wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Jeden z radnych sam sobie zrobił kartę do głosowania. Wybór unieważniony

Dodano: 10 czerwca 2015, 11:04
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Prezydent unieważnił wybór członka zarządu jednej z dzielnic. Wszystko przez to, że o tym wyborze przesądził fakt, że jeden z dzielnicowych radnych zagłosował na karcie własnej produkcji. To nie pierwszy przypadek, gdy Ratusz musi ingerować w działalność rad dzielnic.

Niecodzienne głosowanie miało miejsce w Radzie Dzielnicy Czechów Południowy. 5 maja wybierano tam członków zarządu dzielnicy. To, jak powinny wyglądać takie wybory precyzyjnie opisują statuty dzielnic. Najpierw wybiera się komisję skrutacyjną, która ma liczyć głosy. Samo głosowanie odbywa się w sposób tajny. Nazwiska kandydatów umieszcza się na karcie do głosowania, która jest opatrzona pieczęcią rady dzielnicy i podpisem przynajmniej jednego członka komisji skrutacyjnej. Tylko takie karty są ważne.

Ale na Czechowie Południowym wyglądało to inaczej. Dlatego prezydent miasta wydał zarządzenie unieważniające wybór jednej z osób, która w normalny sposób nie uzyskałaby liczby głosów niezbędnej do tego, by wejść do zarządu dzielnicy. Wszystko przez to, że komisja skrutacyjna umożliwiła jednemu z dzielnicowych radnych oddanie głosu na karcie, którą własnoręcznie sporządził.

– Ponadto Komisja Skrutacyjna przystępując do ustalenia wyników głosowania uznała ww. kartę za kartę ważną i uwzględniła ją podczas zliczania ilości głosów oddanych na poszczególnych kandydatów, co miało wpływ na ostateczny wynik głosowania – czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia prezydenta.

W ostatnim czasie to już kolejne zarządzenie, którym Ratusz musi prostować to, co zrobiły rady dzielnic. Ta ze Starego Miasta – również w maju – w ogóle nie przeprowadziła głosowania. Nie było ani kart z nazwiskami kandydatów, ani urny, bo zarząd dzielnicy wybrano... przez aklamację. Czyli na zasadzie: „zgadzacie się?” „zgadzamy”. A tego statuty nie przewidują. W taki sam sposób wybrany został sekretarz zarządu.

Historia wypadków

Pod koniec maja unieważniony został wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Dzielnicy Rury oraz przewodniczącego i członków Zarządu Dzielnicy Rury i jego zastępców.

W przeszłości z powodu niezgodności z przepisami stwierdzano nieważność uchwały o powołaniu zespołu zadaniowego do organizacji festynu (Kośminek, 2008 r.), czy też szereg uchwał w sprawie diet dla przewodniczących zarządów.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 czerwca 2015 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego tak wybiórczo? Dlaczego p. redaktor pominął fakt, że w ten sposób oddany głos należał do tej samej osoby, która wystąpiła z wnioskiem o unieważnienie wyborów? Dlaczego p. redaktor pominął fakt, że przeciwko takim praktykom na gorąco protestował przewodniczący rady dzielnicy? Posiedzenia Rady Dzielnicy Czechów Południowy transmitowane są na żywo w sieci Internet, a następnie jako VOD - może warto obejrzeć, co poprzedziło ten specyficzny skądinąd sposób oddania głosu?
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2015 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czechów to bastion PiS-u a przede wszystkim Tułajewa - wszystko jasne
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!