piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Karmelicka nie będzie ślepą ulicą. Dojedziesz do Świętoduskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2010, 17:01
Autor: Dominik Smaga

Ulicą Karmelicką będzie można dojechać do Świętoduskiej. Takie plany ma Uniwersytet Medyczny. Uczelnia uzgodniła już z magistratem projekt przebudowy drogi.

– To dobry pomysł. Nie trzeba będzie przedzierać się przez ulicę Staszica, która jest wąska i bardzo często blokują ją dziwacznie zaparkowane samochody – ocenia Karol Janosz, lubelski kierowca. – Oczywiście karmelicka może mieć jakieś znaczenie dopiero wtedy, gdy skończą się roboty na Radziwiłłowskiej i znowu ta ulica będzie przejezdna – dodaje.

Magistrat ma nadzieję, że ulica poprawi przejazd przez ul. Staszica. – Każda dodatkowa droga odciąża te już istniejące – stwierdza Eugeniusz Janicki, dyrektor Wydziału Dróg i Mostów w lubelskim Urzędzie Miasta.

Przedłużeniem ul. Karmelickiej zajmie się Uniwersytet Medyczny, którego Klinika Stomatologii mieści się właśnie przy tej ulicy. Okazuje się, że droga konieczna jest do tego, by uczelnia spełniała wymogi bezpieczeństwa. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej drogi pożarowej. To główny powód, dla którego uniwersytet wystąpił do magistratu o ustalenie warunków przebudowy ulicy.

– Dokumentacja jest już uzgodniona – potwierdza dyrektor Janicki. Odpowiednie decyzje wydał też miejski Wydział Architektury i Budownictwa.

Jezdnia ma biec tuż przy budynku klasztoru. Ze względu na bliskość zabytkowych murów, na ulicy obowiązywać ma dość radykalne ograniczenie dopuszczalnego tonażu wjeżdżających tam pojazdów. – Będą mogły tam wyłącznie wjeżdżać samochody osobowe – zapowiada Janicki. Na chodniku ul. Świętoduskiej trzeba będzie wytyczyć nowe przejście dla pieszych.

Plany przebudowy ul. Karmelickiej nie są nowe, ale wcześniej problemem były rosnące w tym miejscu topole. Kiedy drzewa zostały usunięte, możliwe było wydanie warunków określających zasady otwarcia drugiego wlotu.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy zacznie się przebudowa ulicy.

A NIEDALEKO REWOLUCJA

Po Nowym Roku dowiemy się, kto przebuduje skrzyżowanie ul. Dolnej 3 Maja, al. Solidarności i ul. Prusa. Mają się tam pojawić dodatkowe pasy do skrętu w lewo, sygnalizacja świetlna (także na przejściach dla pieszych) i nowa zatoka przystanku autobusowego przy Dolnej 3 Maja. Po przebudowie będzie można też przejechać na wprost z ul. Prusa w Dolną 3 Maja i na odwrót. Roboty mają się zakończyć najpóźniej w listopadzie przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Qavtan
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Qavtan
Qavtan (27 grudnia 2010 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Każda dodatkowa droga odciąża te już istniejące – stwierdza Eugeniusz Janicki"

"Jest takie zjawisko, które nazywa się "paradoks Braessa", który to Braess mówi tak : zdarzyć się może, że dodamy w sieci (drogowej) dodatkową ścieżkę (ulicę, pas ruchu) a średnia prędkość poruszania się w tej sieci zmaleje zamiast wzrosnąć!"

Więcej o tym zjawisku w artykule opublikowanym już w 1968 roku: http://homepage.ruhr-uni-bochum.de/Dietrich.Braess/paradox.pdf
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!