poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Kazania freskowe w Kościele Akademickim KUL

Dodano: 28 listopada 2017, 16:51

Malowidła w Kościele Akademickim powstały w latach 1963-65 pod kierownictwem Eugeniusza Muchy. Nawiązują do encykliki „Pacem in terris” św. Jana XXIII i są prawdopodobnie jedynym w Europie przełożeniem jego nauczania na sztukę
Malowidła w Kościele Akademickim powstały w latach 1963-65 pod kierownictwem Eugeniusza Muchy. Nawiązują do encykliki „Pacem in terris” św. Jana XXIII i są prawdopodobnie jedynym w Europie przełożeniem jego nauczania na sztukę (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Jeszcze przez trzy tygodnie można w Kościele Akademickim KUL wysłuchać niecodziennych kazań. Niedawno wyremontowana świątynia stała się inspiracją dla duszpasterza. Freskowe kazanie - w środę.

– Pomysł narodził się po tym, jak po odnowieniu polichromii te malowidła stały się czytelne. Widać, co one przedstawiają, jakie mają kolory i figury – mówi o. Rafał Sztejka, duszpasterz akademicki KUL, który podczas wieczornych środowych mszy wygłasza „Kazania freskowe”. – Pomyślałem, że skoro mamy w kościele tyle obrazów, które po renowacji są widoczne, w pewien sposób na nas oddziałują i mogą inspirować do modlitwy, to warto ludziom opowiedzieć, co one przedstawiają. Wytłumaczyć, skąd się tu wzięły i nie są zbiorem przypadkowych wizerunków, tylko mają głębszy sens.

Malowidła w Kościele Akademickim powstały w latach 1963-65 pod kierownictwem Eugeniusza Muchy. Nawiązują do encykliki „Pacem in terris” św. Jana XXIII i są prawdopodobnie jedynym w Europie przełożeniem jego nauczania na sztukę.

– To istotny dokument, bo przed Janem XXIII wszyscy papieże pisali po prostu do katolików, biskupów, do osób, które były tym zainteresowane. A to była pierwsza encyklika adresowana do wszystkich ludzi dobrej woli. Być może dziś nie robi to na nas wrażenia, bo Jan Paweł II adresował tak wszystkie swoje dokument. Ale „Pacem in terris powstała przed Soborem watykańskim II. Wtedy to była inna jakość – opowiada duszpasterz KUL.

Jak dodaje, na polichromiach można znaleźć także nawiązania do innych encyklik oraz nauczania Jana Pawła II. – Eugeniusz Mucha jako artysta krakowski prawdopodobnie uczestniczył w rekolekcjach dla artystów, które Karol Wojtyła wygłosił w 1961 roku. Szukamy śladów z jego nauk na naszych ścianach i takie ślady możemy znaleźć – mówi o. Sztejka.

W trakcie kazań fragmenty encykliki omawiane są w oparciu o dotyczące danego tematu ilustracje. – Od kilku osób słyszałem, że na nabożeństwa przychodzą właśnie z tego powodu. To nie jest typowe kazanie z ambony. Chodzę po kościele z mikrofonem bezprzewodowym i pokazuję laserem różne szczegóły. Ostatnio poprosiłem naszego organistę, by zagrał nuty wymalowane na jednym z fresków – opowiada duszpasterz.

Kolejne „Kazania freskowe” odbędą się 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia podczas wieczornych mszy o godz. 19.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 listopada 2017 o 00:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe, który kościół w regionie pierwszy wprowadzi innowacje w postaci multimedialnej projekcji fresków włoskich na ścianach świątyni. Kiedyś na Noc Kultury piękne freski z Kaplicy Trojcy Św. rzucono na ścianę wewnętrzną Bramy Krakowskiej. Było to piękne. Myślę, że w którymś z kościołów wreszcie pomyślą i zastosują tą metodę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!