Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 sierpnia 2017 r.
9:18

Lublin hucznie świętuje swoje 700-lecie. Jarmark, muzyka, widowisko i film

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
210 9 A A

Aż do wtorku potrwają oficjalne „urodziny Lublina” świętującego 700-lecie nadania praw miejskich. Goście mają do wyboru wiele atrakcji: coś dla oka, coś dla ucha, coś do tańca, coś na ząb... Można świętować na wesoło, poważnie, ludowo... I wszystko za darmo. Poza towarami na straganach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aż cztery dni potrwa z tej okazji Jarmark Jagielloński. Zacznie się w sobotę, a zwinie we wtorek. Wystawcy przywiozą na Stare Miasto różne wyroby rzemieślnicze i smakołyki. Będą to również goście zagraniczni, jak choćby Ferenc Fazekas, który 200 km od Budapesztu tworzy swoją ceramikę, z nożami własnej produkcji przyjedzie Luboš Majan zajmujący się także wyrabianiem... biczów.

Przyjadą też goście z różnych stron Polski. Wśród nich Jarosław Rodak trudniący się garncarstwem od czasów Gierka, ale nie tylko garncarstwem, bo wyrabia także figury świętych, za które zdobył niejedną nagrodę. Na zabawki można się wybrać na przykład na stoisko Wiesławy i Mariana Łobzów, którzy malują zabawki w bardzo stare wzory, więc na postacie z kreskówek nie ma co się nastawiać. Opisując dostawców moglibyśmy zapisać całą gazetę, bo gości będzie ponad 250. Przyjadą nie tylko z towarami, ale też wiedzą. Na przykład o tym, jak zrobić prawdziwy ser.

Jarmarczne zabawy

Jarmark to także atrakcje muzyczne. Od soboty do poniedziałku koncerty będą się odbywać na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena (Dominikańska 1). Już w sobotę (godz. 19) wystąpi tu Kapela Maliszów z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego, a po nich scenę przejmie (o godz. 20.30) rumuńska kapela Taraf de Haïdouks. Największą z koncertowych atrakcji jarmarku ma być niedzielny koncert re:tradycja, czyli spotkanie gwiazd polskiej sceny muzycznej z artystami muzyki tradycyjnej. Będzie tu Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Kayah, Antoni Gralak, Kapela Romana Wojciechowskiego, Kapela Butrynów, Janina Chmiel i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic. Początek o godz. 20, koncert potrwa dwie godziny.

W poniedziałek zagrają dwa zespoły: polskie Odpoczno (19.30) i galicyjskie Radio Cos (20.30). We wtorek koncerty będą w innych miejscach. O 15.30 w Warsztatach Kultury (Grodzka 5a) posłuchać będzie można pieśni tradycyjnych Lubelszczyzny i Kurpi, zaś o 20 Sefardix Trio zaczarować ma połączeniem muzyki żydowskiej, jazzu, czy też wokaliz, a czarowanie ułatwi kameralna przestrzeń wirydarzu dominikanów.
Oczywiście Jarmark Jagielloński to również spektakle, projekcje filmowe (niedziela, poniedziałek, wtorek, Warsztaty Kultury, godz. 20) i nie mogłoby się obyć bez wieczornych potańcówek do drugiej w nocy (sobota, niedziela, poniedziałek, ul. Dominikańska 1).

Sen o mieście

Urodziny Lublina to nie tylko Jarmark Jagielloński. W sobotę, niedzielę i poniedziałek na dziedzińcu Zamku wystawiony będzie spektakl „Sen o mieście”, który już dwukrotnie przyciągnął tu tłumy. Przedstawienie trwa 45 minut i jest atrakcyjną wizualnie opowieścią o historii Lublina, spacerem po najważniejszych momentach z historii miasta. Widowisko zaczyna się o godz. 21.

Wielki koncert

Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów oraz Natalia Wilk, lubelskie chóry i orkiestry wystąpią we wtorek na pl. Zamkowym w wielkim widowisku muzycznym „Zakochani w Lublinie” (początek o godz. 20). Ta jazzrockowa kantata Tomasza Momota miała swoją premierę w styczniu w Centrum Spotkania Kultur. Nagrania obejrzało w internecie już 800 tys. ludzi. Po koncercie na al. Tysiąclecia po stronie Zamku i dworca będą podstawione dodatkowe autobusy.

