Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2016 r.
21:18

Kamienica na sprzedaż. Co stanie się z lokatorami?

Autor: Zdjęcie autora dd
0 17 A A
Kamienica przy ul. Skibińskiej 5 (fot. Dorota Awiorko)
Kamienica przy ul. Skibińskiej 5 (fot. Dorota Awiorko)

Wczoraj w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku odbyła się kolejna rozprawa o eksmisję mieszkańców kamienicy przy ul. Skibińskiej 5.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Opróżnienia lokali domaga się były przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek (zastrzegł, by nie podawać jego nazwiska). Podczas rozprawy sędzia odczytała decyzję nadzoru budowlanego. Po kontroli nadzór nakazał dokonać w budynku wielu napraw. Wykrył również zły stan instalacji elektrycznej oraz schodów prowadzących na piętro budynku. Od decyzji nadzoru właściciel może się jeszcze odwołać.

Na wczorajszej rozprawie jako świadkowie zeznawali mieszkańcy lokali przy Skibińskiej 5. – Mieszkam tam 24 lata, zająłem ten lokal na podstawie umowy ustnej z poprzednim właścicielem – mówił jeden z nich. – Nowy właściciel zażądał ode mnie opuszczenia kamienicy w ciągu 10 godzin. Gdybym musiał opuścić mieszkanie, nie miałbym gdzie pójść.

Pismo, które nakazywało opuszczenie budynku dostali wszyscy lokatorzy obecni na wczorajszej rozprawie.

Zdaniem Barbary Dubiel, radczyni prawnej, która podczas rozprawy reprezentowała miasto Lublin, nie ma przesłanek ku temu, by mieszkańcom nakazać eksmisję. – Powództwo nie ma uzasadnienia i powinno być oddalone. Jeśli powód domaga się eksmisji ze względu na zły stan techniczny budynku, powinien wystosować pismo z wypowiedzeniem umowy najmu. Takie pismo ma odpowiednią formę.

Radczyni uważa też, że pism, które właściciel kamienicy wysłał lokatorom, nie można uznać za wypowiedzenie umowy, a w przypadku, gdy żądanie eksmisji wynika ze złego stanu technicznego budynku, właściciel ma obowiązek znaleźć lokale zastępcze.

Podczas rozprawy właściciel zadeklarował, że planuje sprzedać kamienicę. W rozmowie z nami przyznał, że mimo tego nadal będzie domagał się wypłaty odszkodowania od mieszkańców. Przypomnijmy, że chodzi o setki tysięcy. Właściciel zarzuca lokatorom m.in. wyrywanie rur i okien, uszkodzenie instalacji elektrycznej.

