sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Jest sprawa – brakuje akt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2002, 20:31
Autor: D.J.

Z lubelskich sądów zginęły akta dwunastu spraw. Największy bałagan był w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego.
– Każdy przypadek zaginięcia akt jest niepokojący – przyznaje Jarosław Matras, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

– Uważam jednak, że 12 spraw nie jest alarmującą liczbą, bo trzeba wziąć pod uwagę, że mamy setki tysięcy spraw.
Nieprawidłowości wyszły na jaw podczas spisu z natury. Policzono, ile akt leży na półkach. Wyszło, że za mało. Spis był robiony na polecenie ministra sprawiedliwości. Grzegorz Kurczuk zarządził go po tym, gdy okazało się, że w warszawskich sądach zginęły akta kilkudziesięciu spraw.
W Lublinie kontrola najgorzej wypadła w V Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego. Tu nie doliczono się akt pięciu spraw. – Chodziło o sprawy dotyczące przestępstw popełnionych przez nieletnich, w których nie były wydane jeszcze orzeczenia – mówi Sławomir Boratyński, wiceprezes SR. – Nie udało się ustalić, w jakich okolicznościach zaginęły – czy było to w sekretariacie wydziału, czy po przekazaniu sprawy sędziemu.
Dlatego też na razie nikogo nie ukarano za zaniedbania. W wydziale ewidencjonowane jest teraz każde przekazanie akt z rąk do rąk.
Po dwie sprawy zaginęły w wydziałach grodzkich i ksiąg wieczystych tego samego sądu. W Sądzie Okręgowym przepadła tylko jedna sprawa, w której był już wydany prawomocny wyrok. W komplecie były akta spraw karnych.
Spis nie został jeszcze zakończony w wydziale ubezpieczeń społecznych. Trwają poszukiwania akt sprawy karnej, która zapodziała się w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Dotyczy napadu, którego ofiarą padł Białorusin.
W Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Chełmie akta jednej ze spraw wyniósł interesant, który dostał je do przejrzenia. Prezes zawiadomił o tym prokuraturę i za brak nadzoru odwołał kierownika sekretariatu wydziału.
– Wszystkie zaginione akta zostaną odtworzone – deklaruje rzecznik Matras. – Będziemy m.in. opierać się na dokumentach, które mają strony postępowania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!