piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Jest makieta żydowskiego miasteczka Wieniawa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2009, 19:04

Historycy z Ośrodka Brama Grodzka odtworzyli wygląd dawnej dzielnicy żydowskiej na Wieniawie. To spory sukces, bo historia tego rejonu jest bardzo słabo udokumentowana.

Makieta Wieniawy będzie jednym z głównych elementów ekspozycji, którą zobaczymy w maju.

Okolice dzisiejszej ul. Leszczyńskiego były jedną z najstarszych i największych osad żydowskich wokół Lublina. W 1916r. Wieniawa została wchłonięta przez miasto. Historycy szacują, że przed II wojną światową mieszkało tam od 3 do 4 tys. ludzi.

W większości biedni rzemieślnicy i handlarze. W 1940 roku Niemcy zabrali się za burzenie dzielnicy. Zdaniem specjalistów, Wieniawa była pierwsza, bo w sąsiedztwie, przy dzisiejszej ul. Wieniawskiej znajdowały się wówczas wille oficerów SS. Zniszczono domy, cmentarz i synagogę. W 1942 r. przeprowadzono kolejne wyburzanie.

- Do dnia dzisiejszego zachowała się garstka fotografii, trochę starych planów i kilka relacji. To wszystko, co mamy - mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka "Teatr NN”. - Fotografie dawały tylko fragmentaryczny obraz dzielnicy. Odtworzenie jej wyglądu było bardzo trudne.

Specjaliści z ośrodka przygotowali makietę, na której szczegółowo odwzorowano starą Wieniawę. Jest pierwotny układ ulic, kamienice i żydowski cmentarz (dziś to teren Klubu Sportowego Lublinianka). Jest dawna synagoga, która stała gdzie dziś mamy wejście na klubowy stadion. Z synagogi trafiamy na rynek. Teraz biegną tamtędy ulice, a wokół stoją nowe domy.

Makieta żydowskiej dzielnicy nie jest kompletna. Umieszczone na niej budynki zostały wiernie odtworzone, ale wokół nich brakuje jeszcze sporo obiektów. Chodzi przede wszystkim o domy najbiedniejszych mieszkańców. Oryginalne fragmenty zabudowy Wieniawy zachowały się do lat 50. Wtedy nastąpiła trzecia rozbiórka, a później ruszyła budowa nowego osiedla.

- Nie wierzę, że nikt w Lublinie nie ma zdjęć z tamtego okresu - mówi Pietrasiewicz. - W rodzinnych archiwach musiały zachować się jakieś fotografie. Może są jeszcze ludzie, którzy pamiętają dawną dzielnicę.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lubliniak
Gość
patryk jota
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lubliniak
Lubliniak (16 marca 2016 o 19:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bo Brama Grodzka zawsze była żydowska,odkąd tylko stoi.A wiadomo że Żyd tylko dla siebie kombinuje,a rajcy wolą nie zadzierać z władzą świata.

Brama Grodzka była miejska, żydzi jej nie wybudowali, a że sobie ją tak nazwali, bo stała o d strony dzielnicy żydowskiej, nic nie znaczy w sensie historycznym. 

Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2009 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cały ten ten teatr NN to kupa ochleji bawiących się za miejską kasę.
Walka walka Lublinianka
Rozwiń
patryk jota
patryk jota (27 kwietnia 2009 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
michał 23 napisał:
Co kogo obchodzi jakaś przedwojenna dzielnica żydowska.Trzeba się wziąć za tych żydów którzy wymordowali ponad 30000 tyś Polaków po wojnie,do tej pory biorą ciężkie pieniądze za przynależność do UB.


ta jest! łapaj michał za widły, ja biere pochodnie i ustawiamy się pod tesko! precz z tą moredczą chołotą! W imię swiętego Alojzego!
Rozwiń
blee
blee (27 kwietnia 2009 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wara od Lublinianki żydowska propagando!
Rozwiń
michał 23
michał 23 (27 kwietnia 2009 o 15:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co kogo obchodzi jakaś przedwojenna dzielnica żydowska.Trzeba się wziąć za tych żydów którzy wymordowali ponad 30000 tyś Polaków po wojnie,do tej pory biorą ciężkie pieniądze za przynależność do UB.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!