czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Kamienica na sprzedaż. Co stanie się z lokatorami?

Dodano: 21 grudnia 2016, 21:18
Autor: dd

Kamienica przy ul. Skibińskiej 5 (fot. Dorota Awiorko)
Kamienica przy ul. Skibińskiej 5 (fot. Dorota Awiorko)

Wczoraj w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku odbyła się kolejna rozprawa o eksmisję mieszkańców kamienicy przy ul. Skibińskiej 5.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Opróżnienia lokali domaga się były przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek (zastrzegł, by nie podawać jego nazwiska). Podczas rozprawy sędzia odczytała decyzję nadzoru budowlanego. Po kontroli nadzór nakazał dokonać w budynku wielu napraw. Wykrył również zły stan instalacji elektrycznej oraz schodów prowadzących na piętro budynku. Od decyzji nadzoru właściciel może się jeszcze odwołać.

Na wczorajszej rozprawie jako świadkowie zeznawali mieszkańcy lokali przy Skibińskiej 5. – Mieszkam tam 24 lata, zająłem ten lokal na podstawie umowy ustnej z poprzednim właścicielem – mówił jeden z nich. – Nowy właściciel zażądał ode mnie opuszczenia kamienicy w ciągu 10 godzin. Gdybym musiał opuścić mieszkanie, nie miałbym gdzie pójść.

Pismo, które nakazywało opuszczenie budynku dostali wszyscy lokatorzy obecni na wczorajszej rozprawie.

Zdaniem Barbary Dubiel, radczyni prawnej, która podczas rozprawy reprezentowała miasto Lublin, nie ma przesłanek ku temu, by mieszkańcom nakazać eksmisję. – Powództwo nie ma uzasadnienia i powinno być oddalone. Jeśli powód domaga się eksmisji ze względu na zły stan techniczny budynku, powinien wystosować pismo z wypowiedzeniem umowy najmu. Takie pismo ma odpowiednią formę.

Radczyni uważa też, że pism, które właściciel kamienicy wysłał lokatorom, nie można uznać za wypowiedzenie umowy, a w przypadku, gdy żądanie eksmisji wynika ze złego stanu technicznego budynku, właściciel ma obowiązek znaleźć lokale zastępcze.

Podczas rozprawy właściciel zadeklarował, że planuje sprzedać kamienicę. W rozmowie z nami przyznał, że mimo tego nadal będzie domagał się wypłaty odszkodowania od mieszkańców. Przypomnijmy, że chodzi o setki tysięcy. Właściciel zarzuca lokatorom m.in. wyrywanie rur i okien, uszkodzenie instalacji elektrycznej.

Ogłoszenie orzeczenia w sprawie eksmisji nastąpi 3 stycznia.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
tak
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 grudnia 2016 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielu właścicieli rezygnowało z odzyskaniem kamienic ze względu na stan techniczny często ruder i lokatorów zwłaszcza tych komunalnych co to nigdy nie płacili za nic. To właściciel jak się komuś coś stanie będzie odpowiadał, zasada jest taka skoro ktoś korzysta z czyjejś własności to powinien za to płacić by ten pierwszy miał chociażby na remonty nie mówiąc o zysku.
Rozwiń
Gość
Gość (26 grudnia 2016 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Solidaryzuje sie w pełni z właścicielem kamienicy. Ja też mam problem żeby wy pier dolić lokatorów z wynajmowanego mieszkania.
Rozwiń
tak
tak (26 grudnia 2016 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie rudery powinny być wyburzane do spodu, a ziemia zaorana. To wstyd, żeby w 21 wieku w takich "przybytkach" mieszkali ludzie, do tego słono za to płacąc.
Rozwiń
Gość
Gość (26 grudnia 2016 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak POkraki przejęli b. właścicieli kamienice to zaraz jest własność pełną gębą iok. Wypieprzają lokatorów i jeszcze Ich POtężnie skubią. 20 lat temu udałem się na Sądową 8 w Lublinie do Urzędu Skarbowego. Bo mi zarzucano, że nie płacę podatku dochodowego od lokatorów , ktorych wsadziło mi Miasto. Ci ludzie nie płacili bo mieli właściciela w nosie. Był miejski podatek do mieszkań . Ale po co tym lokatorom, trzeba było złóożyć wniosek w Lokalówce. A i tak właściciel nić nie zrobił. Na moją informację do Pani Naczelnik I US w Lublinie, że Ci lokatorzy z przydziału nie płacą ani gosza Pani Naczelnik odrzekła mi: " proszę zmienic lokatorów na takich co płacą". Biedna nie wiedział, że chcą zmienić lokatoró należałoby tym co nie placa zapewnić lokale zastępcze. Takie były przepsy. I rad nie rad właściciel mu8siał bulić najniższy czynsz uchwalony w danym roku przez RM Lublina. Nie bły to wielkie pieniądz. Ale jak mówili starzy Polacy:" grosz do grosz a będzie kokosza albo ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka". Dodać do tego podatek od nieruchomoći to wychodziło rocznie te 2 do 3 tys PLN. A jak POkraki przejęli POdarowane IM obce kamienice to wróciło dawne powiedzonko: "Własność jest jak powietrze musi być bezwzględna. Bez wlasności nie ma porządku". Czyli była Konstytucja dla POkrak i jest dalej a dla oi jest GWno.
Rozwiń
Gość
Gość (26 grudnia 2016 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POkraczne klakiery tę kamienicę od lat miał we władaniu UM Lublin i zasiedlał ją lokatorami bez zgody poprzedniego właściciela i było ok to znaczy KICHA. Lokatorzy mieli prawa a b. właściciel GWno. W dodatku musiał co m-c bulić podatek do Urzędu Skarbowego. Nawet gdy Ci wsadzeni przez Miasto lokatorzy nie płacili latami nic właścicielowi. Sytuacja diametralnie zmieniła się jak jedna POkraka stała się właścicielem tej budy zwaną kamienicą. Teraz dla lokatorów jest GWno a POkraka chce wsio. Widocznie pamięta Lońkę z Moskwy, który krzyczał na swoich namiestników w POlszy czyli w pRL. Nie pamiętacie metody Lońki:"dawaj iszczo, dawaj wsio".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!