Ogłoszenie orzeczenia w sprawie eksmisji nastąpi 3 stycznia.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 18:47
Wielu właścicieli rezygnowało z odzyskaniem kamienic ze względu na stan techniczny często ruder i lokatorów zwłaszcza tych komunalnych co to nigdy nie płacili za nic. To właściciel jak się komuś coś stanie będzie odpowiadał, zasada jest taka skoro ktoś korzysta z czyjejś własności to powinien za to płacić by ten pierwszy miał chociażby na remonty nie mówiąc o zysku.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 22:53
Solidaryzuje sie w pełni z właścicielem kamienicy. Ja też mam problem żeby wy pier dolić lokatorów z wynajmowanego mieszkania.
Avatar
tak / 26 grudnia 2016 o 22:17
Takie rudery powinny być wyburzane do spodu, a ziemia zaorana. To wstyd, żeby w 21 wieku w takich "przybytkach" mieszkali ludzie, do tego słono za to płacąc.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 15:36
Jak POkraki przejęli b. właścicieli kamienice to zaraz jest własność pełną gębą iok. Wypieprzają lokatorów i jeszcze Ich POtężnie skubią. 20 lat temu udałem się na Sądową 8 w Lublinie do Urzędu Skarbowego. Bo mi zarzucano, że nie płacę podatku dochodowego od lokatorów , ktorych wsadziło mi Miasto. Ci ludzie nie płacili bo mieli właściciela w nosie. Był miejski podatek do mieszkań . Ale po co tym lokatorom, trzeba było złóożyć wniosek w Lokalówce. A i tak właściciel nić nie zrobił. Na moją informację do Pani Naczelnik I US w Lublinie, że Ci lokatorzy z przydziału nie płacą ani gosza Pani Naczelnik odrzekła mi: " proszę zmienic lokatorów na takich co płacą". Biedna nie wiedział, że chcą zmienić lokatoró należałoby tym co nie placa zapewnić lokale zastępcze. Takie były przepsy. I rad nie rad właściciel mu8siał bulić najniższy czynsz uchwalony w danym roku przez RM Lublina. Nie bły to wielkie pieniądz. Ale jak mówili starzy Polacy:" grosz do grosz a będzie kokosza albo ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka". Dodać do tego podatek od nieruchomoći to wychodziło rocznie te 2 do 3 tys PLN. A jak POkraki przejęli POdarowane IM obce kamienice to wróciło dawne powiedzonko: "Własność jest jak powietrze musi być bezwzględna. Bez wlasności nie ma porządku". Czyli była Konstytucja dla POkrak i jest dalej a dla oi jest GWno.
Jak POkraki przejęli b. właścicieli kamienice to zaraz jest własność pełną gębą iok. Wypieprzają lokatorów i jeszcze Ich POtężnie skubią. 20 lat temu udałem się na Sądową 8 w Lublinie do Urzędu Skarbowego. Bo mi zarzucano, że nie płacę podatku dochodowego od lokatorów , ktorych wsadziło mi Miasto. Ci ludzie nie płacili bo mieli właściciela w nosie. Był miejski podatek do mieszkań . Ale po co tym lokatorom, trzeba było złóożyć wniosek w Lokalówce. A i tak właściciel nić nie zrobił. Na moją informację do Pani Naczelnik I US w Lublinie, że Ci l... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 14:47
POkraczne klakiery tę kamienicę od lat miał we władaniu UM Lublin i zasiedlał ją lokatorami bez zgody poprzedniego właściciela i było ok to znaczy KICHA. Lokatorzy mieli prawa a b. właściciel GWno. W dodatku musiał co m-c bulić podatek do Urzędu Skarbowego. Nawet gdy Ci wsadzeni przez Miasto lokatorzy nie płacili latami nic właścicielowi. Sytuacja diametralnie zmieniła się jak jedna POkraka stała się właścicielem tej budy zwaną kamienicą. Teraz dla lokatorów jest GWno a POkraka chce wsio. Widocznie pamięta Lońkę z Moskwy, który krzyczał na swoich namiestników w POlszy czyli w pRL. Nie pamiętacie metody Lońki:"dawaj iszczo, dawaj wsio".
POkraczne klakiery tę kamienicę od lat miał we władaniu UM Lublin i zasiedlał ją lokatorami bez zgody poprzedniego właściciela i było ok to znaczy KICHA. Lokatorzy mieli prawa a b. właściciel GWno. W dodatku musiał co m-c bulić podatek do Urzędu Skarbowego. Nawet gdy Ci wsadzeni przez Miasto lokatorzy nie płacili latami nic właścicielowi. Sytuacja diametralnie zmieniła się jak jedna POkraka stała się właścicielem tej budy zwaną kamienicą. Teraz dla lokatorów jest GWno a POkraka chce wsio. Widocznie pamięta Lońkę z Moskwy, który krzyczał na s... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 14:41
warszafka miała i ma dalej aferę z reprywatyzacją kamienić i działek budowlanych a nasiKozi Gród jak wlazł w łapy POkrak też to ma.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 13:22
Do Gościa z 9:10 Mam nadzieję, że kiedyś i Ty będziesz postawiony w takiej sytuacji. Ktoś zażąda od Ciebie kilkudziesięciu tysięcy złotych "odszkodowania" za nic i każe Ci się wynieść w przeciągu kilku godzin. Ciekawe, czy wtedy też będziesz miał podobne zdanie jak dziś...
Avatar
leon z / 22 grudnia 2016 o 09:52
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
to jest własność prywatna własciciela kamienicy !!!!!!! Może ze swoją kamienicą robić co mu się podoba !!!! to nie komuna !!!! ======= nowy ,przyjazny dla  ludzli system. poprzedni był nieludzki
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 09:17
Śmieszne i żałosne jest to zastanawianie się co sie stanie z lokatorami jekiejś prywatnej kamienicy. W prasie , internecie pełno jest ogłoszeń z ofertami wynajmu mieszkania. Czyżby ci ludie nie potrafili czytać ?
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 09:10
to jest własność prywatna własciciela kamienicy !!!!!!! Może ze swoją kamienicą robić co mu się podoba !!!! to nie komuna !!!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 18:47
