wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Jaka będzie Twoja emerytura? ZUS wysyła informacje

Dodano: 7 czerwca 2015, 17:57
Autor: Paweł Puzio

(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Ile masz na koncie i subkoncie w ZUS? Jaka jest i jaka będzie Twoja emerytura? ZUS rozsyła listy z tymi informacjami. Warto dokładnie przeanalizować zapisane kwoty. Od nich zależy nasza emerytalna przyszłość.

Trwa wysyłka „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych”. – Listy otrzymają ubezpieczeni w ZUS, którzy urodzili się po 1948 roku – mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS.

W liście znajdą informacje o sumie składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego do końca 2012 roku. – Są też dane o składkach emerytalnych z 2013 i 2014 roku w rozbiciu na poszczególne miesiące – dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że od kilku lat, oprócz konta, ubezpieczeni mają w ZUS jeszcze indywidualne subkonta. – Dlatego w „Informacji” znajdziemy zestawienie składek na subkoncie w podziale na te, które pracodawca powinien opłacić i te, które faktycznie opłacił. Podobnie przedstawione są składki, które trafiły do otwartego funduszu emerytalnego – dodaje rzecznik.

W ubiegłym roku na subkonto ubezpieczonego trafiła ponad połowa środków z jego rachunku w OFE. Z „Informacji” każdy dowie się, o ile wzrósł stan jego subkonta po tym przelewie.

Osoba, która do ubiegłego roku ukończyła 35 lat, wyczyta z „Informacji”, ile wyniesie jej hipotetyczna emerytura ze środków zgromadzonych na koncie w ZUS. Warto pamiętać, że do tej prognozy nie są wliczone składki z subkonta i OFE. – Dokument pokazuje dwa warianty hipotetycznej emerytury.

Pierwszy to kwota świadczenia, jaką ubezpieczony uzyskałby, gdyby już teraz zakończył pracę. Drugi wariant pokazuje symulację emerytury z założeniem, że pracuje dalej do osiągnięcia wieku emerytalnego i odprowadza składki średnio takie jak dotychczas – dodaje rzecznik.

Wszystkie te informacje każdy może znaleźć na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (pue.zus.pl). Każdy zarejestrowany ubezpieczony ma tam dostęp do swoich danych na bieżąco, przez internet.

Czytaj więcej o: emerytura Małgorzata Korba
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 czerwca 2015 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dopiero za 2013 i 2014?!
Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2015 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co by nie robili i tak nie rozumie gdzie są pieniądze. Ojciec po przejściu na emeryturę wziął ją 7 razy i przyodział jesionkę dębową. Zasiłek pogrzebowy na odchodne w śmiesznej kwocie. Co się stało z jego kapitałem ??? To były składki przez niego wypracowane Dlaczego za służby mundurowe nie są odprowadzane składki a normalnie potem pobierają emeryturki i to nie byle jakie :) cała Polska Ci najbiedniejsi utrzymują darmozjadów
Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2015 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no i wuj z tego, bo jak pracuję 37 lat i pieprzony rząd  pozwala na to aby pracodawcy płacili jałmużną, do tego rząd zapier***i mi z tego jeszcze no to zostaną mi ochłapy

Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2015 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajnie. Czekam na list!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!