wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Jest protest w sprawie fontanny na placu Litewskim

Autor: Dominik Smaga

Ograniczanie konkurencji w przetargu na przebudowę pl. Litewskiego zarzuca Urzędowi Miasta Lublin zainteresowana tym zleceniem warszawska spółka Erbud.

Podkreśla też, że miasto wymusza na wykonawcach zastosowanie konkretnych urządzeń. Stawianymi przez nią zarzutami zajmie się teraz Krajowa Izba Odwoławcza, która oceni, czy rzeczywiście miejscy urzędnicy zawęzili grono firm mogących zarobić na przebudowie placu.

Na czym takie ograniczenie miałoby polegać? Erbud uważa, że miasto naruszyło prawo określając wymóg, by startujące w przetargu firmy wykazały się doświadczeniem w postaci budowy lub przebudowy „multimedialnego obiektu fontannowego o wartości minimum 8 milionów zł netto”. Ratusz zastrzegł tu, że rozumie przez to „obiekt fontannowy zawierający funkcje: woda, światło, dźwięk, lasery i projektor beamerowy”.

Zdaniem odwołującej się spółki miasto nie powinno określać, że fontanna mająca być dowodem doświadczenia firmy musi być warta nie mniej niż 8 mln zł. Erbud podkreśla, że zlecający prace samorząd powinien raczej ocenić, czy obiekt, którego budowę ma na koncie startująca firma był na tyle duży, skomplikowany i zaawansowany technologicznie, by można było go uznać za porównywalny z tym, który miasto chce postawić na pl. Litewskim.

Nie jest to jedyny zarzut stawiany przez Erbud. Spółka wskazuje m.in., że dokumentacja opisująca zamawianą przez Lublin fontannę wymusza zastosowanie urządzeń konkretnego producenta i wyklucza możliwość zastosowania równoważnych.

To, że przetarg będzie musiała teraz prześwietlić Krajowa Izba Odwoławcza może skutkować przesunięciem terminu wyznaczonego na składanie ofert przez zainteresowane firmy.

W pierwotnym ogłoszeniu miasto zapisało, że oferty mają być składane do 16 listopada. Tego samego dnia mieliśmy się dowiedzieć ile firm stara się o kontrakt i jak proponowane przez nie ceny mają się do pieniędzy, które na tę przebudowę spodziewa się wydać miasto.

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami przebudowa placu powinna się zakończyć jeszcze w przyszłym roku, z wyjątkiem montażu i uruchomienia fontanny, na co mielibyśmy czekać do kwietnia 2017 r.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 października 2015 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Erbud uważa, że miasto naruszyło prawo określając wymóg, by startujące w przetargu firmy wykazały się doświadczeniem w postaci budowy lub przebudowy „multimedialnego obiektu fontannowego o wartości minimum 8 milionów zł netto” Ktoś tu chyba wie, że przegra z powodu braku potrzebnego doświadczenia przy tego typu inwestycjach i nie może się z tym pogodzić? Argumenty Erbudu są nieco śmieszne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!