Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 maja 2016 r.
14:17

Juliusz Machulski nakręci w Lublinie komedię kryminalną. Miasto dopłaci 900 tys. zł do filmu "Volta"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
207 19 A A
Juliusz Machulski (fot. Dorota Awiorko)
Juliusz Machulski (fot. Dorota Awiorko)

Zdjęcia do filmu zaczną się w sierpniu, potrwają miesiąc, a większość będzie kręcona w Lublinie, głównie na Starym Mieście. Premiera „Volty” zapowiadana jest na wiosnę przyszłego roku. Władze miasta postanowiły dopłacić do tej produkcji 900 tys. złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– „Volta” będzie filmem o Lublinie tak, jak swego czasu „Vinci” był filmem o Krakowie – mówi Juliusz Machulski i zapewnia, że w jego komedii miasto nie będzie tylko tłem akcji, ale jednym z jej bohaterów. O ile w „Vinci” sprawcami zamieszania byli mężczyźni, to w „Volcie” prowodyrkami będą kobiety.

W głównych rolach zobaczymy Olgę Bołądź, Aleksandrę Domańską i Andrzeja Zielińskiego. Na ekranie pojawią się też Tomasz Kot, Robert Więckiewicz i Marcin Dorociński, choć tylko na chwilę. – To będą role wyraziste, ale krótkie – tłumaczy reżyser i dodaje, że chodzi o retrospekcje sięgające... aż XIV wieku.

Opowieść ma się kręcić wokół „pewnego historycznego przedmiotu”, w retrospekcjach przemknie nam ślub Kazimierza Wielkiego, czy też ucieczka Henryka Walezego z Polski. Machulski liczy na to, że po filmie niektórzy z widzów sięgną do encyklopedii, by zobaczyć „jak było naprawdę”.

Większość ujęć powstanie w Lublinie, głównie na Starym Mieście. – Jest bardzo wdzięcznym do fotografowania obiektem – podkreśla Machulski. Z kamerą (stanie za nią Arkadiusz Tomiak), odwiedzić ma też lotnisko, ośrodek TVP, będą ujęcia przy obrazie „Unia Lubelska” i w Kaplicy Trójcy Świętej. Reżyser zapewnia, że miasto pokaże tak, by było dobrze rozpoznawalne dla osób, które tu były. – Lublin u mnie będzie bardziej widoczny niż w „Carte Blanche” – deklaruje.

– Zdjęcia chcielibyśmy rozpocząć w połowie sierpnia, planujemy 31 dni zdjęciowych – zapowiada Wojciech Danowski, producent wykonawczy ze Studia Filmowego Zebra. – Sądzę, że będziemy gotowi z filmem na przełomie I i II kwartału przyszłego roku.

Do produkcji „Volty” dopłaci Ratusz, który tłumaczy, że to sposób na promocję Lublina w roku 700-lecia lokacji. – Lepszej promocji Lublin mieć nie może, niż film króla polskich komedii, który pokazuje miasto – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk.

Koszty produkcji filmu zostały oszacowane na niecałe 5,4 mln zł (reżyser zapewnia, że chce je jeszcze ograniczyć), a wsparcie z miejskiej kasy ma wynieść 900 tys. zł i być rozłożone na dwa lata. – W tym roku połowa i w przyszłym połowa – wyjaśnia Grzegorz Linkowski, pełnomocnik prezydenta ds. funduszu filmowego.

Komedia Machulskiego to 25. film dofinansowany przez władze miasta w ramach Lubelskiego Funduszu Filmowego, który działa od roku 2009. Wśród tych filmów są m.in. „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego i „Panny Dulskie” Filipa Bajona. W tym roku swe premiery powinny mieć kolejne cztery filmy dotowane z funduszu: „Śmierć wojewody” o ostatnim przedwojennym wojewodzie, odcinek popularnej w internecie „Historii bez cenzury” poświęcony Unii Lubelskiej, dokument o lubelskich podziemnych drukarniach i projekt dotyczący „żołnierzy wyklętych”.

