Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2017 r.
12:25

ZNP oskarża kurator oświaty: Kiedyś sama chciała zorganizować strajk, teraz nauczycielom odmawia

21 31 A A

Kilka lat temu sama próbowała zorganizować strajk w oświacie, a teraz – jako kurator – odmawia nauczycielom tego prawa – taki zarzut Teresie Misiuk stawia Związek Nauczycielstwa Polskiego

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poszło o list zatytułowany „Informacja ws. prób wszczęcia sporu zbiorowego przez ZNP”, jaki Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty, rozesłała do dyrektorów szkół.

Chodzi o spór zbiorowy z dyrektorami, w którym nauczyciele żądają podwyżek płac i wycofania się z reformy oświaty. Grożą strajkiem. ZNP uznało, że w liście pani kurator namawia dyrektorów szkół, by nie prowadzili rokowań z ZNP, co naraża ich na odpowiedzialność karną. Związkowcy zarzucają kurator przekroczenie uprawnień i żądają wycofania pisma.

– Wbrew Pani twierdzeniom, żądania ZNP są zgodne z obowiązującym prawem. Natomiast Pani twierdzenia nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa – piszą.

Związkowcy pytają też, czy Misiuk „nie dostrzega sprzeczności natury etycznej w sytuacji, kiedy jako wiceszefowa oświatowej „Solidarności” domagała się od dyrektorów szkół m.in. podwyżek, a teraz jako „Lubelska Kurator Oświaty odmawia pracownikom oświaty prawa do strajku o prawa pracownicze”?
Teresa Misiuk odpowiada, że niczego dyrektorom nie nakazywała, przesłała im jedynie informację w odpowiedzi na napływające do kuratorium pytania.

– Dyrektorzy, jako pracodawcy sami muszą podjąć decyzję, jak się teraz zachować – wyjaśnia Misiuk i podkreśla: Absolutnie nie odmawiam nauczycielom prawa do strajku i upominania się o prawa pracownicze. Żyjemy w państwie prawa i po to mamy ustawę o sporze zbiorowym, by móc z niej korzystać.

Kurator przyznaje jednak, żedziwi się, że ZNP podjęło decyzję o przygotowaniach do strajku w sytuacji, gdy obecna ekipa rządząca zrealizowała już wiele postulatów związkowych dotyczących m.in. prawa do opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół, czy ograniczenia prywatyzacji w oświacie. Związkom zawodowym przyznano także prawo opiniowania sieci szkół. W MEN z udziałem strony rządowej, związkowej i samorządowej trwają rozmowy w kwestii finansowania oświaty i wynagradzania nauczycieli i pracowników.

