niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Kamienicę trzeba zabezpieczyć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2003, 17:18
Autor: Tomasz Kolasa

Wczoraj powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję nakazującą wstrzymanie robót i zabezpieczenie budynku przed zawaleniem. To oznacza, że kamienicę przy ul. Kołłątaja da się uratować.

Według orzeczenia inspektora pękniecie szczytowej ściany budynku było efektem nie zastosowania się wykonawcy robót do zaleceń projektanta. Fundamenty zostały podkopane zbyt głęboko, co doprowadziło do tzw. odspojenia ściany.
Przypomnijmy: inwestor – Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni – na rogu Kołłątaja i Krakowskiego Przedmieścia chce wybudować pięciokondygnacyjny biurowiec z podcieniami i iluminacją świetlną. W ubiegły czwartek powiatowy inspektor nadzoru budowlanego otrzymał telefoniczny sygnał od mieszkańców kamienicy sąsiadującej z budową o pęknięciu ściany w ich budynku. Po kontroli podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców kamienicy i zamknięciu dla ruchu ul. Kołłątaja.
– Roboty były wykonywane w sposób, który mógł spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia – poinformował Stanisław Bicz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lublinie. – Inwestor otrzymał nakaz zabezpieczenia ściany.
Remont kamienicy oznacza, że koszty z nim związane poniesie MPZ, a po zakończeniu prac wszyscy lokatorzy wrócą do swoich mieszkań. Gdyby kamienica została przeznaczona do rozbiórki, nowe lokale dla wszystkich jej mieszkańców musiałoby zapewnić miasto. Nieoficjalnie mówi się, że takie rozwiązanie byłoby na rękę inwestorowi.
– Nie chce tego komentować – mówi Tomasz Rakowski, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – Ewentualną odpowiedzialnością za katastrofę zajmuje się prokuratura. My musimy zadbać przede wszystkim o zabezpieczenie komunikacji i bezpieczeństwo w tym miejscu.
Mieszkańcy zagrożonej kamienicy zostali ewakuowani. Cześć z nich zamieszkała u swoich rodzin, dla pozostałych lokale zastępcze zapewniło MPZ.

Bada prokurator

Pęknięciem ściany w budynku przy Kołłątaja zainteresowała się prokuratura. – Prokurator zleci podjęcie czynności procesowych w tej sprawie policji – mówi Andrzej Lepieszko, rzecznik prokuratury okręgowej w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!