wtorek, 30 maja 2017 r.

Lublin

Jednak po staremu

Dodano: 28 listopada 2001, 20:40
Autor: Ewa Dziadosz

Do jutra uczniowie liceów ogólnokształcących, którzy zdecydowali się na zdawanie egzaminów dojrzałości w nowej formule, muszą złożyć pisemne deklaracje. Ale nie ma się co spodziewać, że będzie ich dużo.
W II LO w Krasnymstawie, LO w Józefowie, I LO w Kraśniku - już wiadomo, że wszyscy zdają starą maturę. W II LO w Łęcznej na ponad 50 uczniów na nową zdecydowały się raptem cztery osoby - na razie jednak nie złożyły pisemnych deklaracji w tej sprawie. W lubelskim III LO pięciu uczniów, a w VII LO dwóch wytrwało w postanowieniu zdawania przed egzaminatorami spoza szkoły. Jak mówi jednak dyr. Bogdan Wagner z VII LO, presja otoczenia jest ogromna i obawia się, że i ci najodważniejsi się jej poddadzą.
W II LO w Lublinie na 246 maturzystów jeszcze przed tygodniem 30 zapewniało o chęci zdawania nowej matury. Do wczoraj jednak żaden nie przyniósł pisemnego oświadczenia. Jeśli się zdecydują - będą zdawać egzaminy poza szkołą.
- W naszej szkole uczniowie dość dobrze wypadli na wrześniowej próbie nowej matury - powiedział Dziennikowi Zbigniew Janeczko, dyrektor LO w Horodle. - Szczególnie wysokie oceny otrzymali z języków obcych. Kiedy rozpoczynały się dyskusje o możliwości rezygnacji z nowej matury, przeprowadziłem wśród uczniów ankietę. Na 68 uczniów połowa zamierzała zdawać nową maturę. Na razie nie przynieśli deklaracji - zbyt wiele jest niewiadomych. Przychodzą i pytają, gdzie wyznaczone zostanie miejsce do zdawania nowej matury, w jaki sposób uregulowana zostanie kwestia zdawania egzaminów z języków obcych, których uczyli się poza szkołą - a ja nie potrafię im odpowiedzieć.
- Rozporządzenie zmieniające zasady przyszłorocznych egzaminów dojrzałości jest mało precyzyjne - wątpliwości ma również dyrektor I LO w Chełmie, Antoni Skubiszewski. - Ciągle sprawdzam, czy nie pojawiły się jakieś nowe wyjaśnienia. Z 280 maturzystów dotąd jedynie dwóch deklaruje, ale wciąż tylko ustnie, chęć zdawania nowej matury.
Z wypowiedzi dyrektorów wynika, że wielu uczniów zainteresowanych jest wyborem rozwiązania "pomostowego”, starej matury z elementami nowej. Nie wiadomo jednak dokładnie, jak miałaby wyglądać taka matura z języków obcych. Uczniowską chęć do zdawania egzaminów zewnętrznych studzi również wycofywanie się niektórych uczelni z wcześniejszych obietnic uznawania ich wyników.

Tu nowa, tam stara

W przyszłym roku w każdej lubelskiej uczelni obowiązywać będzie inny system rekrutacji. UMCS postawił na dotychczasowe zasady, czyli: wszyscy zdają egzamin wstępny. KUL honoruje stare i nowe matury, przelicznik not ze świadectwa oraz egzaminu podany zostanie w późniejszym terminie. Senat Politechniki Lubelskiej dziś przyjmie zasady rekrutacji; nieoficjalnie dowiadujemy się, że generalnie obowiązywać będą egzaminy wstępne, część miejsc zarezerwowano dla posiadaczy najlepszych świadectw. Natomiast Akademia Medyczna - tak jak dotąd - wyłoży przed kandydatami do rozwiązania testy
i przyjmie najlepszych. W Akademii Rolniczej honorowane będą stara i nowa matura. Zasady rekrutacji podane zostaną w najbliższych dniach.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!