poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Jesienią ruszy nabór do brygad Obrony Terytorialnej Kraju. Ile można zarobić?

Dodano: 13 czerwca 2016, 15:42
Autor: Paweł Puzio

Listopad, 2015 r., Nabór do Legii Akademickiej KUL w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Listopad, 2015 r., Nabór do Legii Akademickiej KUL w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

300 zł za gotowość do służby i 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia – tyle miesięcznie będą dostawać członkowie brygad Obrony Terytorialnej Kraju. Właśnie ruszył nabór na oficerów OTK. Szeregowców będą szukać we wrześniu.

Wiadomo już, jaki będzie żołd szeregowego żołnierza Obrony Terytorialnej Kraju. – Będzie to 500 złotych miesięcznie. 300 zł za gotowość do służby i 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia w miesiącu – mówi dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. utworzenia OTK. – Zastrzegam jednak, że nie ma jeszcze żadnych rozporządzeń w tej sprawie. Taki jest plan – dodaje.

Na brak chętnych do służby w tej formacji MON raczej nie będzie narzekać.

– Nawet gdyby nie było tych 500 zł żołdu, to i tak wstępowalibyśmy w szeregi OTK – zapewnia sierżant Damian Duda, rzecznik prasowy Legii Akademickiej, jednej z największych w Polsce organizacji proobronnych. – Uważam, że 500 zł to wystarczająca stawka – dodaje.

Nabór żołnierzy szeregowych do lubelskiej brygady OTK ma ruszyć jesienią. Ale już teraz MON rozpoczęło nabór na pierwszych 150 oficerów OTK. Na chętnych czeka 150 miejsc w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

– 130 miejsc przeznaczonych jest dla absolwentów uczelni wyższych, którzy nie są żołnierzami zawodowymi. Pozostałe 20 czeka na podoficerów zawodowych, którzy legitymują się doświadczeniem. Atutem są studia przydatne w służbie w jednostce pancerno-zmechanizowanej – dodaje dr Kwaśniak.

Szkolenie dla cywili potrwa rok. Podoficerowie spędzą w szkole 6 miesięcy. Podania o przyjęcie można składać tylko do 30 czerwca do Dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem właściwego wojskowego komendanta uzupełnień. Kandydaci na oficerów w OTK muszą również zdać egzamin ze sprawności fizycznej.

Wśród fachowców, OTK wciąż budzi spore kontrowersje. Nie brakuje głosów, że żołnierze OTK nie będą mieli żadnych szans w starciu z profesjonalnymi siłami zbrojnymi. MON takich obaw nie ma.

– Szkoleniem rekrutów do OTK zajmą się specjaliści z sił specjalnych, m. in. z jednostki GROM. Mam zapewnienie, że będą oni odpowiednio przygotowani do każdego rodzaju służby – dodaje dr Kwaśniak.

Brygady OTK będą tak samo umundurowane jak zawodowi żołnierze Wojska Polskiego. Będą też uzbrojeni – w pistolety i broń maszynową. Nie jest jeszcze określone, czy ta broń będzie magazynowana (w komendach policji, w jednostkach OTK czy wojskowych), czy też zostanie wydana żołnierzom OTK do domu, jak w Szwajcarii.

Plan zakłada, że każda brygada OTK będzie liczyła od 1500 do 2500 żołnierzy. W skali kraju to około 35 tys. żołnierzy. Pierwsze trzy brygady mają powstać w Lubelskiem, na Podlasiu i Podkarpaciu. W Lublinie Dowództwo Brygady oraz batalion prawdopodobnie będą stacjonować w wojskowych obiektach przy ul. Kruczkowskiego.

Trzy poziomy OTK

System obrony terytorialnej będzie funkcjonował na trzech poziomach ściśle powiązanych z administracyjnym podziałem kraju. Najwyższy to poziom strategiczny – dowództwo krajowe. Potem jest poziom operacyjny czyli wojewódzki – w każdym województwie będzie dowództwo brygady, a w każdym mieście wojewódzkim jeden batalion obrony terytorialnej. Najniższym poziomem jest poziom taktyczny, powiatowy. W każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania. Docelowo, za kilka lat, ma powstać 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w 86 batalionów.

Czytaj więcej o: wojsko Obrona Terytorialna Kraju
Użytkownik niezarejestrowany
suchy
jOOj
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zarobki zarobkami ale jak się zapisać? tylko w wku? tu znalazłam spis wku i troche informacji o wot ***s://***netgun.pl/blog/post/89/wojska-obrony-terytorialnej/
Rozwiń
suchy
suchy (14 czerwca 2016 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra zmiana. Mam 32 lata i trójkę dzieci. (3-12 lat). Dostanę 500 zeta na każde dziecko (1500), 500 zł dzięki zasileniu brygady obrony terytorialnej (to już 2 tysie). Ja na rządach Pisu w stosunku do rządów PO zyskam całkiem sporo. Mogliby jeszcze system mieszkań ma wynajem z możliwością zasiedzenia po 30 latach wprowadzić. To lepsze niż kredyt na 30 lat!!!!
Rozwiń
jOOj
jOOj (14 czerwca 2016 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"nie może będą" ale to są bojówki... Od takich zaczynał Hitler... Mam nadzieję że nie dostaną do ręki prawdziwej broni...
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2016 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piszę do "wolę brać 500+" Ty tępy matole dzieci trzeba jeszcze wychować i zapewnić im godne warunki życia, a jak dojdzie co do czego to i tak będziesz mięsem armatnim i może to lepiej, bo po co mają takie gnidy chodzić po tym świecie.
Rozwiń
wolę brać 500+
wolę brać 500+ (13 czerwca 2016 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za 500  zł nie warto się męczyć, to wolę narobić dzieci mam na każde 500+ bez obawy, że mnie wyślą jako mięso do ostrzału
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!