Może film?

Od soboty do poniedziałku wyświetlane będą w Teatrze Starym filmy o Lublinie. Projekcje są darmowe, trzeba tylko odebrać w kasie teatru bezpłatną wejściówkę. Projekcje będą się zaczynać o godz. 13.
Na sobotę zaplanowano filmy dokumentalne „Magiczne miasto”, „Tajemnica śmierci wojewody” i „Na wolność to wszystko zamienisz”. Dokumenty zobaczymy także w niedzielę, gdy w repertuarze są filmy „Przed sierpniem był lipiec”, „Historia pewnego sumienia”, „Hakerzy „Solidarności” i „Zwierzę na papierze”. W poniedziałek można się wybrać na „Voltę” i „Carte Blanche”.

Z bliska

Ten, kto zechce z bardzo bliska popatrzeć na historię miasta, może zobaczyć oryginał aktu lokacyjnego, którym król Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie 15 sierpnia 1317 r. Dokładnie w 700. rocznicę tego wydarzenia dokument będzie pokazany zwiedzającym w Muzeum Lubelskim na Zamku.

Trąbimy!

W programie obchodów 700-lecia jest też: * XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich (wtorek, godz. 16, Rynek) z udziałem 40 hejnalistów. Będą również * pokazy multimedialne fontanny na pl. Litewskim (12, 13, 14 i 15 sierpnia o godz. 22), zaś * Wystawę wizerunków Lublina w malarstwie, grafice i rysunku można do 15 sierpnia oglądać w muzeum na Zamku od godz. 10 do 18. A już całkiem na dokładkę, 17 sierpnia będzie można obejrzeć przed Trybunałem Koronnym * spektakl o sądzie diabelskim, czyli znaną lubelską legendę. Początek o godz. 19.09.

Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 16:28
Kochani, to było najlepsze wydarzenie muzyczne na jakim mogłem być. Coś pięknego. Choć nie wszystkie teksty piosenek mi pasowały, to muzyka była na najwyższym poziomie. Tomasz Momot to wybitny artysta, jakich mało w Polsce. Trochę się na tym znam i wiem, że mało kto mógłby skomponować i zaaranżować coś takiego w Polsce. Pełen profesjonalizm. Nie myślałem, że tak trudne utwory mogliby ugrać nasi lubelscy muzycy.. Ale jak widać pod batutą Momota wszsystko jest możliwe. Życzę sobie więcej takich wydarzeń kulturalnych. Lublin miał urodziny na światowym poziomie!Nice:)
Kochani, to było najlepsze wydarzenie muzyczne na jakim mogłem być. Coś pięknego. Choć nie wszystkie teksty piosenek mi pasowały, to muzyka była na najwyższym poziomie. Tomasz Momot to wybitny artysta, jakich mało w Polsce. Trochę się na tym znam i wiem, że mało kto mógłby skomponować i zaaranżować coś takiego w Polsce. Pełen profesjonalizm. Nie myślałem, że tak trudne utwory mogliby ugrać nasi lubelscy muzycy.. Ale jak widać pod batutą Momota wszsystko jest możliwe. Życzę sobie więcej takich wydarzeń kulturalnych. Lublin miał urodziny na św... rozwiń
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:58
po koncercie - zakochałem się w lublinie:) gwiazdy na jednej scenie, bardzo fajna muzyka...mają rozmach s***syny..:)
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 12:11
Koncert, który zapamiętam na długo.... Cudowne przeżycie artystyczne. Muzyka była po prostu fenomenalna. Ciekawa konwencja i piosenki zostaną dla potomnych. POLECAM i mam nadzieję, że jeszcze będzie można to gdzieś usłyszeć
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 00:40
światowy poziom koncertu. Ja chcę jeszcze raz:)
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 12:34
Zajebisty koncert. Zakochałem się w Lublinie - na nowo:)
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 12:31
W końcu koncert, którego nie trzeba się wstydzić. Teksty trochę gorsze, ale muzyka wymiata. Po prostu c pięknego. Nie byłem nigdy na takim składzie orkiestety. Brawo brawo brawo:)
Avatar
Jaś / 22 sierpnia 2017 o 12:29
Cudowny koncert o światowym rozmachu. Mało jest takich w Polsce. Lublin się popisał
Avatar
karmazyn / 22 sierpnia 2017 o 12:28
A może po prostu stałeś przed głośnikiem?:) Koncert był świetnie nagłośniony. Na takich koncertach trzeba po prostu wiedzieć, gdzie ma się stać. Świetny spektakl
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2017 o 23:13
"Sen o mieście" - całkiem fajne widowisko ale nagłośnienie fatalne - ryczące głośniki, które ciągle wpadają w rezonans ! NIEPRZYJEMNE do słuchania, niektóre panie zatykały uszy. Najgorzej nagłośniony spektakl na jakim byłem!
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 16:28
Kochani, to było najlepsze wydarzenie muzyczne na jakim mogłem być. Coś pięknego. Choć nie wszystkie teksty piosenek mi pasowały, to muzyka była na najwyższym poziomie. Tomasz Momot to wybitny artysta, jakich mało w Polsce. Trochę się na tym znam i wiem, że mało kto mógłby skomponować i zaaranżować coś takiego w Polsce. Pełen profesjonalizm. Nie myślałem, że tak trudne utwory mogliby ugrać nasi lubelscy muzycy.. Ale jak widać pod batutą Momota wszsystko jest możliwe. Życzę sobie więcej takich wydarzeń kulturalnych. Lublin miał urodziny na światowym poziomie!Nice:)
Kochani, to było najlepsze wydarzenie muzyczne na jakim mogłem być. Coś pięknego. Choć nie wszystkie teksty piosenek mi pasowały, to muzyka była na najwyższym poziomie. Tomasz Momot to wybitny artysta, jakich mało w Polsce. Trochę się na tym znam i wiem, że mało kto mógłby skomponować i zaaranżować coś takiego w Polsce. Pełen profesjonalizm. Nie myślałem, że tak trudne utwory mogliby ugrać nasi lubelscy muzycy.. Ale jak widać pod batutą Momota wszsystko jest możliwe. Życzę sobie więcej takich wydarzeń kulturalnych. Lublin miał urodziny na św... rozwiń
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:58
po koncercie - zakochałem się w lublinie:) gwiazdy na jednej scenie, bardzo fajna muzyka...mają rozmach s***syny..:)
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 12:11
Koncert, który zapamiętam na długo.... Cudowne przeżycie artystyczne. Muzyka była po prostu fenomenalna. Ciekawa konwencja i piosenki zostaną dla potomnych. POLECAM i mam nadzieję, że jeszcze będzie można to gdzieś usłyszeć
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 00:40
światowy poziom koncertu. Ja chcę jeszcze raz:)
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 12:34
Zajebisty koncert. Zakochałem się w Lublinie - na nowo:)
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 12:31
W końcu koncert, którego nie trzeba się wstydzić. Teksty trochę gorsze, ale muzyka wymiata. Po prostu c pięknego. Nie byłem nigdy na takim składzie orkiestety. Brawo brawo brawo:)
Avatar
Jaś / 22 sierpnia 2017 o 12:29
Cudowny koncert o światowym rozmachu. Mało jest takich w Polsce. Lublin się popisał
Avatar
karmazyn / 22 sierpnia 2017 o 12:28
A może po prostu stałeś przed głośnikiem?:) Koncert był świetnie nagłośniony. Na takich koncertach trzeba po prostu wiedzieć, gdzie ma się stać. Świetny spektakl
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2017 o 23:13
"Sen o mieście" - całkiem fajne widowisko ale nagłośnienie fatalne - ryczące głośniki, które ciągle wpadają w rezonans ! NIEPRZYJEMNE do słuchania, niektóre panie zatykały uszy. Najgorzej nagłośniony spektakl na jakim byłem!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 0 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 18 3

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 9 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 1

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 17 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 14

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 28 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 5 3

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia] 20 10

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?