Juliusz Machulski

Tym, którzy oglądając film nie zwracają uwagi na nazwisko reżysera podpowiadamy: Juliusz Machulski jest autorem „Seksmisji” „Kingsajzu”, „Vabank”, czy „Killera”. W dzieciństwie przez sześć lat mieszkał w Lublinie. – Nauczyłem się tu czytać, pisać, jeździć na rowerze – podkreśla.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 12 maja 2016 o 22:53

Machulszczak jest znakomity. Miasto powinno dodać. LWG

Cha, cha, cha, znakomity ! I kto to powiedział? Jakiś liżydupczyk! W czym on znakomity?

W tym, że był synem Machula i że ojciec go ustawił?

Te jego filmy funta kłaków są nie warte. Nigdy nie zdobył żadnej międzynarodowej nagrody.A w Polsce też mało kto zna jego, a jeszcze mniej jego filmy.

A z tą dopłatą 900 tys. zł to nie lada przekręt, sprawa dla prokuratury.

To reżyser powinien płacić miastu za plenery, a nie miasto nabijać kabzę reżyserowi. Co za nowe szacher macher !

Żądamy wycofania się miasta z tego projektu. Dosyć już poronionych pomysłów!

Cha, cha, cha, znakomity ! I kto to powiedział? Jakiś liżydupczyk! W czym on znakomity?

W tym, że był synem Machula i że ojciec go ustawił?

Te jego filmy funta kłaków są nie warte. Nigdy nie zdobył żadnej międzynarodowej nagrody.A w Polsce też mało kto zna jego, a jeszcze mniej jego filmy.

A z tą dopłatą 900 tys. zł to nie lada przekręt, sprawa dla prokuratury.

To reżyser powinien płacić miastu za plenery, a nie miasto nabijać kabzę reżyserowi. Co za nowe szacher macher !

Żądamy wycofania ... rozwiń

Avatar
Gość / 12 maja 2016 o 13:27
od razu i to 900 tys. znalazło się na film Machulskiego a na dokończenie Wołynia miasto nie ma pieniędzy gdyż widać obowiązuje tu poprawność polityczna względem wschodnich sąsiadów. Ale i tak Wołyń zostanie dokończony jak nie ukaże się jesienią to może na wiosnę przyszłego roku bo pomogą tu zwykli Polacy aby ten film powstał
Avatar
będzie jak w Sandomierzu / 12 maja 2016 o 11:53

To aktualnie najlepsza forma promocji naszego miasta, tym bardziej, że zaistnieje na dłużej i w dużej przestrzeni. Cieszę się bardzo z tego pomysłu. Mam nadzieję, że inni filmowcy również zwrócą uwagę na nasze miasto.

Jak widzę Lublin zaczyna schodzić do poziomu Sandomierza. Ale co się dziwić, jaki prezydent takie miasto...

Avatar
Gość / 12 maja 2016 o 09:09
To aktualnie najlepsza forma promocji naszego miasta, tym bardziej, że zaistnieje na dłużej i w dużej przestrzeni. Cieszę się bardzo z tego pomysłu. Mam nadzieję, że inni filmowcy również zwrócą uwagę na nasze miasto.
Avatar
Gość / 12 maja 2016 o 08:05

Żuk zagra główną rolę komediowa. Jego rządy to istna komedia więc się chłop dobrze odnajdzie. Wydawać z kasy miasta 900 tyś na jakiś dziadowski film to nieporozumienie.


Istna komedia to jest twoj zalosny wpis, cytując klasyka spieprzaj dziadu
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 23:59
kolejny film pordukowany tylko po to by dostać dopłatę :)
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 19:51
Machulszczak jest znakomity. Miasto powinno dodać. LWG
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 18:10
Oczywiście znalazł się co najmniej jeden jełop, który już wie, że powstanie dziadowski film, chociaż przecież jeszcze nie powstał, chociaż reżyserem jest Machulski twórca znakomitych komedii i zupełnie patałachowi nie przeszkadza, że w filmie zagrają prawdziwi, świetni aktorzy a nie celebryci.
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 18:03
Julek, skręć jakiś kościół- może sukienkowi wrzucą "co łaska"...
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 17:49
Błąd! "Panie Dulskie" a nie "Panny Dulskie". Jestem ciekawa tego filmu :)
Avatar
gość / 12 maja 2016 o 22:53

Machulszczak jest znakomity. Miasto powinno dodać. LWG

Cha, cha, cha, znakomity ! I kto to powiedział? Jakiś liżydupczyk! W czym on znakomity?

