wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Już wiadomo, kto zaprojektuje przebudowę parku Ludowego. Co się zmieni?

Dodano: 29 czerwca 2016, 09:51
Autor: Dominik Smaga

Wybrana została pracownia, która zaprojektuje przebudowę parku Ludowego. Jej wstępną koncepcję powinniśmy poznać tuż po wakacjach, zaś kompletny projekt wiosną. Zaraz potem miasto ma ogłosić przetarg na prace, których finał planowany jest na rok 2018

Co ma się zmienić w parku Ludowym? Istniejące alejki czeka przebudowa, wytyczone będą też nowe. Zniknąć może część drzew, ale planowane są też nowe nasadzenia. Mowa jest ponadto o urządzeniu kilku wejść do parku, m.in. od strony ul. Lubelskiego Lipca ‘80. Powstać miałaby też kładka w kształcie litery „Y” łącząca park z nadrzecznym bulwarem po stronie szkoły. W miejskich wytycznych czytamy też o urządzeniu kolejnego bulwaru, po stronie parku.

Zamawiany przez miasto projekt przebudowy bazować ma również na społecznej koncepcji przewidującej szereg dodatkowych atrakcji. Jako jedną z nich wymienia fontannę w formie placu wodnego obok istniejącego amfiteatru, który byłby zachowany i zadaszony. Społeczna koncepcja przewidywała też m.in. ring bokserski, skatepark, tor rowerowy, wypożyczalnię sprzętu sportowego, punkt gastronomiczny, toalety, wybieg dla psów, pomosty prowadzące do rzeki, a nawet kładki widokowe umieszczone na wysokości koron drzew.

– Trudno powiedzieć teraz, co z tego ostatecznie uda się zrealizować – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Zobaczymy co nam zaproponuje projektant. To wszystko będzie zależało od jego wizji a także od możliwości technicznych, bo jeśli mówimy od podniebnych tarasach, to trzeba sobie powiedzieć, że wykonanie takich pomostów może się okazać technicznie trudne.

Chętnych do projektowania było sześć pracowni, przetarg wygrała najtańsza, lubelski LubCom. Zlecenie ma wykonać za 289 tys. zł. Najdroższa (Mosty Katowice) chciała niemal 950 tys. zł zapłaty. W przyszłym tygodniu wynik przetargu powinien się uprawomocnić, a miasto będzie mogło podpisać umowę na opracowanie dokumentacji.

– W dwa miesiące od podpisania umowy powinna nam być przedstawiona wstępna koncepcja – mówi Szczepańska. Taka koncepcja ma być poddana pod konsultacje społeczne, a wybrane uwagi mają być uwzględnione przy tworzeniu ostatecznego projektu. – Chcemy mieć go wiosną przyszłego roku. Zaraz po jego otrzymaniu zamierzamy ogłosić przetarg na wykonanie prac w parku. Ich realizacja może potrwać 16 miesięcy.

Koszt robót szacowany jest wstępnie na 18 milionów złotych, ale faktyczna kwota będzie zależeć od tego, co ostatecznie znajdzie się w projekcie i jakiej zapłaty zażądają wykonawcy robót.

Czytaj więcej o: Lublin park Ludowy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2016 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to gdzie będą spotykać się lubelskie cioty ???
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
juz mi sie nie chce o tym słuchać...o wycinaniu drzew też! nowe nasadzenia zamiast starych drzew?posadzili niedaleko mnie nowe lipy...juz prawie uschły.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odczepcie się od Ludowego!!! To ostatnie takie miejsce z "dziką" częścią gdzie można w spokoju, zieleni i ciszy(!) odpocząć
Rozwiń
Wojciech
Wojciech (29 czerwca 2016 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przedstaw się gościu, zanim zaczniesz w sposób obcesowy używać mojego nazwiska (zwracaj się "mieszkańcu" grzecznie: "Panie Górski"). Pisanie w czasie teraźniejszym, o tym co ma być - ale niekoniecznie - jest nadużyciem. A poza tym - ile czasu wynosi chwila? - 6 lat, a może jeszcze dłużej? To zdjęcie jest żałosnym świadectwem braku gospodarności Żuka, ale obiektywnie - też i jego poprzedników. Nie czepiam się więc obsesyjnie tylko pana Żuka, bo Lublin jest miastem zaniedbanym od dziesięcioleci. To zdjęcie jest wizytówką Lublina - byłego kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury, miasta, które w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 700-lecia.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda tylko, że pisiorek Pruszkowski wyciął w pień pół ludowego pod budowę hali targowej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!