wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Jest wstępny projekt Galerii Staromiejskiej (wizualizacje)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2009, 20:26

Sklepy, punkty usługowe, a na górze kawiarnia z widokiem na Stare Miasto. Tak zmienią się kamienice między ul. Bramową, Olejną a Szambelańską. Powstaną nowe budynki i podziemne połączenie z parkingiem przy ul. Lubartowskiej.

Galeria Staromiejska, bo taka jest robocza nazwa projektu, będzie częścią Alchemii. To podziemny parking i kompleks usługowy, który powstanie między ulicami Świętoduską a Lubartowską. Z parkingu przejdziemy podziemnym pasażem wprost do dawnych kamienic Cefarmu przy ul. Bramowej. Inwestorem jest spółka Arkady.

- To pierwszy, tak duży projekt na Starym Mieście - mówi Andrzej Wilczewski, prezes spółki. - Do tej pory remontowano pojedyncze kamienice. My przebudujemy cały kwartał. Wyremontujemy istniejące kamienice. Nowe obiekty powstaną na placu przy ul. Olejnej 6. W miejscu budynków zburzonych w latach 60.

Żadna z kamienic nie jest zabytkiem, ale wszystkie znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej. Stąd szczegółowy nadzór służb ochrony zabytków nad inwestycją. Pod lupę brany jest przede wszystkim wygląd zewnętrzny. W środku inwestor będzie miał większe pole manewru. Trwają prace nad ostatecznym projektem. Na razie Arkady mają wstępną koncepcję.

- Chcemy utrzymać staromiejski charakter zabudowy - mówi Maria Balawejder-Kantor z Autorskiego Biura Architektury Investprojekt-Partner 6. - Zabudowa całego kwartału będzie w skali charakterystycznej dla naszego Starego Miasta. Szczególnie ważne jest sprostanie wymogom konserwatorskim. Jednak równie istotne jest uwzględnienie wymogów bezpiecznego użytkowania oraz udostępnienia obiektu osobom niepełnosprawnym.

Z zewnątrz Galeria Staromiejska będzie wyglądać, jak ciąg kilku kamienic. Każda elewacja będzie nieco inna. Dotyczy to zarówno fasad, jak i dachów o różnych spadkach. Wnętrza zaprojektowane zostaną tak by odpowiadały potrzebom różnego rodzaju usług.

- Nie ma przy tym mowy o pokryciu całego kompleksu szklanym dachem - zapewnia Wilczewski. - Pojawiały się takie informacje, ale mają niewiele wspólnego z prawdą. Możliwe, że fragmenty nowych budynków będą przeszklone. Nie wykluczamy również zadaszenia dziedzińca.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zicowski
czaj
~GOŚĆ~
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zicowski
zicowski (13 marca 2009 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego by nie rekonstruować starych kamienic tylko robić pseudo nowoczesne pasujące jak pięść do oka elewacje?
Rozwiń
czaj
czaj (13 marca 2009 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak, rzecz nie w tym by zrobić coś by zrobić tylko zrobić tak by być z tego dumnym. Jak widzę te "wizualki" to się serce kraje ze wstydu. Rozumiem, że to wstępna koncepcja ale mimo wszystko poziom tragiczny. Przykro patrzeć jak inwestorzy i miasto rozmawiają o czymś takim i starają sie przetłumaczyć społeczeństwu, że jest to świetny pomysł. Oczywiście pomysł galerii jest na miejscu w celu ożywienia starówki lecz gdzie jest choć trochę polotu albo przynajmniej szacunku. Odejdźcieże ludzie u góry.
Rozwiń
~GOŚĆ~
~GOŚĆ~ (13 marca 2009 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chciałbym wiedzieć na czym będzie polegał monitoring stanu technicznego staromiejskich kamienic w rejonie tej inwestycji. Pod każdą z tych kamienic jest kilka pięter piwnic, kóre nigdy nie były dokładnie i do końca przebadane. Mam nadzieję, że prezes przewidział sporą pulę pieniędzy na mieszkania dla osób z walących się budynków. Dziwię się władzom miasta, że pozwoliły na takie podziemne roboty i wprowadzenie ciężkiego sprzętu na Stare Miasto- bo rozumię, że archeolodzy przebadali jedynie teren pod samą inwestycję.
Rozwiń
gawrosz
gawrosz (13 marca 2009 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
terry napisał:
Ty chyba nic nie rozumiesz. Kazdy rozsa
ądny człowiek jest za inwestycjami ale jest tez pewien minimalny poziom estetyki, który zwłaszcza w takim miejscu powinien byc zachowany. To wykończenie dachu to jest jaki prowincjonalny kicz. Architektura idealna do Republik Środkowoazjatyckich, a nie przyszłej stolicy kulturalnej Europy. Miejmy do siebie choćby minimalny szcunek.


A czy nie zauważyłeś, że to jest wstepna koncepcja? A takie coś powinno być chyba kontrowersyjne i pozwalające wywołać dyskusję merytoryczną na ten temat, a nie krytykancką nic nie wnoszącą paplaninę.
Rozwiń
KK
KK (13 marca 2009 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZAWSZE JESTEM ZA TYM ŻEBY NASZE MIASTO UNOWOCZEŚNIAĆ I UPIĘKSZAĆ , ALE PÓKI CO TO TYLKO PLANY I OBY SIĘ NA NICH NIE SKOŃCZYŁO .
A NA RAZIE NIE MA SIĘ CZYM PODNIECAĆ BO JUŻ FELICITY MIAŁA WYGLĄDAĆ JAK OBIEKT NIE Z TEGO GLOBU A SKOŃCZYŁO SIĘ NA RAZIE NA DWÓCH BLASZAKACH I ZAPEWNE O TO CHODZIŁO IZRAELSKIEJ SPÓŁCE
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!