piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Już nie będzie jednego darmowego podręcznika. Nauczyciel będzie miał wybór

Dodano: 26 maja 2016, 20:07

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Od 1 września 2017 r. uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą mogli uczyć się nie tylko z „Naszego elementarza”, ale także z dwóch innych podręczników. Każdy z nich nadal ma być darmowy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O tym, że nauczyciele będą mogli wybierać między trzema darmowymi podręcznikami poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.

– Jest pomysł zorganizowania, może nie konkursu, ale czegoś w rodzaju przetargu, choć to też za duże słowo, ale rzeczywiście wybrania trzech najlepszych (podręczników – red.), które będą właściwie realizować podstawy programowe – mówiła minister dodając, że ostatecznego wyboru dokonają przedstawiciele ministerstwa, eksperci, profesjonaliści i praktycy. O tym, jakie książki zostaną zaakceptowane, nauczyciele dowiedzą się pod koniec czerwca tego roku, kiedy to ministerstwo poinformuje też o tym, jak będzie wyglądała reforma edukacji.

Planowana zmiana ma obowiązywać dopiero od września 2017 r. Dzieci idące do pierwszej klasy w tym roku uczyć mają się jeszcze z „Naszego elementarza”.

– W edukacji bardzo potrzebna jest stabilizacja. Skoro napisany na zlecenie MEN i obowiązujący dziś podręcznik kosztował budżet państwa ponad 60 mln zł to powinno się na nim pracować przez lata tym bardziej, że nikt nie miał w stosunku do niego poważniejszych zastrzeżeń – komentuje nauczycielka z Lublina. – Nie rozumiem po co zmieniać to co dobre. Jeśli jakieś treści w nim prezentowane budzą jednak obiekcje to do podręcznika lepiej wprowadzić zmiany niż dawać wybór. Kiedy ja chodziłam do szkoły wszystkie dzieci uczyły się z tych samych, dobrych książek. Wydaje mi się, że nikomu to nie zaszkodziło.

Inaczej na sprawę patrzą niektórzy rodzice. – To dobrze, że nauczyciele będą mieli wybór – uważa mama 7-latki z ulicy Radzyńskiej, która we wrześniu pójdzie do pierwszej klasy. – Oni najlepiej wiedzą, co jest dzieciom potrzebne i jaka powinna być najwłaściwsza forma przekazu. Ministerstwo powinno uznawać też wolność rynkową i nie wprowadzać monopolu jednego wydawnictwa. Zastanawiam się tylko, czy za nowe podręczniki będziemy musieli płacić.

Ministerstwo zapewniło już, że rozszerzenie oferty dopuszczonych podręczników nie pociągnie za sobą kosztów u rodziców. Elementarz zostanie bezpłatny.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 maja 2016 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no, przedstawiciele handlowi wydawnictw.. gotowi ? "gifty" przygotowane ? 3, 2, 1, Start !!!
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2016 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znów widać jacy amatorzy dobrali się do kierowania oświatą po '89. A za reformy z '99, wprowadzające OFE i gimnazja pan Buzek powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Jedno było zwykłym przekrętem finansowym, który wprowadził nas w spiralę zadłużenia, drugie kosztownym eksperymentem, który zakończył się klapą. Ale cóż, za demontaż potencjału gospodarczego i intelektualnego swojego kraju otrzymuje się posady w Brukseli. Im większa szuja, tym wyższe stanowisko.
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2016 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki darmowy ?? rodzice zapłacili za niego w podatkach !!! a i może służbę zdrowia też mamy darmowa??
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2016 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety obecny podręcznik dla kl I-III jest fatalny, należy go stopniowo wycofywać i wprowadzać w to miejsce nowe
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2016 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety obecny podręcznik dla kl I-III jest fatalny, należy go stopniowo wycofywać i wprowadzać w to miejsce nowe
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!