Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 kwietnia 2018 r.
21:23

Kiedyś stała w centrum dzielnicy żydowskiej. Drugie życie pewnej studni

10 12 A A

Kiedyś jeden z ważniejszych punktów w Lublinie. Potem przez wiele lat zaniedbany zabytek bez gospodarza. Aż wreszcie XIX-wieczny miejski zdrój doczekał się remontu i pamiątkowej tablicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedyś stała na skrzyżowaniu ulic Ruskiej i Szerokiej, w centrum dzielnicy żydowskiej. Dziś jest częścią placu manewrowego dworca PKS i jedyną pozostałością po lubelskim Podzamczu, kompletnie zniszczonym w czasie wojny

Choć koszty remontu historycznego obiektu (stojącego na terenie Lubelskich Dworców) nie były zawrotne, to musiał pojawić się ktoś, kto wyłożył gotówkę z własnej kieszeni.

– 40 tys. zł. Tyle kosztowały prace budowlane. Wszyscy inni pracowali przy tym projekcie za darmo – mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Ten człowiek z pieniędzmi to Julian Mahari. Urodzony w Tel Avivie w polskiej rodzinie, od 18. roku życia mieszkający w Szwajcarii. Naukowiec, który przez 20 lat uczył ekonomii na UMCS, a do Polski po raz pierwszy przyjechał 30 lat temu. Jak podkreślał na poniedziałkowej konferencji prasowej – zaangażowanie się w renowację ostatniego murowanego obiektu dawnej dzielnicy żydowskiej, było pomysłem nie jego, ale jego młodszego syna Raphaela.

– Jestem tu w specyficznej roli, bo w roli ojca – mówi Julian Mahari. – 19-letni chłopak w dalekiej Szwajcarii bardzo chciał się w taki projekt zaangażować. Pytałem: po co ci to? Odpowiadał cytatem „Kiedy jak nie teraz? Gdzie jak nie tu? Kto jak nie my?”

19-letni Raphael nie mówi po polsku. Płomienną przemowę odczytał po angielsku.

– Czuję się zaszczycony stojąc dziś tutaj między wami. Moja troska o zdrój ma swój początek w szkolnym projekcie. Cieszę się, że przyjęła formę upamiętnienia i przestrogi dla przyszłych pokoleń. A możliwość włożenia własnego wkładu w ulepszanie świata daje mi poczucie spełnienia.

Zasad gospodarki rynkowej od Juliana Mahari uczył się prezydent Lublina, który studiował ekonomię na UMCS.

– Zaimponowało mi, że Julian dał się wciągnąć w tę opowieść o świecie, którego już nie ma – komentuje Krzysztof Żuk, kiedyś w relacji student – wykładowca, dziś prezydent – darczyńca.

Studnia ma wyczyszczone cegły, nowe: fugi, wewnętrzne tynki, przeszklenia. Będą jeszcze nowe płyty chodnikowe wokół. Będą, bo z powodu pożaru pobliskiego targu prace się opóźniły. Nie ma za to wody.

– Nie planujemy tego ze względów sanitarnych – mówi Joanna Zętar. – Planujemy natomiast włączenie miejskiego zdroju w trasę oprowadzania po terenie dawnego lubelskiego getta.

W 1908 r. takich zdrojów, w których za 1 grosz można było kupić wiaderko wody, było w mieście pięć. W czasie wojny studzienka była miejscem, gdzie mieszkańcy getta przychodzili nie tylko po wodę, ale też po to, by wymienić informacje, dowiedzieć się, co się w mieście dzieje. Na starych fotografiach przed zdrojem zawsze stoi kolejka ludzi z metalowymi wiadrami. Po wojnie, gdy zaczęły działać miejskie wodociągi (a cena wiaderka wzrosła do 2 groszy), studzienka przestała być potrzebna. Bez właściciela i użytkowników przez lata popadała w ruinę. Stoi do dziś, bo w 1972 r. została wpisana do rejestru zabytków.

