Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2011 r.
20:41
Edytuj ten wpis

Kardynał Dziwisz obiecuje nam relikwie Jana Pawła II

0 13 A A
Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja (Eric Draper / 	whitehouse.gov / Wikipedia)
Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja (Eric Draper / whitehouse.gov / Wikipedia)

Lubelskie kościoły starają się o relikwie papieża Polaka. Pomoc w ich uzyskaniu obiecał kardynał Stanisław Dziwisz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Z kardynałem Dziwiszem spotkałem się w Krakowie we wtorek. Rozmawiałem z nim o przekazaniu relikwii do świątyni, która będzie nosić imię papieża Polaka – mówi ks. Jan Kiełbasa, który kieruje budową Centrum Jana Pawła II na lubelskim Wrotkowie. – Kardynał zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by relikwie trafiły do Lublina. Obiecał pośredniczyć w tej sprawie pomiędzy archidiecezją lubelską a Watykanem – dodaje ks. Kiełbasa.

Pierwszym gmachem, który powstaje w ramach kompleksu przy ul. Fulmana, jest kościół pw. Jana Pawła II. – W ciągu 3–4 miesięcy powinniśmy mieć gotowy budynek w stanie surowym. Chciałbym, by pierwsza msza została odprawiona 22 października. Tego dnia 1978 roku odbyła się uroczystość inaugurująca pontyfikat papieża Polaka – wyjaśnia ks. Kiełbasa.

O relikwie stara się też parafia pw. św. Rodziny na Czubach. – Bardzo wielu wiernych jest tym zainteresowanych. Za pośrednictwem lubelskiej kurii zwrócimy się o to do Watykanu – mówi ksiądz Ryszard Jurak, proboszcz parafii. – Wymodliliśmy przyjazd papieża do naszej parafii, to może wymodlimy też przekazanie relikwii – dodaje.

W kościele znajduje się ornat, w którym Jan Paweł II w 1987 roku odprawił mszę na Czubach. – Wystawimy go na ołtarzu w dzień beatyfikacji – dodaje ksiądz proboszcz.
Kiedy Watykan zacznie przekazywać relikwie Kościołom na świecie? Nie wiadomo. Papież Benedykt XVI nie podjął jeszcze decyzji, kiedy trumna z ciałem Jana Pawła II zostanie otwarta. Wiadomo jedynie, że nie stanie się to szybko. – Według Ojca Świętego, jest za wcześnie, aby otwierać trumnę – mówił w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej kard. Stanisław Dziwisz.

– Nie upłynął jeszcze czas demineralizacji ciała. Najczęściej dzieje się to po 10–20 latach od śmierci – wyjaśnia dr Lidia Fiejdasz z Katedry Prawa Kanonizacyjnego KUL.

Dopiero po otwarciu trumny okaże się też, ile jest relikwii. – Relikwie w ścisłym znaczeniu tego słowa, to fragmenty ciała lub kości. Po otwarciu trumny świętego pobierane są tylko te, które w sposób naturalny odłączyły się od ciała. W przypadku ojca Pio, którego trumnę otwarto dopiero 40 lat po śmierci, była to tylko jedna kość z żuchwy – dodaje Fiejdasz.

Relikwie w lubelskich kościołach

W kościele oo. Dominikanów na ul. Złotej i w cerkwi prawosławnej przy ul. Ruskiej znajdują się relikwie św. Krzyża. Dwie parafie: św. Mikołaja na Czwartku i św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej mają relikwie św. Walentego.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jon / 24 kwietnia 2011 o 10:53
a jakie części ciała nie będą brane pod uwagę ?
Avatar
anna / 23 kwietnia 2011 o 14:42
to profanacja zwłok.a z drugiej strony mamy XXI wiek.i śmieszno i straszno!
Avatar
nabuchodonozor / 22 kwietnia 2011 o 13:51
Czyżby Zdziwisz nie pamiętał, że JPII sobie tego nie życzył...?
Avatar
gość / 22 kwietnia 2011 o 12:26
Jestem za.

