niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Karski lekturą Giertycha?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2007, 19:51

Trwa ogólnopolska debata nad kanonem lektur szkolnych, jaki postanowił zredagować na nowo minister edukacji narodowej Roman Giertych.

Ile w tym kanonie powinno być literatury związanej z polską historią najnowszą, przede wszystkim tą związaną z okresem wojny i okupacji?
Głos w tej sprawie zabrało Towarzystwo Jana Karskiego, które w swoim wystąpieniu do Romana Giertycha postuluje umieszczenie na liście lektur szkolnych wojennego bestselleru Jan Karskiego "Tajne państwo”. Książkę po raz pierwszy wydano w Stanach Zjednoczonych pod tytułem "Story of a Secret State” w 1944 roku, zaś w Polsce dopiero... 55 lat później.
"Jesteśmy przekonani, że zarówno sama książka, jak i postać jej Autora, jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohatera Polski Podziemnej, który udał się z misją do przywódców świata Zachodu, by powstrzymać zbrodnie na narodzie żydowskim (...) w pełni zasługuje na upublicznienie w ramach systemu edukacji narodowej Rzeczypospolitej Polskiej” - napisał do ministra przewodniczący towarzystwa Kazimierz Pawełek. (PM)

PEŁNY TEKST LISTU DO MINISTRA


Pan Roman Giertych, Minister Edukacji Narodowej
Szanowny Panie Ministrze
W związku z toczącą się dyskusją na temat kanonu lektur szkolnych niezbędnych w edukacji młodych Polaków, Towarzystwo Jana Karskiego zwraca się do Pana o włączenie do tego zestawu książki autorstwa naszego Patrona "Tajne państwo”.
Książka ta ukazała się w 1944 roku w USA pod tytułem "Story of a Secret State”, stając się od razu wojennym bestsellerem o nakładzie 400 tys. egzemplarzy. Miała swoje edycje nie tylko po angielsku, ale także w kilku innych językach. Prezentowała obszerną wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego i dokumentowała, iż posiadało ono wszelkie atrybuty normalnego państwa funkcjonującego w warunkach pokojowych, z jego segmentami władzy ustawodawczej, wykonawczej, wojskowej, sądowniczej.
Książka była oczywistym kontrargumentem dla propagandy sił promoskiewskich, które starały się prezentować patriotyczne Polskie Państwo Podziemne ściśle współdziałające z Rządem RP na Wychodźstwie jako strukturę niepatriotyczną, unikającą walki z okupantem, stojąc z bronią u nogi i bez szerszego poparcia społeczeństwa cierpiącego okupację i eksterminację. Jak pisała prasa amerykańska, Karski swoją książką odbierał "Polsce Lubelskiej” jej marsz zwycięstwa.
Co bardzo ważne, książką dokumentował także wysiłek Polski Podziemnej podejmowany dla ratowania narodu żydowskiego z dokonującego się Holocaustu.
W Polsce książka mogła się ukazać dopiero w 1999 roku ("Twój Styl”, Warszawa). Otrzymała bardzo staranne opracowanie historyczne. Przez wiele tygodni znajdowała się na listach bestsellerów, uzyskała znakomite recenzje. W ponownej edycji ukazała się w 2005 roku (Rosner i Partnerzy, Warszawa).
Jesteśmy przekonani, że zarówno sama książka, jak i postać jej Autora, jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohatera Polski Podziemnej, który udał się z misją do przywódców świata Zachodu, by powstrzymać zbrodnie na narodzie żydowskim, nominowanego w 1998 roku do Pokojowej Nagrody Nobla, w pełni zasługuje na upublicznienie w ramach systemu edukacji narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.
Z poważaniem
Kazimierz Pawełek
Przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!