W tym, że był synem Machula i że ojciec go ustawił?

Te jego filmy funta kłaków są nie warte. Nigdy nie zdobył żadnej międzynarodowej nagrody.A w Polsce też mało kto zna jego, a jeszcze mniej jego filmy.

A z tą dopłatą 900 tys. zł to nie lada przekręt, sprawa dla prokuratury.

To reżyser powinien płacić miastu za plenery, a nie miasto nabijać kabzę reżyserowi. Co za nowe szacher macher !

Żądamy wycofania się miasta z tego projektu. Dosyć już poronionych pomysłów!

Cha, cha, cha, znakomity ! I kto to powiedział? Jakiś liżydupczyk! W czym on znakomity?

W tym, że był synem Machula i że ojciec go ustawił?

Te jego filmy funta kłaków są nie warte. Nigdy nie zdobył żadnej międzynarodowej nagrody.A w Polsce też mało kto zna jego, a jeszcze mniej jego filmy.

A z tą dopłatą 900 tys. zł to nie lada przekręt, sprawa dla prokuratury.

To reżyser powinien płacić miastu za plenery, a nie miasto nabijać kabzę reżyserowi. Co za nowe szacher macher !

Żądamy wycofania ... rozwiń

Avatar
Gość / 12 maja 2016 o 13:27
od razu i to 900 tys. znalazło się na film Machulskiego a na dokończenie Wołynia miasto nie ma pieniędzy gdyż widać obowiązuje tu poprawność polityczna względem wschodnich sąsiadów. Ale i tak Wołyń zostanie dokończony jak nie ukaże się jesienią to może na wiosnę przyszłego roku bo pomogą tu zwykli Polacy aby ten film powstał
Avatar
będzie jak w Sandomierzu / 12 maja 2016 o 11:53

To aktualnie najlepsza forma promocji naszego miasta, tym bardziej, że zaistnieje na dłużej i w dużej przestrzeni. Cieszę się bardzo z tego pomysłu. Mam nadzieję, że inni filmowcy również zwrócą uwagę na nasze miasto.

Jak widzę Lublin zaczyna schodzić do poziomu Sandomierza. Ale co się dziwić, jaki prezydent takie miasto...

Avatar
Gość / 12 maja 2016 o 09:09
To aktualnie najlepsza forma promocji naszego miasta, tym bardziej, że zaistnieje na dłużej i w dużej przestrzeni. Cieszę się bardzo z tego pomysłu. Mam nadzieję, że inni filmowcy również zwrócą uwagę na nasze miasto.
Avatar
Gość / 12 maja 2016 o 08:05

Żuk zagra główną rolę komediowa. Jego rządy to istna komedia więc się chłop dobrze odnajdzie. Wydawać z kasy miasta 900 tyś na jakiś dziadowski film to nieporozumienie.


Istna komedia to jest twoj zalosny wpis, cytując klasyka spieprzaj dziadu
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 23:59
kolejny film pordukowany tylko po to by dostać dopłatę :)
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 19:51
Machulszczak jest znakomity. Miasto powinno dodać. LWG
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 18:10
Oczywiście znalazł się co najmniej jeden jełop, który już wie, że powstanie dziadowski film, chociaż przecież jeszcze nie powstał, chociaż reżyserem jest Machulski twórca znakomitych komedii i zupełnie patałachowi nie przeszkadza, że w filmie zagrają prawdziwi, świetni aktorzy a nie celebryci.
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 18:03
Julek, skręć jakiś kościół- może sukienkowi wrzucą "co łaska"...
Avatar
Gość / 11 maja 2016 o 17:49
Błąd! "Panie Dulskie" a nie "Panny Dulskie". Jestem ciekawa tego filmu :)
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 0 0

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 2 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 9 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 0

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 13 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 12

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 19 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 3

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia] 16 9

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!