Ale dlaczego nikt nie mówi o relikwiach Krzyża Świętego, które są w Niemcach?
Avatar
alex / 22 kwietnia 2011 o 12:20
Po kiego nam to to !!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
flejp / 22 kwietnia 2011 o 11:54
przecież parafia na Wrotkowie jest pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Avatar
Tomasz / 22 kwietnia 2011 o 10:45
Nie demineralizacji ciała tylko mineralizacji ciała - związki organiczne pod wpływem warunków środowiska i bakterii gnilnych zamieniają się w substancje nieorganiczne, zwłoki gnilne zamieniają się stopniowo w zwłoki zeszkieletowane (lub zmumifikowane jeśli wyschną, zwoskowacieją lub w inny sposób zakonserwują się naturalnie)
Avatar
Kanty / 22 kwietnia 2011 o 09:40
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1303451048' post='468463']
A ja mam kilka prostych pytań: Kto będzie wybierał kawałki ciała? I w jaki sposób to będzie przebiegało? Czy można sobie zamówić np. kawałek piszczela czy środkowy palec? Czy są jakieś zapisy? Ile trzeba zapłacić, by np. zamiast kawałka małego palca lewej stopy dostać kawałek żebra albo oczodół? I dlaczego ludzie w 21 wieku chcą się modlić do zmumifikowanego kawałka ciała człowieka, którego kochali?
[/quote]
Racja....z jednej stony ideolodzy kościoła potępiają "wyczyny" Gunthera von Hagensa i Roya
Glovera a sami posuwają się do tedo samego....bo jaka to różnica czy jest to kostka z dłoni
czy większy "eksponat" ????- czyste pogaństwo.
Rozumiem rzeczowe pamiątki ale fragmenty ciała ????komu jak komu ale Dziwiszowi się dziwię
tak przysłużyć się temu któremu się służyło-Nie.
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1303451048' post='468463']
A ja mam kilka prostych pytań: Kto będzie wybierał kawałki ciała? I w jaki sposób to będzie przebiegało? Czy można sobie zamówić np. kawałek piszczela czy środkowy palec? Czy są jakieś zapisy? Ile trzeba zapłacić, by np. zamiast kawałka małego palca lewej stopy dostać kawałek żebra albo oczodół? I dlaczego ludzie w 21 wieku chcą się modlić do zmumifikowanego kawałka ciała człowieka, którego kochali?
[/quote]
Racja....z jednej... rozwiń
Avatar
Rodak / 22 kwietnia 2011 o 09:28
Jestem wierzący,szanuję dokonania tego wybitnego Arcypasterza ale "ćwiartowanie" kogoś wbrew jego woli to mi ociera się o pogaństwo. Rozumiem jakieś pamiątki rzeczowe ale ciało czy kości wyjmować z trumny ?.....niesmaczne barbarzyństwo nieprzystające człowiekowi.
Avatar
KK / 22 kwietnia 2011 o 09:07
CHA CHA CHA
Avatar
jon / 24 kwietnia 2011 o 10:53
a jakie części ciała nie będą brane pod uwagę ?
Avatar
anna / 23 kwietnia 2011 o 14:42
to profanacja zwłok.a z drugiej strony mamy XXI wiek.i śmieszno i straszno!
Avatar
nabuchodonozor / 22 kwietnia 2011 o 13:51
Czyżby Zdziwisz nie pamiętał, że JPII sobie tego nie życzył...?
Avatar
gość / 22 kwietnia 2011 o 12:26
Jestem za.

Ale dlaczego nikt nie mówi o relikwiach Krzyża Świętego, które są w Niemcach?
Avatar
alex / 22 kwietnia 2011 o 12:20
Po kiego nam to to !!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
flejp / 22 kwietnia 2011 o 11:54
przecież parafia na Wrotkowie jest pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Avatar
Tomasz / 22 kwietnia 2011 o 10:45
Nie demineralizacji ciała tylko mineralizacji ciała - związki organiczne pod wpływem warunków środowiska i bakterii gnilnych zamieniają się w substancje nieorganiczne, zwłoki gnilne zamieniają się stopniowo w zwłoki zeszkieletowane (lub zmumifikowane jeśli wyschną, zwoskowacieją lub w inny sposób zakonserwują się naturalnie)
Avatar
Kanty / 22 kwietnia 2011 o 09:40
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1303451048' post='468463']
A ja mam kilka prostych pytań: Kto będzie wybierał kawałki ciała? I w jaki sposób to będzie przebiegało? Czy można sobie zamówić np. kawałek piszczela czy środkowy palec? Czy są jakieś zapisy? Ile trzeba zapłacić, by np. zamiast kawałka małego palca lewej stopy dostać kawałek żebra albo oczodół? I dlaczego ludzie w 21 wieku chcą się modlić do zmumifikowanego kawałka ciała człowieka, którego kochali?
[/quote]
Racja....z jednej stony ideolodzy kościoła potępiają "wyczyny" Gunthera von Hagensa i Roya
Glovera a sami posuwają się do tedo samego....bo jaka to różnica czy jest to kostka z dłoni
czy większy "eksponat" ????- czyste pogaństwo.
Rozumiem rzeczowe pamiątki ale fragmenty ciała ????komu jak komu ale Dziwiszowi się dziwię
tak przysłużyć się temu któremu się służyło-Nie.
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1303451048' post='468463']
A ja mam kilka prostych pytań: Kto będzie wybierał kawałki ciała? I w jaki sposób to będzie przebiegało? Czy można sobie zamówić np. kawałek piszczela czy środkowy palec? Czy są jakieś zapisy? Ile trzeba zapłacić, by np. zamiast kawałka małego palca lewej stopy dostać kawałek żebra albo oczodół? I dlaczego ludzie w 21 wieku chcą się modlić do zmumifikowanego kawałka ciała człowieka, którego kochali?
[/quote]
Racja....z jednej... rozwiń
Avatar
Rodak / 22 kwietnia 2011 o 09:28
Jestem wierzący,szanuję dokonania tego wybitnego Arcypasterza ale "ćwiartowanie" kogoś wbrew jego woli to mi ociera się o pogaństwo. Rozumiem jakieś pamiątki rzeczowe ale ciało czy kości wyjmować z trumny ?.....niesmaczne barbarzyństwo nieprzystające człowiekowi.
Avatar
KK / 22 kwietnia 2011 o 09:07
CHA CHA CHA
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 7

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!