niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Jednak po staremu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2001, 20:40
Autor: Ewa Dziadosz

Do jutra uczniowie liceów ogólnokształcących, którzy zdecydowali się na zdawanie egzaminów dojrzałości w nowej formule, muszą złożyć pisemne deklaracje. Ale nie ma się co spodziewać, że będzie ich dużo.
W II LO w Krasnymstawie, LO w Józefowie, I LO w Kraśniku - już wiadomo, że wszyscy zdają starą maturę. W II LO w Łęcznej na ponad 50 uczniów na nową zdecydowały się raptem cztery osoby - na razie jednak nie złożyły pisemnych deklaracji w tej sprawie. W lubelskim III LO pięciu uczniów, a w VII LO dwóch wytrwało w postanowieniu zdawania przed egzaminatorami spoza szkoły. Jak mówi jednak dyr. Bogdan Wagner z VII LO, presja otoczenia jest ogromna i obawia się, że i ci najodważniejsi się jej poddadzą.
W II LO w Lublinie na 246 maturzystów jeszcze przed tygodniem 30 zapewniało o chęci zdawania nowej matury. Do wczoraj jednak żaden nie przyniósł pisemnego oświadczenia. Jeśli się zdecydują - będą zdawać egzaminy poza szkołą.
- W naszej szkole uczniowie dość dobrze wypadli na wrześniowej próbie nowej matury - powiedział Dziennikowi Zbigniew Janeczko, dyrektor LO w Horodle. - Szczególnie wysokie oceny otrzymali z języków obcych. Kiedy rozpoczynały się dyskusje o możliwości rezygnacji z nowej matury, przeprowadziłem wśród uczniów ankietę. Na 68 uczniów połowa zamierzała zdawać nową maturę. Na razie nie przynieśli deklaracji - zbyt wiele jest niewiadomych. Przychodzą i pytają, gdzie wyznaczone zostanie miejsce do zdawania nowej matury, w jaki sposób uregulowana zostanie kwestia zdawania egzaminów z języków obcych, których uczyli się poza szkołą - a ja nie potrafię im odpowiedzieć.
- Rozporządzenie zmieniające zasady przyszłorocznych egzaminów dojrzałości jest mało precyzyjne - wątpliwości ma również dyrektor I LO w Chełmie, Antoni Skubiszewski. - Ciągle sprawdzam, czy nie pojawiły się jakieś nowe wyjaśnienia. Z 280 maturzystów dotąd jedynie dwóch deklaruje, ale wciąż tylko ustnie, chęć zdawania nowej matury.
Z wypowiedzi dyrektorów wynika, że wielu uczniów zainteresowanych jest wyborem rozwiązania "pomostowego”, starej matury z elementami nowej. Nie wiadomo jednak dokładnie, jak miałaby wyglądać taka matura z języków obcych. Uczniowską chęć do zdawania egzaminów zewnętrznych studzi również wycofywanie się niektórych uczelni z wcześniejszych obietnic uznawania ich wyników.

Tu nowa, tam stara

W przyszłym roku w każdej lubelskiej uczelni obowiązywać będzie inny system rekrutacji. UMCS postawił na dotychczasowe zasady, czyli: wszyscy zdają egzamin wstępny. KUL honoruje stare i nowe matury, przelicznik not ze świadectwa oraz egzaminu podany zostanie w późniejszym terminie. Senat Politechniki Lubelskiej dziś przyjmie zasady rekrutacji; nieoficjalnie dowiadujemy się, że generalnie obowiązywać będą egzaminy wstępne, część miejsc zarezerwowano dla posiadaczy najlepszych świadectw. Natomiast Akademia Medyczna - tak jak dotąd - wyłoży przed kandydatami do rozwiązania testy
i przyjmie najlepszych. W Akademii Rolniczej honorowane będą stara i nowa matura. Zasady rekrutacji podane zostaną w najbliższych dniach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!