niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Kamienica blokuje budowę Alchemii w Lublinie?

  Edytuj ten wpis

Nie wiadomo, jak długo poczekamy na rozpoczęcie w tym miejscu budowy Alchemii (Wojciech Nieśpiałowsk
Nie wiadomo, jak długo poczekamy na rozpoczęcie w tym miejscu budowy Alchemii (Wojciech Nieśpiałowsk

Nie ma obiecywanego kalendarza budowy kompleksu Alchemia w Lublinie. Inwestor miał przedstawić go władzom miasta na przełomie września i października. Firma nie doszła jednak do porozumienia z lokatorami, których musi przesiedlić, by rozpocząć budowę.

Z początkiem września przedstawiciele spółki Arkady zapewniali, że formalne przygotowania do budowy dobiegają końca. Nowy harmonogram realizacji projektu miał być gotowy na przełomie września i października.

– Padły takie deklaracje, ale nadal oczekujemy na stosowny dokument – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik Ratusza. – Na razie nie zamierzamy wyciągać konsekwencji wobec spółki. Zależy nam na realizacji inwestycji, a nie nakładaniu kar. Poza tym inwestor regularnie informuje nas o swoich działaniach.

Jeśli Arkady nie wywiążą się ze zobowiązań wobec miasta, mogą stanąć przed groźbą zapłacenia 2 mln zł kary. Wynika to z umowy spisanej z Ratuszem.

Planowana inwestycja obejmuje nie tylko teren między ul. Świętoduską i Lubartowską, gdzie ma powstać podziemny parking. Na Starym Mieście zaplanowano galerię handlową. Ma powstawać równocześnie z parkingiem. Do tego jednak konieczne jest wysiedlenie mieszkańców kamienicy przy ul. Olejnej.

- Nie zakończyły się negocjacje między inwestorem a lokatorami. Stąd opóźnienia – dodaje Mieczkowska-Czerniak. – Mieszkańcy kamienicy nie zgodzili się na zamienne lokale, proponowane przez spółkę. To delikatna materia, trzeba więc spokojnie poczekać na rozwój wydarzeń.

Zgodnie z umową między miastem a inwestorem, to Arkady mają zapewnić mieszkania dla rodzin z ul. Olejnej. Ratusz nie zaproponuje im własnych lokali. Alchemia to prywatny projekt, poza tym wielu mieszkańców Lublina latami czeka na mieszkanie komunalne.

Nie wiadomo, jak długo poczekamy na rozpoczęcie budowy Alchemii. Już w marcu prezydent Krzysztof Żuk zapowiadał, że zdyscyplinuje inwestora, jeśli w ciągu paru miesięcy nie rozpocznie prac. Do tej pory nie udało się jednak uzyskać nawet aktualnego planu realizacji projektu.

Budowa powinna ruszyć przed trzema laty, a zakończyć się w tym roku. Nie udało się dotrzymać pierwotnych terminów, więc spółka wynegocjowała z Ratuszem nowe. Ustalono, że kompleks zostanie oddany do użytku w 2012 r. W ostatnich miesiącach przedstawiciele spółki unikali jednak podawania konkretnych terminów. Nie wiadomo więc, jaka jest aktualna wersja kalendarza budowy. Z reprezentantami Arkad nie udało nam się skontaktować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!