojska zachowałaby handlowy charakter, którego dopełnieniem miałoby się stać wprowadzenie tu rozrywki i gastronomii. Tak to wygląda na papierze.

– Projekt jest kompleksowo przygotowany i może być podstawą do tego, żeby siadać nad deskami i rozrysowywać już konkretne szczegóły, uzgadniać z właścicielami i deweloperami – mówi Harasimiuk. Ale na razie należy się spodziewać tylko publicznej dyskusji nad możliwymi zmianami. Reszta to pieśń przyszłości i na wszelkie inwestycje (o ile będzie na nie zgoda, także społeczna) przyjdzie nam poczekać.

Miejsca na nową zabudowę i wymagania co do budynków mogą być wpisane do planu zagospodarowania terenu, ale taki dokument dopiero ma w Ratuszu powstać. Miasto wprost przyznaje też, że nie należy się spodziewać szybkich zmian na głównej drodze. – Ulicę Zamojską będziemy chcieli realizować, ale nie teraz – zastrzega Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Przyznaje ponadto, że nawet najmniej kosztowna zmiana, czyli likwidacja parkowania na chodnikach, też nie nastąpi przy okazji trwających już prac nad urządzaniem nowej Strefy Płatnego Parkowania.

Co do przyszłego wyglądu terenów w sąsiedztwie ul. Zamojskiej można słać do Ratusza na adres zmigrod@lublin.eu. Na maj planowane jest w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 19:00
Najpierw ze śródmieścia trzeba się pozbyć całej patologii, a później porządkować te miejsca! Niech studentki wybiorą się w tamte rejony po 20 same na piechotkę (tylko bez cennych rzeczy)
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 17:08
Za kilka miesięcy wydłużą deptak i część Krakowskiego zniknie dla komunikacji. Zostaje przejazd na Hempla i dalej albo wprost Mościckiego, Rusałki albo w lewo Narutowicza, Bernardyńska do Zamojskiej. Rusałki raczej poszerzyć się nie da, więc Zamojska musi pełnić rolą arterii komunikacyjnej zwłaszcza, że jeszcze wpada do niej Wyszyńskiego. Stąd jej zwężanie, uważam za nie logiczne. Wiem, wiem na rysunkach pięknie to będzie wyglądało ale gdzie przepustowość ruchu drogowego? Poza tym żeby dojść do Zamojskiej trzeba przejść ok 500 m Wyszyńskiego lub Bernardyńskiej. Nie uważam tego kierunku za szczególnie atrakcyjny jako kontynuacje deptaka. Zupełnie inaczej wygląda kwestia Lubartowskiej i Hanki Świętoduskiej, które przylegają do deptaka. Tu należy się skoncentrować.
Za kilka miesięcy wydłużą deptak i część Krakowskiego zniknie dla komunikacji. Zostaje przejazd na Hempla i dalej albo wprost Mościckiego, Rusałki albo w lewo Narutowicza, Bernardyńska do Zamojskiej. Rusałki raczej poszerzyć się nie da, więc Zamojska musi pełnić rolą arterii komunikacyjnej zwłaszcza, że jeszcze wpada do niej Wyszyńskiego. Stąd jej zwężanie, uważam za nie logiczne. Wiem, wiem na rysunkach pięknie to będzie wyglądało ale gdzie przepustowość ruchu drogowego? Poza tym żeby dojść do Zamojskiej trzeba przejść ok 500 m Wyszyńskiego... rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 16:03
Są wstydliwe ze względu na stare chodniki i stare zaniedbane chałupy które straszą i nawet do remontu sie nie nadają. Najlepiej je wyburzyć i postawić nowe. A poza tym kupa tam pijaków jak na 1-maja
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 15:46
Zróbcie na wysoki połysk Zamojską i Lubartowską - to mogą być wizytówki miasta i faktyczne ozdoby śródmieścia...
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:38

Przedłużyć deptak a komunikację miejską puścić przez Dolną Panny Marii i Rusałkę. To samo z drugiej strony. Przerobić Lubartowską i Bajkowskiego na deptak a komunikację miejską puścić Świętoduską i Staszica. 

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:17
Potrzebna jest natychmiastowa rewitalizacja tej części miasta! opracować jej plany powinni doświadczeni architekci, nie nowicjusze! Zamknięcie ul. Zamojskiej zakorkuje część Lublina! Nowicjusze do nauki, specjaliści do opracowania planów rewitalizacji, potem prawdziwe konsultacje społeczne!
Avatar
wz crx / 19 kwietnia 2016 o 11:14

Zwężanie jezdni to głupota! Studentka niech najpierw skończy studia, potem trochę popracuje i dopiero później niech przedstawia swoje pomysły.

Przywilej młodości jest taki ,że chce naprawiać nienaprawialne. Podrośnie , nabierze doświadczenia ,  wyjedzie na Zachód do sprzątania lub opieki nad dziećmi lub...;-(((. W ciągu ostatnich 26 lat to już 18-ta koncepcja...!!! Ale że szanowny pan profesor taki naiwny,  to trudno pojąć ...;-(((

Przywilej młodości jest taki ,że chce naprawiać nienaprawialne. Podrośnie , nabierze doświadczenia ,  wyjedzie na Zachód do sprzątania lub opieki nad dziećmi lub...;-(((. W ciągu ostatnich 26 lat to już 18-ta koncepcja...!!! Ale że szanowny pan profesor taki naiwny,  to trudno pojąć ...;-(((

rozwiń
Avatar
mar / 19 kwietnia 2016 o 10:53

fajne teorie ale 1go maja cześć zamknięta polowe lokali do wynajęcia -była prośba o przywrócenie ruchu .lubartowska strefa parkowania - co chwile wymiana firm wynajmujących . drodzy projektanci bez mozliwosci ruchu samochodowego handel zamiera

