wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Pacjenci czekający na wymianę protez, wózków inwalidzkich czy aparatów słuchowych muszą się uzbroić w cierpliwość. Lubelska Regionalna Kasa Chorych zdecydowała właśnie, że mogą liczyć na nie dopiero w przyszłym roku.

- Począwszy od 1 października termin realizacji przysługujących protez przesuwamy na przyszły rok - mówi Mirosław Kołodziej, dyrektor Departamentu Medycznego Lubelskiej Regionalnej Kasy Chorych. - Ma to nas uchronić przed przekroczeniem planu wydatków na ten rok.
W tym roku na zaopatrzenie ortopedyczne kasa przeznaczyła 13 mln złotych. O 2 mln więcej niż w roku ubiegłym. Po 7 miesiącach wykorzystała 70 proc. budżetu. Zdaniem kasy to za dużo.
Skutki decyzji najbardziej odczują pacjenci korzystający ze sprzętu ortopedycznego, który powinien być właśnie wymieniony. Kasa chorych zapewnia, że na realizację świadczeń nie będą czekały osoby po operacjach, urazach i te, które po raz pierwszy starają się o sprzęt.
- Jeżeli ktoś używał balkonika lub wózka przez kilka lat, będzie musiał poczekać jeszcze kilka miesięcy - tłumaczy M. Kołodziej.
Lekarze z zakładów ortopedycznych twierdzą, że sprawa nie jest taka prosta. - Należy pamiętać o psychologicznym aspekcie używania protez - mówi Zygmunt Warzocha, zastępca dyrektora SP Zakładu Zaopatrzenia Ortopedycznego w Lublinie. - Człowiek z protezą czuje się lepiej. Pamiętam mężczyznę bez nóg, który prosił o protezy nie do chodzenia - nie miał dość siły. Po prostu łatwiej mu było żyć.
- Protezy piersi są dla pacjentek niezwykle ważne - dodaje lek. Jan Kondratowicz-Kuczyński, dyrektor Centrum Onkologii. - Zmniejszają uraz psychiczny, wyrównują brak piersi i zapewniają prawidłowe ustawienie kręgosłupa. Należy je wymieniać co dwa lata.
Tylko w przypadku protezy piersi problem dotyczy blisko 600 osób rocznie. - W 2001 r. zawarliśmy z kasą chorych kontrakt na niecałe 870 tys. złotych. Okazało się, że realizując wszystkie zamówienia przekroczymy go o 20 proc. - mów Z. Warzocha. - W lipcu chcieliśmy go renegocjować. Kasa się nie zgodziła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!