Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 sierpnia 2009 r.
18:35
Edytuj ten wpis

Kierowca ochlapie lub coś chlapnie - będzie miał przechlapane

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Ma być mniej reklam na oknach, a kierowcy będą płacić kary jeśli głośno przeklną, gwałtownie zahamują, lub ochlapią ludzi na przystanku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wiadomo już, jakie wymogi będą musieli spełnić przewoźnicy startujący w ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego przetargu na obsługę linii autobusowych. Od stycznia prywatni przewoźnicy mają objąć część kursów na liniach 5, 13, 22, 29, 44 i 45. Mają honorować te same bilety co MPK, które nie będzie miało prawa do tego przetargu przystąpić.

Oferenci muszą mieć autobusy nie krótsze, niż 11-metrowe, wyposażone w minimum troje drzwi, w tym przynajmniej jedne środkowe drzwi muszą mieć dwa skrzydła.

W pojeździe ma być w sumie co najmniej 90 miejsc (w tym od 20 do 29 siedzących) i co najmniej jedno na wózek inwalidzki. Minimum dwa otwierane (uchylne lub przesuwne) okna po stronie drzwi i co najmniej trzy po stronie kierowcy.

Otwierać ma się co najmniej 20 proc. powierzchni okna. Co najmniej jeden kasownik na jedną parę drzwi. Autobusy muszą być przystosowane do montażu automatów biletowych, które mogą się pojawić w 2011 r.

Z zewnątrz autobusy muszą być pomalowane w miejskie barwy, czyli kolory: czerwony, zielony i biały. Reklama będzie mogła być umieszczana tylko na tylnej szybie pojazdu oraz na niezbyt dużym fragmencie lewego boku.

Wygra ten, kto zaproponuje najniższą cenę za tzw. wozokilometr.

A gdy już dostanie zlecenie będzie musiał się pilnować, by nie dać powodu do obniżenia zapłaty za niesolidne wykonanie usługi, czy wręcz całkowicie nie stracić kontraktu.

ZTM precyzyjnie określił jakość usług. Autobus nie może odjechać wcześniej niż minutę przed czasem podanym na rozkładzie, ani też spóźnić się o więcej niż 5 minut. Kierowca musi jeździć płynnie, grzecznie odpowiadać na pytania. Za niesolidnych pracowników kierowcy zapłacą karę: 50-krotność, 150-krotność lub nawet 250-krotność ceny jednorazowego biletu normalnego, który obecnie kosztuje 2 zł.

Kary dla przewoźników

• 50-krotność ceny biletu za: odjazd więcej niż minutę przed lub pięć minut po czasie; wykonanie tylko części kursu; niesprawny kasownik; zaśmiecony pojazd; wygląd kierowcy niezgodny z wzorem

• 150-krotność ceny biletu za: bardzo zaśmiecony pojazd; zniszczone siedzenia i uchwyty; "szarpaną” jazdę sprawiającą, że stojący pasażerowie z trudem utrzymują się na nogach; nagłe wjechanie na przystanek powodujące przewrócenie się stojących pasażerów lub ochlapanie tych, którzy stoją na przystanku; dwa niesprawne kasowniki; używanie wulgaryzmów przez kierowcę