Czasy II wojny światowej
Czasy II wojny światowej (fot. Archiwum Symchy Wajsa/Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN)

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 22:10
W internetach dzisiaj podali, że w Berlinie Żydów biją! Czy Grossy Enkelkingi i Michniki juz to potępiły? Czy w BBC i CNN juz trąbią o niemieckim antysemityzmie?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 21:59
15.XII.41r. Niemiecki naczelnik powiatu grójeckiego obiecał za każdego wskazanego Żyda kwintal zboża...żaden Polak się nie zgłosił. III-X.43r. 40 osobowa grupa Holendrów z "Colonne Henneicke" wydała na śmierć ponad...8 000 Żydów.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 17:59
Ciekawostka. W Berlinie na ulicy muzułmanin publicznie pobił żyda, szkoły zyudowskie clofobowo ochraniane przez wojsko/policje, ale w mediach "przyjaźń" kwitnie. W Polsce zaś od lat pełno żydów w polityce, rządach, mediach, sądach, resortach, wolno wszyscy chodzą, a wycieczki z Izraela przyjeżdżają z uzbrojonymi ochroniarzami? Polska dla zydow jest antysemi.... O co tutaj chodzi?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 10:13
obŻYDliwe ;/
Avatar
EW / 17 kwietnia 2018 o 17:04
W roku 1908 to nie było groszy, tylko kopiejki.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 16:23
chciał się pokazać w kraju ale już po Polsku nie umiał czytać, zgroza
Avatar
Gosc / 17 kwietnia 2018 o 08:51
Maariv 21.07.1971. Polacy pamiętają.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 08:12
"Na moskową studnię jest i finans i ok. A na spalony polski targ nie ciaczków. Jest tylko POkraczna klaka - zlikwidowaź, buldożer itp. bzdety. Nasi władza brała od kupców co dzień finans za handel to teraz musi odbudować targ. " Zamiast pluć jadem przeczytaj artykuł po raz drugi, trzeci, a jak trzeba to i siódmy. Remont zdroju został sfinansowany z PRYWATNYCH środków. NIE z budżetu miasta. Należy doceniać, że Żydzi dbają o resztki swojego dziedzictwa, a ten uliczny zdrój do niego należy. Dlaczego my - Polacy, nie bierzemy przykładu od nich? Szkoda. Dużo jest wśród Polaków ludzi bardzo zamożnych , dla których renowacja jakiegoś reliktu nie stanowiłaby najmniejszego problemu. Ale zawsze trzeba kupić sobie trzeci samochód, zmienić Lexusa na Maybacha (albo odwrotnie ;) )albo pojechać na Safari ze szwagrem. Sami nie dbamy o swoje dziedzictwo, a czepiamy się innych... Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
"Na moskową studnię jest i finans i ok. A na spalony polski targ nie ciaczków. Jest tylko POkraczna klaka - zlikwidowaź, buldożer itp. bzdety. Nasi władza brała od kupców co dzień finans za handel to teraz musi odbudować targ. " Zamiast pluć jadem przeczytaj artykuł po raz drugi, trzeci, a jak trzeba to i siódmy. Remont zdroju został sfinansowany z PRYWATNYCH środków. NIE z budżetu miasta. Należy doceniać, że Żydzi dbają o resztki swojego dziedzictwa, a ten uliczny zdrój do niego należy. Dlaczego my - Polacy, nie bierzemy przykładu... rozwiń
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 06:55
Na moskową studnię jest i finans i ok. A na spalony polski targ nie ciaczków. Jest tylko POkraczna klaka - zlikwidowaź, buldożer itp. bzdety. Nasi władza brała od kupców co dzień finans za handel to teraz musi odbudować targ.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 06:26
