poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Kamienice (nie)Miasta: Prywatni właściciele przejmą kolejne budynki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2011, 17:53
Autor: Dominik Smaga

Kamienicę przy ul. Niecałej 3 będą sprzedawały "Kamienice Miasta”. Potem same pójdą pod młotek (Woj
Kamienicę przy ul. Niecałej 3 będą sprzedawały \"Kamienice Miasta”. Potem same pójdą pod młotek (Woj

Nadchodzi koniec "Kamienic Miasta” najbardziej krytykowanej spośród spółek komunalnych. Prezydent postanowił sprzedać wszystkie jej udziały. Miasto zarobi na tym kilkadziesiąt milionów zł. 9 kamienic należących do spółki zmieni właściciela, a lokatorzy 120 mieszkań będą musieli zmienić adresy.

– Podejmiemy próbę sprzedaży wszystkich udziałów w "Kamienicach Miasta”. Uznałem, że wyczerpała się formuła działalności tej spółki związana z bieżącym zarządzaniem i modernizacją kamienic – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Potrzebny jest inwestor, który przyspieszy modernizację i remont tych budynków.

Prezes spółki nie miał zbyt wiele do powiedzenia. – Jestem zaskoczony, prezydent nie rozmawiał wcześniej ze mną na ten temat – mówi Krzysztof Krzyżanowski, szef "Kamienic Miasta”.

– Na posiedzeniu zgromadzenia wspólników nie było żadnych uwag, działalność firmy została skwitowana.

Przed sprzedażą spółki magistrat będzie jeszcze musiał znaleźć nowe miejsce dla lokatorów 120 mieszkań znajdujących się w budynkach spółki. – Część będzie w naszych budynkach, część w budynkach TBS-u – dodaje Żuk.

Ile Żuk spodziewa się zarobić na sprzedaży kamienic? – Wartość samych budynków szacujemy na ok. 40 milionów złotych. Niedługo ogłosimy przetarg na wycenę tych nieruchomości, zanim zaczniemy negocjacje w sprawie sprzedaży udziałów spółki – mówi prezydent.

Spółka powstała w 2004 r. do jej majątku weszła część śródmiejskich kamienic. Miała pozyskiwać pieniądze na ich remont. Szybko okazało się jednak, że oczekiwania z nią związane nie zostały spełnione i pojawiły się pierwsze głosy krytyki.

– Ja nie znajduję powodów, dla których ta Spółka miałaby być rozwiązana – bronił jej Andrzej Pruszkowski, ówczesny prezydent miasta w czerwcu 2006 r. Wtedy to zapadła jednak uchwała o rozwiązaniu Kamienic Miasta. Radni zobowiązali nawet prezydenta do tego, by uchwalę wykonał w ciągu miesiąca, ale akurat ten przepis został uchylony przez wojewodę, jako niezgodny z prawem. I dzięki temu spółka trwa do dzisiaj.

Kamienice Miasta

Mają obecnie 10 budynków, z czego większość na Starym Mieście:

• Rynek 19
• Rybna 4
• Rybna 4a
• Lubartowska 25
• Kowalska 11
• Kowalska 13
• Kowalska 15
• Grodzka36a/Kowalska 19
• Złota 5
• Niecała 3.

Ale ostatnią z tych kamienic spółka ma sprzedać sama, jeszcze przed prywatyzacją. Taki przetarg miał się odbyć w zeszłym tygodniu, ale do niego nie doszło, bo na ruderę nikt się nie skusił. Prezydent zapowiada, że "Kamienice Miasta” mają ogłosić nowy przetarg.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
znający problem
Mieszkaniec
zgredek
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

znający problem
znający problem (17 listopada 2011 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem są to pobożne życzenia p. prezydenta. W kamienicach tych mieszka 120 rodzin. Już widzę, jak miasto błyskawicznie zapewnia im mieszkania, a ludzie z forsą aż przytupują coby kupić sobie kamienicę. Tak jak ową pustą na Niecałej. Sprzedawanie kamienicy z lokatorami to proces trwający długi czas.
Rozwiń
Mieszkaniec
Mieszkaniec (17 listopada 2011 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepijemy naszej babci domek cały, domek cały, domek cały...
Wyprzedamy wszystko bo niemal 600 tysięcy złotych miesięcznie z tytułu samych tylko odsetek od kredytów przez ratusz zaciągniętych czymś spłacać trzeba.

A po nich, a po nich, a po nich to już tylko potop bo kredyty spłacać nadal będzie trzeba tylko sprzedawać nie będzie czego, a pieniędzy z najmu lokali już tez nie będzie.

To niemal tak jak plany "polonizacji" banków wcześniej za bezcen obcemu kapitałowi wyprzedanych.


Mimo wszystko bym sugerował obniżenie uposażeń całemu zarządowi "Kamienic Miasta" i ratusza oczywiście też skoro w podległej mu spółce panuje taki b....l .

Ps. Mając takie doświadczenia z miejskimi spółkami zapytam - po co MOSiR na wniosek prezydenta w spółkę został przekształcony - żeby do zaciągania kredytów go wykorzystać, a później majątek na spłatę długów wyprzedać?
Rozwiń
zgredek
zgredek (17 listopada 2011 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z deskami- na bezrobocie tacy fachowcy ?
Rozwiń
w.e.
w.e. (16 listopada 2011 o 23:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super!! Świetna decyzja!
Rozwiń
młody
młody (16 listopada 2011 o 23:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szacun Prezydencje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!