Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2018 r.
19:03

Sto lat temu w Lublinie. Kelnerzy protestują, dorożkarze płacą

0 7 A A
(fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie)

W marcu 1918 roku Lublin znajdował się pod zaborem austriackim. Jedną z głównych gazet w mieście był Głos Lubelski, czyli pismo lubelskiej Narodowej Demokracji. Dziennik reklamował się jako „największe, najpoczytniejsze i najtańsze z pism prowincyonalnych w Królestwie Polskim”. O czym pisali dziennikarze?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Narodowe nastroje można było wyczuć w linii ideowej gazety. „Popierajmy handel i przemysł polski” - to jedna z sentencji umieszczonych na łamach Głosu. „Duch narodu żyje. Naród, który ma odwagę stanąć na wysokości swojego zadania jest niezwyciężony” pisali w wydaniu z 14 marca.

Dziennikarze angażowali się we wspieranie Polaków mieszkających na Kresach. Opublikowali listę instytucji i osób, które złożyły na ten cel ofiary. „Związek Gorzelników złożył 5 tysięcy koron, jego pracownicy 175. Zygmunt Wierzbicki z Horodła wpłacił 100 koron na działanie Straży Kresowej” - czytamy.

Właściciel baru kontra kuchmistrze

Lublinianie zmagali się ze swoimi problemami, walczyli między innymi o poprawę warunków pracy. Zrzeszenie kelnerów i kuchmistrzów „wystąpiło z szeregiem żądań dążących do podniesienia poczucia godności ludzkiej”.

„Zarząd związku załatwił zatarg z przedstawicielami właścicieli i uzyskał cały szereg zatwierdzonych i zaakceptowanych reform. Umowa miała być przez obie strony solennie przestrzegana. Tymczasem właściciel baru przy ulicy Kapucyńskiej p. Piotrowski wyłamał się z nakazu zrzeszenia właścicieli restauracyi, cukierni i kwiaciarni i zlekceważył najżywotniejsze interesy pracowników” - czytamy w apelu „do ogółu społeczeństwa w Lublinie”. Właściciel baru miał powiedzieć, że nie interesują go oczekiwania pracowników. - „Zaznaczyć przy tym trzeba, że warunki pracy u p. Piotrowskiego są najgorsze, traktowanie pracowników okropne”.

Wybuch

W zupełnie inny sposób, aniżeli dzisiaj, opisywano ludzkie nieszczęścia:
„W dniu 21 marca o godz. 7-ej milicyant nr 188 zawiadomił Pogotowie Ratunkowe, że w sklepie w domu Nr 12 przy ulicy Ś-to Duskiej w Lublinie nastąpił wybuch rezerwuaru z gazoliną. Lekarz pogotowia, po przybyciu na miejsce zastał 25-letniego Lejbę Lichta z raną cztero centymetrową na czole, spowodowaną wybuchem przy pompowaniu powietrza do rezerwuaru lampy gazolinowej. L.L. oprócz rany doznał wstrząśnienia mózgu. Po udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu, ofiarę wypadku przewieziono na kurację do szpitala wojskowego - relacjonowali dziennikarze.

Prezydent ostrzega

W mieście panował świerzb koni. 14 marca gazeta opublikowała obwieszczenie ówczesnego prezydenta Lublina, Wacława Bajkowskiego, który wezwał właścicieli, aby zgłaszali takie przypadki do Biura Weterynaryjnego Magistratu. „Ci spośród właścicieli koni świerzbowych, którzy nie zastosują się do przepisu, zostaną ukarani grzywną w sypkości 500 koron” - ostrzegał prezydent.
Gazeta poruszyła też problem dorożkarzy, którzy nie przestrzegali przepisów, między innymi pozostawiają dorożki bez dozoru. Kilkanaście osób zostało ukaranych grzywną w wysokości 10 koron.

Wódka czysta bez odoru

Co ciekawe, w tamtym czasie na pierwszych stronach reklamowano wódkę. Polecano między innymi „Lepszą naszą”, czyli „wódkę czystą bez odoru”.
Z kolei Wódkę kielecką reklamowano jako niezrównanej dobroci. „Najlepsze drożdże lubelskie” produkowała fabryka Wrzodaka i Barciszewskiego (ul. Ś-toduska w Mleczarni Zdrowie).
Administracja gazety pośredniczyła w znalezieniu lokalu dla jednego z banku. Oferty można było składać w siedzibie redakcji przy ulicy Kościuszki. W Agenturze Rybnej Rolniczej można było z kolei kupić „zarybek karpia”.

Tancerka bosonóżka

A co się działo w życiu kulturalnym miasta? W Teatrze Świetlnym Oaza wystawiano choćby „Marzenia nocy”, czyli „zajmujący dramat ze słynną tancerką bosonóżką Olgą Desmond w roli tytułowej”.
16 marca w Sali Resury Kupieckiej lublinianie mogli wysłuchać Powszechnych Wykładów Wszechnicy Politechniki Lwowskiej.

Rekolekcje dla robotników

Wielkanoc w 1918 roku wypadała 31 marca. Tego dnia gazeta się nie ukazała, podobnie jak w Poniedziałek Wielkanocny. Trzeba przypomnieć, że „Głos Lubelski” w tamtym okresie ukazywał się przez cały tydzień - także w niedzielę.

W Wielką Sobotę na pierwszej stronie Głosu Lubelskiego pojawiła się ilustracja Ostatniej Wieczerzy, kiedy Chrystus umył nogi apostołów. „Zmartwychwstał Pan! Ten, który w serce swoje ból całego świata. Ten, który miłością swą obdzielił wszystkich i miłość tę życiem i męką przypłacił - zmartwychwstał. Poprzez tajemnicę śmierci, poprzez ciemnię grobu przeszedł, dał świadectwo wieczystej Prawdzie (…). Zwycięzca choć zbezczeszczony, Król - choć poniżony, Bóg - a jednak śmierć na krzyżu poniósł. Zakon jego wyryty jest w sercach ludzkości. Zmartwychwstał! Hosanna!” - czytamy na pierwszej stronie Głosu Lubelskiego.

Wcześniej dziennikarze zachęcali robotników do udziału w rekolekcjach, które od 22 do 24 marca trwały w kościele po Dernadyńskim. Zakończyły się wspólną komunią i nauką.

Frontowe wieści

Doniesieniom z miasta poświęcano jednak dalsze strony. Pierwsze przeznaczone były na informacje z frontu wojennego. Dziennikarze wspominali nawet o polityce Japonii i sytuacji na Dalekim Wschodzie.
„Imperialistyczna polityka Japonii zwraca się teraz wprost na Zachód” - oceniali wówczas redaktorzy. „Od wschodu Reims wtargnęły zaś wojska Heskie do zburzonej fortecy Pompello” - brzmiał z kolei jeden z europejskich meldunków.

Wykorzystałem wydania „Głosu Lubelskiego” znajdujące się w Czytelni Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Pozostałe informacje

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

225,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Różne -> Sprzedam

rower

Zamość

355,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm

Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm

cała Polska

17 500,00 zł

Praca -> Zatrudnię
KIEROWCA C+E

KIEROWCA C+E

Zarzecze, powiat niż

1,00 zł

Komunikaty