wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Jakie kolory powinny mieć autobusy MPK?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2009, 15:20

Czerwono-żółte? Czerwono-szare? Czerwono-żółto-szare? A może czerwono-biało-zielone? Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne pyta mieszkańców Lublina, jakie barwy ma mieć 30 autobusów, które w tym roku trafią na ulice Lublina.

Miejski przewoźnik chce zamówić dwadzieścia wozów 12-metrowych oraz dziesięć 18-metrowych przegubowców. Pierwsze z partii nowych autobusów mają trafić na ulice Lublina nawet w maju, ostatnie jesienią.

Choć jeszcze kilka dni temu wiele wskazywało na to, że dostawa pojazdów może się opóźnić o kilka miesięcy. Wszystko dlatego, że oferty dwóch firm, które zgłosiły się do przetargu, są znacznie wyższe od kwoty, którą na zakup samochodów przygotowało MPK.

EvoBus Polska za 30 autobusów Mercedes-Benz Conecto zażyczył sobie 33 mln 838 tys. 957 zł (brutto), a Solaris Bus & Coach S.A. za 30 pojazdów Solaris Urbino chce 33 mln 986 tys. 516 zł (brutto). Tymczasem kwota przeznaczona przez MPK na zakup autobusów to 28 mln 060 tys. zł (brutto).

MPK mogło więc ogłosić nowy przetarg i liczyć, że dostawcy zejdą z ceny, albo znaleźć dodatkowe pieniądze i wybrać jedną z dwóch ofert, które już wpłynęły.

Wygrał drugi wariant. W poniedziałek rada nadzorcza spółki wydała zgodę na zatwierdzenie większych wydatków inwestycyjnych na ten rok. Będzie to możliwe dzięki skorygowaniu planu zakupów nowych pojazdów, który jest przewidziany do roku 2015.

Które autobusy (Mercedes-Benz czy Solaris) wyjadą więc na ulice Lublina? Dowiemy się za kilka dni, po zakończeniu prac przez komisję przetargową. Według kryteriów przetargu, cena ma stanowić 65 proc. ogólnej oceny, warunki techniczne i komfort autobusów - po 15 proc., a warunki gwarancji i serwisu - łącznie 5 proc.

Teraz MPK wybiera kolory, jakie mają mieć nowe autobusy. Zdecydują mieszkańcy Lublina. - Opinie naszych pasażerów i mieszkańców miasta, zawsze były i są dla nas bardzo istotne - mówi Weronika Opasiak, rzecznik MPK. - Dlatego chcemy, by to oni sami zdecydowali, który wzór malowania pojazdów powinien obowiązywać w Lublinie.

MPK przygotowało cztery projekty malowania pojazdów. Głosować można m.in. na naszej stronie internetowej. Plebiscyt trwa od dzisiaj do 13 marca.

ZAGŁOSUJ W NASZEJ W SONDZIE

.

.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
motor lublin
lublinianka
Patryk
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

motor lublin
motor lublin (28 marca 2009 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powinny byc w kolorach żółto -biało - niebieskim tak jak nasz lubelski klub motor
Rozwiń
lublinianka
lublinianka (10 marca 2009 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem należałoby wziąć pod uwagę stan obecnego taboru. Jakby nie było, poza wysłużonymi Ikarusami czy oblepionymi reklamami starymi Jelczami, jest trochę nowych autobusów i trolejbusów ( Jelcze, Neoplany, Solarisy itp.). Większość jest raczej w kolorze czerwono-żółtym, z tego względu skłaniałabym się ku wariantowi z takim właśnie zestawem kolorów. Wówczas nie wprowadzałoby się dodatkowego rozgardiaszu kolorystycznego, ( szczególnie przy tej opcji z zielonym ) a i nikt nie wpadłby za jakiś czas na pomysł przemalowanie tych "starszych", celem dostosowania ich do tych nowych. Jednym słowem jakich jest więcej, taki wybrać kolor, wówczas zbliżymy się do celu nadrzędnego, jakim jest przecież ujednolicenie barw naszej komunikacji miejskiej.
Rozwiń
Patryk
Patryk (5 marca 2009 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wolę taką koncepcję użycia barw miasta. Chociaż jest poprawna i całkiem dobrze się prezentuje.
Link: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=33192454&postcount=472
Rozwiń
ala
ala (4 marca 2009 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KOLORY !Komunikacja miejska powinna byc w JEDNYM kolorze powinna byc rozpoznawalna z daleka trzeba skonczyc z tym galimatiasem
Rozwiń
~patriotazlublina~
~patriotazlublina~ (4 marca 2009 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wprawdzie "lepiej późno jak wcale", ale dobrze, że taki temat W KOŃCU ZOSTAŁ PORUSZONY, tym bardziej, że komunikacja miejska jest wizytówką miasta i już prawie we wszystkich miastach w Polsce jeżdżą o określonych barwach (najczęściej powiązanych z herbem lub kolorem lokalnej flagi) pojazdy miejskie... Tylko nie w Lublinie...