Piłem wode z tej studni jako dziecko, dziś mam 102 lata i uważam że dworzec w rak waznym dla Żydów miejscu to bezczeszczenie, szczegolnie taki brzydki, brudny dworzec.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 22:10
W internetach dzisiaj podali, że w Berlinie Żydów biją! Czy Grossy Enkelkingi i Michniki juz to potępiły? Czy w BBC i CNN juz trąbią o niemieckim antysemityzmie?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 21:59
15.XII.41r. Niemiecki naczelnik powiatu grójeckiego obiecał za każdego wskazanego Żyda kwintal zboża...żaden Polak się nie zgłosił. III-X.43r. 40 osobowa grupa Holendrów z "Colonne Henneicke" wydała na śmierć ponad...8 000 Żydów.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 17:59
Ciekawostka. W Berlinie na ulicy muzułmanin publicznie pobił żyda, szkoły zyudowskie clofobowo ochraniane przez wojsko/policje, ale w mediach "przyjaźń" kwitnie. W Polsce zaś od lat pełno żydów w polityce, rządach, mediach, sądach, resortach, wolno wszyscy chodzą, a wycieczki z Izraela przyjeżdżają z uzbrojonymi ochroniarzami? Polska dla zydow jest antysemi.... O co tutaj chodzi?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 10:13
obŻYDliwe ;/
Avatar
EW / 17 kwietnia 2018 o 17:04
W roku 1908 to nie było groszy, tylko kopiejki.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 16:23
chciał się pokazać w kraju ale już po Polsku nie umiał czytać, zgroza
Avatar
Gosc / 17 kwietnia 2018 o 08:51
Maariv 21.07.1971. Polacy pamiętają.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 08:12
"Na moskową studnię jest i finans i ok. A na spalony polski targ nie ciaczków. Jest tylko POkraczna klaka - zlikwidowaź, buldożer itp. bzdety. Nasi władza brała od kupców co dzień finans za handel to teraz musi odbudować targ. " Zamiast pluć jadem przeczytaj artykuł po raz drugi, trzeci, a jak trzeba to i siódmy. Remont zdroju został sfinansowany z PRYWATNYCH środków. NIE z budżetu miasta. Należy doceniać, że Żydzi dbają o resztki swojego dziedzictwa, a ten uliczny zdrój do niego należy. Dlaczego my - Polacy, nie bierzemy przykładu od nich? Szkoda. Dużo jest wśród Polaków ludzi bardzo zamożnych , dla których renowacja jakiegoś reliktu nie stanowiłaby najmniejszego problemu. Ale zawsze trzeba kupić sobie trzeci samochód, zmienić Lexusa na Maybacha (albo odwrotnie ;) )albo pojechać na Safari ze szwagrem. Sami nie dbamy o swoje dziedzictwo, a czepiamy się innych... Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
"Na moskową studnię jest i finans i ok. A na spalony polski targ nie ciaczków. Jest tylko POkraczna klaka - zlikwidowaź, buldożer itp. bzdety. Nasi władza brała od kupców co dzień finans za handel to teraz musi odbudować targ. " Zamiast pluć jadem przeczytaj artykuł po raz drugi, trzeci, a jak trzeba to i siódmy. Remont zdroju został sfinansowany z PRYWATNYCH środków. NIE z budżetu miasta. Należy doceniać, że Żydzi dbają o resztki swojego dziedzictwa, a ten uliczny zdrój do niego należy. Dlaczego my - Polacy, nie bierzemy przykładu... rozwiń
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 06:55
Na moskową studnię jest i finans i ok. A na spalony polski targ nie ciaczków. Jest tylko POkraczna klaka - zlikwidowaź, buldożer itp. bzdety. Nasi władza brała od kupców co dzień finans za handel to teraz musi odbudować targ.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 06:26
Piłem wode z tej studni jako dziecko, dziś mam 102 lata i uważam że dworzec w rak waznym dla Żydów miejscu to bezczeszczenie, szczegolnie taki brzydki, brudny dworzec.