poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Jutro Tora wróci do jesziwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2006, 18:37

Zwój z hebrajskim tekstem Pięciu Ksiąg Mojżeszowych zostanie uroczyście wniesiony przez naczelnego rabina RP Michaela Schudricha. Tora wraca do Uczelni Mędrców Lublina przy ul. Lubartowskiej po ponad pół wieku nieobecności.

- To bardzo ważny dzień w historii miasta i gminy żydowskiej - mówi Piotr Rytka-Zandberg, dyrektor do spraw restytucji i zarządzania nieruchomościami gminy wyznaniowej żydowskiej w Warszawie.
Wniesienie Tory do budynku przedwojennej, największej talmudycznej uczelni w Europie, która od 1930 roku mieściła się przy ulicy Lubartowskiej, będzie najważniejszym momentem uroczystości otwarcia po remoncie filii warszawskiej gminy żydowskiej w Lublinie.
Wczoraj w prawym skrzydle budynku pachniało jeszcze farbą, środkami do czyszczenia i kręcili się robotnicy z drabinami. - Najważniejszy był montaż kotłowni i ponowne ogrzanie całego budynku. Bo przez dwa lata, od kiedy wyprowadziła się stąd Akademia Medyczna, stał nieużywany i niszczał - mówi Piotr Rytka, oprowadzając po wyremontowanej części. - A tu będzie synagoga i sala spotkań. Dalej kuchnia.
Po drugiej stronie korytarza jest miejsce na kawiarenkę internetową, z której będą mogli korzystać turyści i grupy młodzieży przyjeżdżające do Lublina z Izraela. - Ponieważ lubelska społeczność żydowska to przede wszystkim osoby starsze, pomyśleliśmy także o gabinecie lekarskim i sali, gdzie będzie można wygodnie siąść i porozmawiać przy kawie czy herbacie - dodaje Rytka.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 13. Zostali na nie zaproszeni: prawosławny biskup lubelski i chełmski Abel, metropolita lubelski, abp Józef Życiński oraz władze miasta.
Tora, jaka zostanie jutro wniesiona do Jesziwy Chachmej, ma ponadwiekową historię. Pochodzi ze Strasburga, potem znalazła się najprawdopodobniej w Polsce, trafiła do USA, a tam została kupiona przez rodzinę Lipmanów. Ta zaś przekazała ją w darze gminie w Warszawie. Stąd trafi do Lublina. Synagoga, w której się znajdzie, ma na razie bardzo surowy wystrój. - Jest zamówiony ołtarz, będą stylizowane lampy - zapowiada Rytka. Chce, by filia gminy żydowskiej już zaczęła działać, choć prace nad jej urządzaniem będą jeszcze trwały. Podobnie jak remont całego budynku, który ma za kilka lat stać się ośrodkiem edukacyjnym dla Żydów z Europy Wschodniej. s
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!