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 10:48
Zwężanie jezdni to głupota! Studentka niech najpierw skończy studia, potem trochę popracuje i dopiero później niech przedstawia swoje pomysły. A dlaczego głupota? NIECH ZROBI PRAWO JAZDY I W GODZINACH SZCZYTU POJEŹDZI ULICAMI LUBLINA............................
Avatar
proboszcz / 19 kwietnia 2016 o 09:57

Najpierw niech pozbędą się z bram czerwonych mord i dresów czekających na dziesionę :)

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 19:00
Najpierw ze śródmieścia trzeba się pozbyć całej patologii, a później porządkować te miejsca! Niech studentki wybiorą się w tamte rejony po 20 same na piechotkę (tylko bez cennych rzeczy)
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 17:08
Za kilka miesięcy wydłużą deptak i część Krakowskiego zniknie dla komunikacji. Zostaje przejazd na Hempla i dalej albo wprost Mościckiego, Rusałki albo w lewo Narutowicza, Bernardyńska do Zamojskiej. Rusałki raczej poszerzyć się nie da, więc Zamojska musi pełnić rolą arterii komunikacyjnej zwłaszcza, że jeszcze wpada do niej Wyszyńskiego. Stąd jej zwężanie, uważam za nie logiczne. Wiem, wiem na rysunkach pięknie to będzie wyglądało ale gdzie przepustowość ruchu drogowego? Poza tym żeby dojść do Zamojskiej trzeba przejść ok 500 m Wyszyńskiego lub Bernardyńskiej. Nie uważam tego kierunku za szczególnie atrakcyjny jako kontynuacje deptaka. Zupełnie inaczej wygląda kwestia Lubartowskiej i Hanki Świętoduskiej, które przylegają do deptaka. Tu należy się skoncentrować.
Za kilka miesięcy wydłużą deptak i część Krakowskiego zniknie dla komunikacji. Zostaje przejazd na Hempla i dalej albo wprost Mościckiego, Rusałki albo w lewo Narutowicza, Bernardyńska do Zamojskiej. Rusałki raczej poszerzyć się nie da, więc Zamojska musi pełnić rolą arterii komunikacyjnej zwłaszcza, że jeszcze wpada do niej Wyszyńskiego. Stąd jej zwężanie, uważam za nie logiczne. Wiem, wiem na rysunkach pięknie to będzie wyglądało ale gdzie przepustowość ruchu drogowego? Poza tym żeby dojść do Zamojskiej trzeba przejść ok 500 m Wyszyńskiego... rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 16:03
Są wstydliwe ze względu na stare chodniki i stare zaniedbane chałupy które straszą i nawet do remontu sie nie nadają. Najlepiej je wyburzyć i postawić nowe. A poza tym kupa tam pijaków jak na 1-maja
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 15:46
Zróbcie na wysoki połysk Zamojską i Lubartowską - to mogą być wizytówki miasta i faktyczne ozdoby śródmieścia...
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:38

Przedłużyć deptak a komunikację miejską puścić przez Dolną Panny Marii i Rusałkę. To samo z drugiej strony. Przerobić Lubartowską i Bajkowskiego na deptak a komunikację miejską puścić Świętoduską i Staszica. 

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:17
Potrzebna jest natychmiastowa rewitalizacja tej części miasta! opracować jej plany powinni doświadczeni architekci, nie nowicjusze! Zamknięcie ul. Zamojskiej zakorkuje część Lublina! Nowicjusze do nauki, specjaliści do opracowania planów rewitalizacji, potem prawdziwe konsultacje społeczne!
Avatar
wz crx / 19 kwietnia 2016 o 11:14

Zwężanie jezdni to głupota! Studentka niech najpierw skończy studia, potem trochę popracuje i dopiero później niech przedstawia swoje pomysły.

Przywilej młodości jest taki ,że chce naprawiać nienaprawialne. Podrośnie , nabierze doświadczenia ,  wyjedzie na Zachód do sprzątania lub opieki nad dziećmi lub...;-(((. W ciągu ostatnich 26 lat to już 18-ta koncepcja...!!! Ale że szanowny pan profesor taki naiwny,  to trudno pojąć ...;-(((

Przywilej młodości jest taki ,że chce naprawiać nienaprawialne. Podrośnie , nabierze doświadczenia ,  wyjedzie na Zachód do sprzątania lub opieki nad dziećmi lub...;-(((. W ciągu ostatnich 26 lat to już 18-ta koncepcja...!!! Ale że szanowny pan profesor taki naiwny,  to trudno pojąć ...;-(((

rozwiń
Avatar
mar / 19 kwietnia 2016 o 10:53

fajne teorie ale 1go maja cześć zamknięta polowe lokali do wynajęcia -była prośba o przywrócenie ruchu .lubartowska strefa parkowania - co chwile wymiana firm wynajmujących . drodzy projektanci bez mozliwosci ruchu samochodowego handel zamiera

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 10:48
Zwężanie jezdni to głupota! Studentka niech najpierw skończy studia, potem trochę popracuje i dopiero później niech przedstawia swoje pomysły. A dlaczego głupota? NIECH ZROBI PRAWO JAZDY I W GODZINACH SZCZYTU POJEŹDZI ULICAMI LUBLINA............................
Avatar
proboszcz / 19 kwietnia 2016 o 09:57

Najpierw niech pozbędą się z bram czerwonych mord i dresów czekających na dziesionę :)

Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 0 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 0 4

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 0 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 0 11

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 4

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!