środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Jest wyrok w sprawie psów w Ogrodzie Saskim

Dodano: 22 marca 2017, 16:11
Autor: drs

Pies w Ogrodzie Saskim
Pies w Ogrodzie Saskim (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

Nie można karać za wchodzenie z psem do Ogrodu Saskiego – stwierdził w środę  Naczelny Sąd Administracyjny. A Straż Miejska przyznaje, że nie trzeba się bać kary. NSA nie orzekł jednak, czy radni mogli zakazać wstępu z psem do parku. Ma to ocenić sąd w LublinieWarszawski sąd ogłosił w środę wyrok w sprawie, która ciągnie się już od trzech lat. Zakaz wstępu z psem do Ogrodu Saskiego znalazł się w regulaminie parku uchwalonym przez lubelską Radę Miasta. Z przepisem walczy dwóch mieszkańców Lublina, którzy najpierw wezwali radnych do wycofania się z zakazu, a gdy to nie poskutkowało, złożyli skargę do sądu.

Pierwszy wyrok zapadł już dwa lata temu i nie ucieszył autorów skargi. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że nie mieli oni „interesu prawnego” do zaskarżenia miejskiej uchwały. – Nie wykazali związku pomiędzy zaskarżoną uchwałą a naruszeniem ich indywidualnej sytuacji prawnej – orzekł WSA i na tym poprzestał. W ogóle nie podjął się oceny tego, czy zakaz wstępu z psem jest legalny.

Od tego wyroku obaj panowie odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który  ogłosił orzeczenie: Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Lublinie.

Dokładnie tego domagał się Rzecznik Praw Obywatelskich, który stanął po stronie mieszkańców walczących z zakazem. Wytknął lubelskiemu sądowi, że całkowicie pominął fakt, że autorzy skargi są właścicielami psów, więc zakaz wstępu do parku narusza ich interes. Warszawski sąd przyznał rację rzecznikowi.

– Nasze na wierzchu! – mówi Bartłomiej Bałaban, jeden z autorów skargi do sądu. Dla niego ten wyrok to sukces, choć sąd nie ocenił ostatecznie samego zakazu. Zwraca za to uwagę na jeden szczegół z ustnego uzasadnienia wyroku: – Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do karania mandatami lub grzywnami za wejście z psem do Ogrodu Saskiego.

To, że z psem można bezkarnie spacerować po zabytkowym parku potwierdza także Straż Miejska.
– Samo wejście z psem nie daje podstaw do ukarania mandatem – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. Zastrzega jednak, że mandaty mogą być wystawiane osobom, które nie posprzątają po swoim pupilu, albo nie będą sprawować nad nim nadzoru.

Zdaniem autorów skargi, Ratusz powinien sam wykreślić zakaz z parkowego regulaminu. – Chcielibyśmy, żeby miasto się do tego w jakiś sposób ustosunkowało, żebyśmy nie musieli czekać na kolejny wyrok – mówi Bałaban.

Miasto na razie nie składa w tej sprawie żadnej deklaracji. – Czekamy na uzasadnienie wyroku NSA – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

SONDA
Liczba głosów: 286

Co sądzisz o psach w Ogrodzie Saskim?

50.35 %
Ogród Saski powinien być otwarty dla psów
48.6 %
Ogród Saski powinien być zamknięty dla psów
1.05 %
Nie mam zdania
Użytkownik niezarejestrowany
BurżuAzja
Użytkownik niezarejestrowany
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
28 października 2013 roku Sąd Rejonowy w Kozienicach skazał pewną kobietę z art. 77 Kodeksu Wykroczeń na karę grzywny w wysokości 250zł właśnie za brak smyczy podczas spaceru z psem. Sędzia w uzasadnieniu powiedział, tu cytuję: "Pies może być bez smyczy tylko w miejscu zamieszkania. Poza miejscem zamieszkania pies musi być na smyczy". Wniosek o ukaranie do sądu złożyła policja.
Rozwiń
BurżuAzja
BurżuAzja (23 marca 2017 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Psy w dzisiejszych czasach to Dobro Luksusowe. Nieważne jak ich nazwiecie. Psiarze - Płaćcie więcej za luksusy na smyczy.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2017 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanie więc nowe: który z Parków w Lublinie jest czysty od Psów? Tak, żebyśmy mogli z rodziną tam pójść, rozłożyć koce i nie trafić na psią kupę w trawie czy śmierdzące zasikane elementy infrastruktury? Kiedy będzie wprowadzona jednolita opłata za wejście do Parku z psem?
Rozwiń
aga
aga (23 marca 2017 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
jak spotkam tam jakiegoś kundla to zdejmę go z kopa
Lepiej zamiast do parku wybierz się do lekarza, może nie jest jeszcze za późno.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2017 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
#MuremZaZukiem :-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!