– Gdzie ZNP było w latach, gdy nauczyciele masowo tracili pracę? Wtedy nie podejmowali radykalnych działań – zauważa Misiuk. – Realizując różne zadania w żaden sposób nie wystąpiłam przeciwko środowisku oświatowemu. O kwestie etyczne pytają mnie dziś wiceprezesi związku, który w roku 2008 deklarował wspólne działania z „Solidarnością” w obronie m.in. możliwości przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę, a kilka miesięcy później we współpracy z SLD podjął inicjatywę, która uniemożliwiła utrzymanie tego prawa. Nie pytam też o etykę w postępowaniu szefa jednego z oddziałów lubelskiego ZNP – gdy Platforma Obywatelska podejmowała szereg działań zmierzających do ograniczenia Karty nauczyciela zdecydował się kandydować w wyborach z jej list. Czuję duży dyskomfort, gdy tacy ludzie formułują w stosunku do mnie oskarżenia - dodaje.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 stycznia 2017 o 07:28
Czy wystąpiłaś POdla pływaczko w obronie nauczycieli grup przedszkolnych z dziecmi szescioletnimi w ich obronie, gdy trwaly spory sądowe o ich pensum!!?? Teraz ci nauczyciele nie mają prawa do pełnego etatu- zabrala im go religia!!
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 09:24
wraz z innymi f.Policji oslanialem ja w czasie manifestacji ktore organizowala wraz ze swoim kolega p Krolem I sekretarzem POP tego juz nie chca pamietac ?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 18:01
Strajk ZNP to blew bo nauczyciele szkół podstawowych i średnich w większości nie będą strajkować
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 18:00
Pani kurator,proszę robić swoje i nie słuchać tych co przez 8 lat rządów PO PSL nic dla nauczycieli nie robili,tylko spijali śmietankę. Jedna ważna sprawa to powinien być powrót oświaty po MEN i kuratoria.To bycie w łapach samorządowców (czyt. kolesiów) tylko szkodzi szkolnictwu,c ałej oświacie.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:59
Platformen guten morgen ;)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:59
ZNP to relikt socjalizmu zblatowany z kod i PO
Avatar
zuzia / 27 stycznia 2017 o 11:38
Ja tam do żadnego strajku nie przystępuję, swoją walkę o pracę sama toczę od lat - bo doświadczonym się zmniejsza etaty, gdy jakaś córka PSLówki musi pracować, najlepiej na moim miejscu, i kto mi w tej walce pomaga? nikt zupełnie, dyrektor o siebie dba, to niech mu chociaż ten PiS palcem pogrozi, skoro ja nie mogę.
Avatar
blee / 25 stycznia 2017 o 14:13
Pani kurator może spać spokojnie. "Dobrej zmianie" w oswiacie nic nie zagraża. Nauczyciele niczego nie podpiszą, z niczym nie wystąpią, bo drżą o swoje miejsca pracy i nie chcą trafić na czarną listę. Poza tym- jaki jest cel występowania z petycjami do dyrektorów, ktorzy tylko dysponują kwotami na bieżące wynagrodzenia, a te kwoty płyną z organów prowadzących?Dyrektor to se może... Tym bardziej, że żaden dyrektor po stronie nauczycieli nie stanie, bo dyrektorzy też w panice, świadomi, że przewielebny naczelnik państwa ma jeszcze całą armię wiernych giermków, którym trzeba wygodne posady dać- kwalifikacje nie są niezbędne.
Pani kurator może spać spokojnie. "Dobrej zmianie" w oswiacie nic nie zagraża. Nauczyciele niczego nie podpiszą, z niczym nie wystąpią, bo drżą o swoje miejsca pracy i nie chcą trafić na czarną listę. Poza tym- jaki jest cel występowania z petycjami do dyrektorów, ktorzy tylko dysponują kwotami na bieżące wynagrodzenia, a te kwoty płyną z organów prowadzących?Dyrektor to se może... Tym bardziej, że żaden dyrektor po stronie nauczycieli nie stanie, bo dyrektorzy też w panice, świadomi, że przewielebny naczelnik państwa ma jeszcze ca... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 10:54
kurator i wojewoda do wymiany- nie radzą sobie.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 09:33
Co SOLIDARNOŚC zrobiła w sprawie wymiaru pensum dla nauczycieli grup mieszanych?? Czy kiwnęła choćby jednym palcem aby nauczycielom uczącym w dziadowskich warunkach w grupach mieszanych pomóc w uczeniu dzieci 6-letnich czytania, pisania, liczenia wg nowej podstawy programowej? Może SOLIDARNOSC opublikuje poradnik dla tych nauczycieli, jak pracować z grupą mieszaną 26 dzieci na 30 mkw, z łazienką daleko na korytarzu, bez pomocy drugiej osoby mając maleńkie dzieci bez umiejętności samoobsługi oraz 6-latki wymagające zrealizowania wymaganych treści programowych!!
Avatar
Gość / 31 stycznia 2017 o 07:28
Czy wystąpiłaś POdla pływaczko w obronie nauczycieli grup przedszkolnych z dziecmi szescioletnimi w ich obronie, gdy trwaly spory sądowe o ich pensum!!?? Teraz ci nauczyciele nie mają prawa do pełnego etatu- zabrala im go religia!!
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 09:24
wraz z innymi f.Policji oslanialem ja w czasie manifestacji ktore organizowala wraz ze swoim kolega p Krolem I sekretarzem POP tego juz nie chca pamietac ?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 18:01
Strajk ZNP to blew bo nauczyciele szkół podstawowych i średnich w większości nie będą strajkować
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 18:00
Pani kurator,proszę robić swoje i nie słuchać tych co przez 8 lat rządów PO PSL nic dla nauczycieli nie robili,tylko spijali śmietankę. Jedna ważna sprawa to powinien być powrót oświaty po MEN i kuratoria.To bycie w łapach samorządowców (czyt. kolesiów) tylko szkodzi szkolnictwu,c ałej oświacie.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:59
Platformen guten morgen ;)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:59
ZNP to relikt socjalizmu zblatowany z kod i PO
Avatar
zuzia / 27 stycznia 2017 o 11:38
Ja tam do żadnego strajku nie przystępuję, swoją walkę o pracę sama toczę od lat - bo doświadczonym się zmniejsza etaty, gdy jakaś córka PSLówki musi pracować, najlepiej na moim miejscu, i kto mi w tej walce pomaga? nikt zupełnie, dyrektor o siebie dba, to niech mu chociaż ten PiS palcem pogrozi, skoro ja nie mogę.
Avatar
blee / 25 stycznia 2017 o 14:13
Pani kurator może spać spokojnie. "Dobrej zmianie" w oswiacie nic nie zagraża. Nauczyciele niczego nie podpiszą, z niczym nie wystąpią, bo drżą o swoje miejsca pracy i nie chcą trafić na czarną listę. Poza tym- jaki jest cel występowania z petycjami do dyrektorów, ktorzy tylko dysponują kwotami na bieżące wynagrodzenia, a te kwoty płyną z organów prowadzących?Dyrektor to se może... Tym bardziej, że żaden dyrektor po stronie nauczycieli nie stanie, bo dyrektorzy też w panice, świadomi, że przewielebny naczelnik państwa ma jeszcze całą armię wiernych giermków, którym trzeba wygodne posady dać- kwalifikacje nie są niezbędne.
Pani kurator może spać spokojnie. "Dobrej zmianie" w oswiacie nic nie zagraża. Nauczyciele niczego nie podpiszą, z niczym nie wystąpią, bo drżą o swoje miejsca pracy i nie chcą trafić na czarną listę. Poza tym- jaki jest cel występowania z petycjami do dyrektorów, ktorzy tylko dysponują kwotami na bieżące wynagrodzenia, a te kwoty płyną z organów prowadzących?Dyrektor to se może... Tym bardziej, że żaden dyrektor po stronie nauczycieli nie stanie, bo dyrektorzy też w panice, świadomi, że przewielebny naczelnik państwa ma jeszcze ca... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 10:54
kurator i wojewoda do wymiany- nie radzą sobie.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 09:33
Co SOLIDARNOŚC zrobiła w sprawie wymiaru pensum dla nauczycieli grup mieszanych?? Czy kiwnęła choćby jednym palcem aby nauczycielom uczącym w dziadowskich warunkach w grupach mieszanych pomóc w uczeniu dzieci 6-letnich czytania, pisania, liczenia wg nowej podstawy programowej? Może SOLIDARNOSC opublikuje poradnik dla tych nauczycieli, jak pracować z grupą mieszaną 26 dzieci na 30 mkw, z łazienką daleko na korytarzu, bez pomocy drugiej osoby mając maleńkie dzieci bez umiejętności samoobsługi oraz 6-latki wymagające zrealizowania wymaganych treści programowych!!