• 250-krotność ceny biletu: całkowite niewykonanie kursu.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
owca / 25 sierpnia 2009 o 16:35
prywatne zazwyczaj są punktualniejsze od MPK.
Avatar
~lublinianin~ / 25 sierpnia 2009 o 15:47
a co z mpk ? jak ten się spóźnia, lub odjeżdża przed czasem to jest ok ? jak kierowca nie chce sprzedać biletu tylko "z mordą wyskakuje" to też jest ok ?
Avatar
~lublinianin~ / 25 sierpnia 2009 o 10:36
O ile dobrze pamiętam to przy tworzeniu Zarządu Transportu Miejskiego mówiło się, że ma być na jednej linii jeden przewoźnik, co miało spowodować, że pasażer wiedziałby jaki przewoźnik obsługuje daną linię i na kogo maże się ewentualnie poskarżyć za złą obsługę. Ale p. Pudło jest ponad wszystkich, on wie lepiej, co tam wcześniejsze ustalenia.
Avatar
emigrant / 25 sierpnia 2009 o 08:28
Ja według tych zasad pracuję,ale mam równowartość 50 zł na godzinę, następna kwestia dlaczego linię 57,10 26 nie będą objęte nowymi zasadami? Zapewne linie te przynoszą dużo złotówek poza systemem skarbowym :excl:
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2009 o 07:37
żeby uniknąć kary kierowca nie będzie gwałtownie hamował i zatrzyma się na przeszkodzie (kolizja). żeby nie ochlapać pasażera będzie stawał 1m lub więcej od krawężnika (kałuże są najczęściej przy krawężnikach) wtedy będzie kara za to że staja za daleko.
Ciekawe czy chociaż 1 pracownik ZTM ma prawko na autobusy - pewnie nie. a jeśli ktoś ma to niech siędzie za kółko na jeden dzień i wtedy zobaczymy czy pojedzie zgodnie z własnymi wytyczonymi standardami
Avatar
nnnn / 24 sierpnia 2009 o 23:42
szkoda tylko, że fotograf z DW nie wysilił się aby zrobić nowe zdjęcie...bardziej aktualne...
Avatar
~kierowca~ / 24 sierpnia 2009 o 23:41
to powodzenia w szukaniu kierowców do pracy napewno będzie chętnych.
Avatar
Anonimowy / 24 sierpnia 2009 o 23:40
Jak ZTM będzie w taki sposób karał kierowców, to oni raz, dwa, trzy się zwolnią i kto będzie Wasze tyłeczki woził za te grosze, które zarabiają kierowcy? Dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębów, bo trzeba po Taxi dzwonić i dużo więcej zapłacić niż za bilet. Pomyślcie o tym! Poza tym fajna fotka i super linia.
Avatar
serek / 24 sierpnia 2009 o 22:44
dobre ciekawe jaki urzędas skontroluje czy kierowca gwałtownie zahamuje czy nie musiał no i najlepiej mieć pretensje do pogody a nie do kierowców ze zajeżdżają na nierówne zatoczki gdzie woda stoi .
Avatar
Skory / 24 sierpnia 2009 o 21:40
Ciekawe dlaczego te same zasady nie dotyczą MPK?
A podobno wszyscy mają jeździć na tych samych zasadach!
I gdzie tu równość?!!!
Avatar
owca / 25 sierpnia 2009 o 16:35
prywatne zazwyczaj są punktualniejsze od MPK.
Avatar
~lublinianin~ / 25 sierpnia 2009 o 15:47
a co z mpk ? jak ten się spóźnia, lub odjeżdża przed czasem to jest ok ? jak kierowca nie chce sprzedać biletu tylko "z mordą wyskakuje" to też jest ok ?
Avatar
~lublinianin~ / 25 sierpnia 2009 o 10:36
O ile dobrze pamiętam to przy tworzeniu Zarządu Transportu Miejskiego mówiło się, że ma być na jednej linii jeden przewoźnik, co miało spowodować, że pasażer wiedziałby jaki przewoźnik obsługuje daną linię i na kogo maże się ewentualnie poskarżyć za złą obsługę. Ale p. Pudło jest ponad wszystkich, on wie lepiej, co tam wcześniejsze ustalenia.
Avatar
emigrant / 25 sierpnia 2009 o 08:28
Ja według tych zasad pracuję,ale mam równowartość 50 zł na godzinę, następna kwestia dlaczego linię 57,10 26 nie będą objęte nowymi zasadami? Zapewne linie te przynoszą dużo złotówek poza systemem skarbowym :excl:
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2009 o 07:37
żeby uniknąć kary kierowca nie będzie gwałtownie hamował i zatrzyma się na przeszkodzie (kolizja). żeby nie ochlapać pasażera będzie stawał 1m lub więcej od krawężnika (kałuże są najczęściej przy krawężnikach) wtedy będzie kara za to że staja za daleko.
Ciekawe czy chociaż 1 pracownik ZTM ma prawko na autobusy - pewnie nie. a jeśli ktoś ma to niech siędzie za kółko na jeden dzień i wtedy zobaczymy czy pojedzie zgodnie z własnymi wytyczonymi standardami
Avatar
nnnn / 24 sierpnia 2009 o 23:42
szkoda tylko, że fotograf z DW nie wysilił się aby zrobić nowe zdjęcie...bardziej aktualne...
Avatar
~kierowca~ / 24 sierpnia 2009 o 23:41
to powodzenia w szukaniu kierowców do pracy napewno będzie chętnych.
Avatar
Anonimowy / 24 sierpnia 2009 o 23:40
Jak ZTM będzie w taki sposób karał kierowców, to oni raz, dwa, trzy się zwolnią i kto będzie Wasze tyłeczki woził za te grosze, które zarabiają kierowcy? Dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębów, bo trzeba po Taxi dzwonić i dużo więcej zapłacić niż za bilet. Pomyślcie o tym! Poza tym fajna fotka i super linia.
Avatar
serek / 24 sierpnia 2009 o 22:44
dobre ciekawe jaki urzędas skontroluje czy kierowca gwałtownie zahamuje czy nie musiał no i najlepiej mieć pretensje do pogody a nie do kierowców ze zajeżdżają na nierówne zatoczki gdzie woda stoi .
Avatar
Skory / 24 sierpnia 2009 o 21:40
Ciekawe dlaczego te same zasady nie dotyczą MPK?
A podobno wszyscy mają jeździć na tych samych zasadach!
I gdzie tu równość?!!!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 2

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 30

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 15

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 17

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!