piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Juliusz Machulski nakręci w Lublinie komedię kryminalną. Miasto dopłaci 900 tys. zł do filmu "Volta"

Dodano: 11 maja 2016, 14:17
Autor: Dominik Smaga

Juliusz Machulski (fot. Dorota Awiorko)
Juliusz Machulski (fot. Dorota Awiorko)

Zdjęcia do filmu zaczną się w sierpniu, potrwają miesiąc, a większość będzie kręcona w Lublinie, głównie na Starym Mieście. Premiera „Volty” zapowiadana jest na wiosnę przyszłego roku. Władze miasta postanowiły dopłacić do tej produkcji 900 tys. złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– „Volta” będzie filmem o Lublinie tak, jak swego czasu „Vinci” był filmem o Krakowie – mówi Juliusz Machulski i zapewnia, że w jego komedii miasto nie będzie tylko tłem akcji, ale jednym z jej bohaterów. O ile w „Vinci” sprawcami zamieszania byli mężczyźni, to w „Volcie” prowodyrkami będą kobiety.

W głównych rolach zobaczymy Olgę Bołądź, Aleksandrę Domańską i Andrzeja Zielińskiego. Na ekranie pojawią się też Tomasz Kot, Robert Więckiewicz i Marcin Dorociński, choć tylko na chwilę. – To będą role wyraziste, ale krótkie – tłumaczy reżyser i dodaje, że chodzi o retrospekcje sięgające... aż XIV wieku.

Opowieść ma się kręcić wokół „pewnego historycznego przedmiotu”, w retrospekcjach przemknie nam ślub Kazimierza Wielkiego, czy też ucieczka Henryka Walezego z Polski. Machulski liczy na to, że po filmie niektórzy z widzów sięgną do encyklopedii, by zobaczyć „jak było naprawdę”.

Większość ujęć powstanie w Lublinie, głównie na Starym Mieście. – Jest bardzo wdzięcznym do fotografowania obiektem – podkreśla Machulski. Z kamerą (stanie za nią Arkadiusz Tomiak), odwiedzić ma też lotnisko, ośrodek TVP, będą ujęcia przy obrazie „Unia Lubelska” i w Kaplicy Trójcy Świętej. Reżyser zapewnia, że miasto pokaże tak, by było dobrze rozpoznawalne dla osób, które tu były. – Lublin u mnie będzie bardziej widoczny niż w „Carte Blanche” – deklaruje.

– Zdjęcia chcielibyśmy rozpocząć w połowie sierpnia, planujemy 31 dni zdjęciowych – zapowiada Wojciech Danowski, producent wykonawczy ze Studia Filmowego Zebra. – Sądzę, że będziemy gotowi z filmem na przełomie I i II kwartału przyszłego roku.

Do produkcji „Volty” dopłaci Ratusz, który tłumaczy, że to sposób na promocję Lublina w roku 700-lecia lokacji. – Lepszej promocji Lublin mieć nie może, niż film króla polskich komedii, który pokazuje miasto – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk.

Koszty produkcji filmu zostały oszacowane na niecałe 5,4 mln zł (reżyser zapewnia, że chce je jeszcze ograniczyć), a wsparcie z miejskiej kasy ma wynieść 900 tys. zł i być rozłożone na dwa lata. – W tym roku połowa i w przyszłym połowa – wyjaśnia Grzegorz Linkowski, pełnomocnik prezydenta ds. funduszu filmowego.

Komedia Machulskiego to 25. film dofinansowany przez władze miasta w ramach Lubelskiego Funduszu Filmowego, który działa od roku 2009. Wśród tych filmów są m.in. „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego i „Panny Dulskie” Filipa Bajona. W tym roku swe premiery powinny mieć kolejne cztery filmy dotowane z funduszu: „Śmierć wojewody” o ostatnim przedwojennym wojewodzie, odcinek popularnej w internecie „Historii bez cenzury” poświęcony Unii Lubelskiej, dokument o lubelskich podziemnych drukarniach i projekt dotyczący „żołnierzy wyklętych”.

Juliusz Machulski

Tym, którzy oglądając film nie zwracają uwagi na nazwisko reżysera podpowiadamy: Juliusz Machulski jest autorem „Seksmisji” „Kingsajzu”, „Vabank”, czy „Killera”. W dzieciństwie przez sześć lat mieszkał w Lublinie. – Nauczyłem się tu czytać, pisać, jeździć na rowerze – podkreśla.

gość
Gość
będzie jak w Sandomierzu
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (12 maja 2016 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Machulszczak jest znakomity. Miasto powinno dodać. LWG

Cha, cha, cha, znakomity ! I kto to powiedział? Jakiś liżydupczyk! W czym on znakomity?

W tym, że był synem Machula i że ojciec go ustawił?

Te jego filmy funta kłaków są nie warte. Nigdy nie zdobył żadnej międzynarodowej nagrody.A w Polsce też mało kto zna jego, a jeszcze mniej jego filmy.

A z tą dopłatą 900 tys. zł to nie lada przekręt, sprawa dla prokuratury.

To reżyser powinien płacić miastu za plenery, a nie miasto nabijać kabzę reżyserowi. Co za nowe szacher macher !

Żądamy wycofania się miasta z tego projektu. Dosyć już poronionych pomysłów!

Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2016 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
od razu i to 900 tys. znalazło się na film Machulskiego a na dokończenie Wołynia miasto nie ma pieniędzy gdyż widać obowiązuje tu poprawność polityczna względem wschodnich sąsiadów. Ale i tak Wołyń zostanie dokończony jak nie ukaże się jesienią to może na wiosnę przyszłego roku bo pomogą tu zwykli Polacy aby ten film powstał
Rozwiń
będzie jak w Sandomierzu
będzie jak w Sandomierzu (12 maja 2016 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To aktualnie najlepsza forma promocji naszego miasta, tym bardziej, że zaistnieje na dłużej i w dużej przestrzeni. Cieszę się bardzo z tego pomysłu. Mam nadzieję, że inni filmowcy również zwrócą uwagę na nasze miasto.

Jak widzę Lublin zaczyna schodzić do poziomu Sandomierza. Ale co się dziwić, jaki prezydent takie miasto...

Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2016 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To aktualnie najlepsza forma promocji naszego miasta, tym bardziej, że zaistnieje na dłużej i w dużej przestrzeni. Cieszę się bardzo z tego pomysłu. Mam nadzieję, że inni filmowcy również zwrócą uwagę na nasze miasto.
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2016 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żuk zagra główną rolę komediowa. Jego rządy to istna komedia więc się chłop dobrze odnajdzie. Wydawać z kasy miasta 900 tyś na jakiś dziadowski film to nieporozumienie.


Istna komedia to jest twoj zalosny wpis, cytując klasyka spieprzaj dziadu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!