Żeby było śmieszniej w większości miast taki tabor miejski pomalowany jest na ściśle określone kolory już od ponad 10 lat...
Czym to skutkuje? A tym, że "kolory są już ZAREZERWOWANE", i niestety nikt w "projekcie malowania" w Lublinie nie wziął tego pod uwagę!!!
+++
Zaprojektowano cztery warianty kolorystyczne:

1. Żółto (od góry) - czerwony... BEZWZLGLĘDNIE ODPADA!!! Takie malowanie posiadają już
autobusy Warszawskie!!! Ponadto te kolory nie mają nic wspólnego z barwami Lublina!!!

2. Biało (od góry) - czerwone... ODPADAJĄ!!! Chyba wszystkim Polakom takie malowanie kojarzy się z "komunistyczną" komunikacją miejską-na dodatek na terenie całej Polski!!!
(dlatego większość miast zmieniła barwy już na początku lat 90-tych!!!) Oczywiście z "barwami Lublina" te kolory też nie mają nic wspólnego!!!

3. Biało (do linii okien) - z żółtym paskiem (cienki pod oknami) - czerwono - kremowy
(pół na pół w dolnej części nadwozia)... TEŻ ODPADA!!! Taka kolorystykę mają "zaklepaną" pojazdy Łódzkie-ze względu na odmienność od W-wy... (mimo, że herby mają czerwone
z żółtym elementem oba miasta)... "Kolory Lublina" też nie te...

4. Biało (do linii okien) z czerwonym paskiem (pod oknami) oraz w dolnej części nadwozia
po połowie kolor biało - zielony... TEN KOLOR NAJBARDZIEJ PASUJE DO LUBELSKICH!!! ,
ALE TAKIE MALOWANIE MAJĄ KIELCE!!!
+++
MOJA PROPOZYCJA:

Autobus miejski w Lublinie powinien być czerwony (zarówno dach, jak i pasek pod oknem), pozostałe barwy (biały z zielonym) bez zmian (czyli nieco zmodyfikowana wersja 4-róænica prawie żadna)!!!

ARGUMENTY:

Po pierwsze: Malowanie Lublina musi "jakoś" odróżniać się od podobnej kolorystyki w innych miastach-czekając "dłużej" pozostaniemy przy barwach "szaro-burych"!!!
Po drugie: Ciemny kolor dachu jest bardzo praktyczny-nie widać kurzu, zacieków, brudu przy listwach i łączeniach, a nawet rdzy!!! Jest to istotne!!! Wystarczy spojrzeć
na pojazdy komunikacji miejskiej z góry (wiadukt, kładka, okno "na piętrze"), aby się przerazić!!! Dachy autobusów są pełne zacieków, rozmazanego brudu, dziwnych nalotów lub po prostu zardzewiałe-a jak trudno je umyć i jak rzadko to się odbywa nie muszę chyba nikomu tłumaczyć...
Po trzecie: KONIECZNIE pod oknem kierowcy (strona lewa) i na szybie pierwszych drzwi
(niedostępnych dla pasażerów-wejście dla kierowcy) powinien być DUŻY HERB LUBLINA,
aby kojarzył się wszystkim (ludzie są "wzrokowcami") z Lublinem, a nie Poznaniem!!!
(tak w tej chwili jest-większość ludzi "z Polski" kojarzy "koziołka" z Poznańskim Ratuszem, a nie herbem Lublina!!! - a tak dłużej być nie może!!!).
Po piąte: Nawet w przypadku oklejania autobusu/trolejbusu reklamami CZĘŚĆ Z HERBEM MIASTA POWINNA POZOSTAĆ NIENARUSZALNA!!! (powód jak wyżej).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!