wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Janda na UMCS. Wcieliła się w rolę M. Curie-Skłodowskiej

  Edytuj ten wpis

Krystyna Janda na UMCS (Maciej Kaczanowski)
Krystyna Janda na UMCS (Maciej Kaczanowski)

Krystyna Janda wystąpiła dziś w Lublinie w roli patronki lubelskiego uniwersytetu. Na uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego wykonała monodram "Dzienniki i listy Marii Curie-Skłodowskiej”.

– Aktorka została zaproszona do wzięcia udziału w wydarzeniu, gdyż wiosną będzie odtwórczynią roli Noblistki w powstającym właśnie filmie o niej – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS.

Do chemiczki w swoim przemówieniu nawiązał też dziś rektor uniwersytetu. – Rok 2011 został ogłoszony przez Parlament RP Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, która jest naszą patronką – przypomniał prof. Andrzej Dąbrowski.

Rektor pochwalił się efektami programu naprawczego, który jego ekipa prowadzi od trzech lat. – Rok 2009 został zamknięty dodatnim wynikiem finansowym wynoszącym 503 tys. zł. W roku 2010 wynik ten wzrósł do 5 mln 105 tys. zł – wyliczył. – W minionym roku uczelnia nie korzystała praktycznie z kredytu bankowego, który na koniec 2007 r. wynosił ponad 18 mln zł.

To efekt m.in. oszczędności, reorganizacji wielu uczelnianych jednostek i zwolnień pracowników. – W minionym roku uniwersytet zatrudniał 3,3 tys. osób, tj. o 67 osób mniej niż w poprzednim. A od początku obecnej kadencji zatrudnienie zmniejszyło się o 440 osób – poinformował rektor.


Sporo mówił też o inwestycjach, które zostały zrealizowane na uczelni w ostatnim czasie (nowe budynki Instytutu Nauk o Ziemi i Informatyki, remont Feminy), o tych, które się zaczynają (przebudowa Chatki Żaka, budowa kompleksu naukowego Eco-Tech) i o tych, które uczelnia ma w planach (remont akademika Kronos, termomodernizacja budynków wokół placu Marii Curie-Skłodowskiej).

– Przed uniwersytetem stoją wyzwania, od których realizacji będzie zależała nasza pozycja na polskiej i europejskiej mapie akademickiej – podkreślił prof. Dąbrowski.

Kluczowe, zdaniem rektora, będzie umiędzynarodowienie badań i dydaktyki. – W najbliższym roku i w latach kolejnych będziemy zwiększać liczbę wykładowców zagranicznych – zapowiedział. – Będziemy dążyć do przyjmowania nowych nauczycieli wyłącznie po studiach doktoranckich, a warunkiem przyjęcia do pracy będzie udokumentowana certyfikatem znajomość co najmniej jednego języka obcego.

Podczas dzisiejszej inauguracji tytuł doktora honoris causa UMCS otrzymał prof. Jerzy Pomianowski. A nagrody im. Jerzego Giedroycia dostali Mariusz Mazur z Wydz. Humanistycznego oraz zespół naukowców z Wydz. Biologii i Nauk o Ziemi UMCS za prace nad szczepionką przeciwko malarii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Aula
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Aula
Aula (21 października 2011 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na auli było tyle wolnych miejsc, że wszystkie zwolnione sprzątaczki mogłyby się zmieścić
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!