poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Kilkadziesiąt osób na proteście studentów w Lublinie. "Cicho już byliśmy"

Dodano: 25 stycznia 2017, 17:56

W kilku polskich miastach odbyły się manifestacje w ramach Ogólnopolskiego Protestu Studentów i Studentek. Na pl. Teatralnym w Lublinie pikietowało kilkadziesiąt osób.

Frekwencja była dużo niższa, niż spodziewali się organizatorzy, którzy oczekiwali przybycia ok. 250 uczestników. – Nie mogliśmy poprosić o poparcie władz wydziałowych, czy samorządów studenckich o poparcie. Nie mogliśmy też reklamować się na terenie uniwersytetów, więc informacje o proteście nie mogły trafić do naszej grupy docelowej. Nie jesteśmy przez nikogo sponsorowani i nie stać nas na tysiące plakatów – tłumaczył Kamil Zieliński, koordynator manifestacji.

Studenci pikietowali przeciwko działaniom rządu, związanym nie tylko ze szkolnictwem wyższym. Niektórzy z nich mieli ze sobą transparenty z napisami: „Cicho już byliśmy”, „Mamy mózgi, decydujemy za siebie”, czy „Nasze państwo to nie wasz folwark”.

- Przyszłam tu spontanicznie z koleżanką. Nie zgadzam się z wieloma postulatami rządu, na przykład z ograniczeniem opieki okołoporodowej, jestem też przeciwna wtrącaniu się do osobistych spraw obywateli – mówiła Weronika, studentka UMCS.

- Nie podważam mandatu rządu i prezydenta, ale nie podoba mi się styl i sposób pełnienia władzy. Mam zastrzeżenia chociażby do pomysłu wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach. To ogranicza prawa obywateli do decydowania o swoim otoczeniu – powiedział Jakub, student KUL.

Uczestnikom protestu rozdawano ulotki z zaproszeniem na… otwarcie honorowego konsulatu San Escobar w Lublinie, co było nawiązaniem do niedawnej wpadki ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Wskazany adres prowadził do siedziby Komitetu Obrony Demokracji. – To nasz happening. Chcemy w ten sposób zachęcić młodzież, żeby przyszła do nas i włączyła się w nasze działania, bo w naszych szeregach mamy deficyt ludzi młodych – wyjaśniał Grzegorz Kolek, działacz lubelskiego KOD-u.

Protest w Warszawie:

WIDEO

Czytaj więcej o: Lublin protest studentów
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(116) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 08:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"- Drodzy studenci, jestem również studentem i teraz apeluję do was – nie róbcie cyrku, wracajcie i uczcie się na sesję, a nie dajcie się wykorzystywać ludziom, którzy są zdrajcami narodu polskiego, którzy sprzedają Polskę, donoszą na nas do Brukseli. To jest zdrada stanu! (…) Musicie pamiętać, że jesteście przyszłością narodu polskiego – mówił młody mężczyzna " - film jest na YT
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 04:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No wiec po co itym piszecie?
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MOgli wódke dawać jak zsl w wyborach, to by studenciaków przyszło więcej :)
Rozwiń
Iga
Iga (26 stycznia 2017 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta ilość to wstyd, ale taka mamy młodzięż (więcej ze wsi). Skoro nie widzą problemu, to niech się szykują na zmywak. Pewne rzeczy to trzeba mieć w genach, wykształcenie nie pomże.
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W 1968 R W kRAKOWIE PRZY STARYM żAKU ZEBRAŁO SIĘ CA 18 TYS STUDENTÓW. kAŻDY ZAOPATRZONY W METALOWE PRĘTY Z AKADEMISKICH ŁÓŻEK. wSZAK gLINA PRZYBYŁA W LICZBIE 20 TYS Z MIOTACZAMI GAZÓW, BRONIĄ ITP. wYSZLI WÓWCZAS PRZED TŁUM STUDENTÓW WYBITNI PROFESOROWIE I RZEKLI NAM :" NIE TRZEBA WALCZYĆ BEZPOŚREDNIO, GDYŻ mo UŻYJE BRONI. sĄ INNE METODY WALKI O WOLNOŚĆ NIŻ BEZPOŚREDNIE STARCIE. tO MYŚMY W 1968R ROZPOCZĘLI WALKĘ O WOLNOŚĆ. dOKOŃCZYŁA "sOLIDARNOŚĆ'. zARÓWNO B. STUDENTÓW JAK I "sOLIDARNOŚĆ" poKRAKI MAJĄ W D.... wAŻNI DLA poKRAK TO kOMITET OBRONY DRAŃSTWA. WOLNA POLSKA TO NIE DOWOLNA.Z NASIM TK CZY SPRZEDAJNYMI SĘDZIAMI. DRODZY STUDENCI NIKT WAS NIE WALI PAŁĄ I NIE LEJE WODĄ W CZASIE MROZU. OD 2007 R BYŁO W NASI POLSZY IDEALNIE ALE WYBORCY OBALILI I BULA I POKRAKI. DEMOKRATYCZNIE CZY JAK HITLER?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (116)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!