Wielu właścicieli rezygnowało z odzyskaniem kamienic ze względu na stan techniczny często ruder i lokatorów zwłaszcza tych komunalnych co to nigdy nie płacili za nic. To właściciel jak się komuś coś stanie będzie odpowiadał, zasada jest taka skoro ktoś korzysta z czyjejś własności to powinien za to płacić by ten pierwszy miał chociażby na remonty nie mówiąc o zysku.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 22:53
Solidaryzuje sie w pełni z właścicielem kamienicy. Ja też mam problem żeby wy pier dolić lokatorów z wynajmowanego mieszkania.
Avatar
tak / 26 grudnia 2016 o 22:17
Takie rudery powinny być wyburzane do spodu, a ziemia zaorana. To wstyd, żeby w 21 wieku w takich "przybytkach" mieszkali ludzie, do tego słono za to płacąc.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 15:36
Jak POkraki przejęli b. właścicieli kamienice to zaraz jest własność pełną gębą iok. Wypieprzają lokatorów i jeszcze Ich POtężnie skubią. 20 lat temu udałem się na Sądową 8 w Lublinie do Urzędu Skarbowego. Bo mi zarzucano, że nie płacę podatku dochodowego od lokatorów , ktorych wsadziło mi Miasto. Ci ludzie nie płacili bo mieli właściciela w nosie. Był miejski podatek do mieszkań . Ale po co tym lokatorom, trzeba było złóożyć wniosek w Lokalówce. A i tak właściciel nić nie zrobił. Na moją informację do Pani Naczelnik I US w Lublinie, że Ci lokatorzy z przydziału nie płacą ani gosza Pani Naczelnik odrzekła mi: " proszę zmienic lokatorów na takich co płacą". Biedna nie wiedział, że chcą zmienić lokatoró należałoby tym co nie placa zapewnić lokale zastępcze. Takie były przepsy. I rad nie rad właściciel mu8siał bulić najniższy czynsz uchwalony w danym roku przez RM Lublina. Nie bły to wielkie pieniądz. Ale jak mówili starzy Polacy:" grosz do grosz a będzie kokosza albo ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka". Dodać do tego podatek od nieruchomoći to wychodziło rocznie te 2 do 3 tys PLN. A jak POkraki przejęli POdarowane IM obce kamienice to wróciło dawne powiedzonko: "Własność jest jak powietrze musi być bezwzględna. Bez wlasności nie ma porządku". Czyli była Konstytucja dla POkrak i jest dalej a dla oi jest GWno.
Jak POkraki przejęli b. właścicieli kamienice to zaraz jest własność pełną gębą iok. Wypieprzają lokatorów i jeszcze Ich POtężnie skubią. 20 lat temu udałem się na Sądową 8 w Lublinie do Urzędu Skarbowego. Bo mi zarzucano, że nie płacę podatku dochodowego od lokatorów , ktorych wsadziło mi Miasto. Ci ludzie nie płacili bo mieli właściciela w nosie. Był miejski podatek do mieszkań . Ale po co tym lokatorom, trzeba było złóożyć wniosek w Lokalówce. A i tak właściciel nić nie zrobił. Na moją informację do Pani Naczelnik I US w Lublinie, że Ci l... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 14:47
POkraczne klakiery tę kamienicę od lat miał we władaniu UM Lublin i zasiedlał ją lokatorami bez zgody poprzedniego właściciela i było ok to znaczy KICHA. Lokatorzy mieli prawa a b. właściciel GWno. W dodatku musiał co m-c bulić podatek do Urzędu Skarbowego. Nawet gdy Ci wsadzeni przez Miasto lokatorzy nie płacili latami nic właścicielowi. Sytuacja diametralnie zmieniła się jak jedna POkraka stała się właścicielem tej budy zwaną kamienicą. Teraz dla lokatorów jest GWno a POkraka chce wsio. Widocznie pamięta Lońkę z Moskwy, który krzyczał na swoich namiestników w POlszy czyli w pRL. Nie pamiętacie metody Lońki:"dawaj iszczo, dawaj wsio".
POkraczne klakiery tę kamienicę od lat miał we władaniu UM Lublin i zasiedlał ją lokatorami bez zgody poprzedniego właściciela i było ok to znaczy KICHA. Lokatorzy mieli prawa a b. właściciel GWno. W dodatku musiał co m-c bulić podatek do Urzędu Skarbowego. Nawet gdy Ci wsadzeni przez Miasto lokatorzy nie płacili latami nic właścicielowi. Sytuacja diametralnie zmieniła się jak jedna POkraka stała się właścicielem tej budy zwaną kamienicą. Teraz dla lokatorów jest GWno a POkraka chce wsio. Widocznie pamięta Lońkę z Moskwy, który krzyczał na s... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 14:41
warszafka miała i ma dalej aferę z reprywatyzacją kamienić i działek budowlanych a nasiKozi Gród jak wlazł w łapy POkrak też to ma.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 13:22
Do Gościa z 9:10 Mam nadzieję, że kiedyś i Ty będziesz postawiony w takiej sytuacji. Ktoś zażąda od Ciebie kilkudziesięciu tysięcy złotych "odszkodowania" za nic i każe Ci się wynieść w przeciągu kilku godzin. Ciekawe, czy wtedy też będziesz miał podobne zdanie jak dziś...
Avatar
leon z / 22 grudnia 2016 o 09:52
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
to jest własność prywatna własciciela kamienicy !!!!!!! Może ze swoją kamienicą robić co mu się podoba !!!! to nie komuna !!!! ======= nowy ,przyjazny dla  ludzli system. poprzedni był nieludzki
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 09:17
Śmieszne i żałosne jest to zastanawianie się co sie stanie z lokatorami jekiejś prywatnej kamienicy. W prasie , internecie pełno jest ogłoszeń z ofertami wynajmu mieszkania. Czyżby ci ludie nie potrafili czytać ?
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 09:10
to jest własność prywatna własciciela kamienicy !!!!!!! Może ze swoją kamienicą robić co mu się podoba !!!! to nie komuna !!!!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 0 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 0 6

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 0 28

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 0 5

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 0 7

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 0 4

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 0 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 0 9

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 7

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 5