sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Kino i sklepy zamiast Pedetu w centrum Lublina

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Pedet zostaje wyburzony, w jego miejscu staje nowy gmach z galerią handlową i kinem, a plac przed budynkiem będzie nieco mniejszy. Taki scenariusz dopuszczają władze miasta, które w czwartek pokazały pomysł na zagospodarowanie terenu.

Wyburzenia Pedetu chce warszawski inwestor, który zamierza w tym miejscu postawić nowy budynek. O tym, na jak wiele będzie mógł sobie pozwolić przesądzi plan zagospodarowania terenu, którego projekt przedstawiono w czwartek w Ratuszu.

- Nie chcemy, żeby była to zabudowa "historyzująca”, bo czasem wychodzi to kiczowato - mówi Jadwiga Wojciechowska-Bartnik z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. - Może to być obiekt nowoczesny, ale musi stanowić tło dla historycznej architektury - dodaje.

Obiekt może być wykorzystany na galerię handlową. Plan dopuszcza tu handel o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw., ale to nic nowego, bo taki handel - choć w nieco archaicznym wydaniu - odbywa się tu obecnie. W planach inwestora jest również ulokowanie kina na najwyższej kondygnacji budynku.

Choć przez pewien czas była mowa nawet o całkowitym zabudowaniu placu na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej, to miejscy planiści tego nie dopuszczają. Pozwalają jednak na jego zmniejszenie. Teraz Pedet odsunięty jest o 31 m od linii będącej przedłużeniem klasztornych murów. Nowy budynek stałby w odległości 21 m.

- Inwestor osiąga minimum tego, co założył, choć wolałby znacznie więcej - stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ratusz ogranicza również dopuszczalną liczbę miejsc parkingowych przypisanych do nowego obiektu. Zwykle urzędnicy zastrzegają, że inwestor musi zbudować "nie mniej, niż...” miejsc parkingowych. Tym razem jest przeciwnie. - Nie chcemy tu dużego ruchu samochodów - wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania. Parking najprawdopodobniej byłby podziemny, dwukondygnacyjny i mieściłby od 230 do 250 samochodów.

Możliwe, że po zakończeniu tej inwestycji powstanie zadaszone przejście między ul. Kościuszki a Kapucyńską. W bardzo dużym uproszczeniu można porównać to z przejściem na przestrzał przez Pałac Parysów od pl. Wolności do ul. Koziej. I jeszcze jeden szczegół: gmach od strony Krakowskiego Przedmieścia byłby nieco niższy od istniejącego, a im bliżej Teatru Osterwy, tym byłby wyższy. Po stronie ul. Kapucyńskiej nieco bardziej wystawałby nad chodnik, niż stary Pedet.

Kiedy to nastąpi?

Do 12 listopada projekt planu zagospodarowania jest wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie wydziału przy Wieniawskiej 14. Ostatniego dnia nad tymi propozycjami odbędzie się publiczna dyskusja. - Później nastąpi 14-dniowy termin składania uwag do planu - mówi Żurkowska. - Do 17 grudnia zostanie podjęta decyzja, czy uwagi zostaną uwzględnione i powtórzymy procedury w niezbędnym zakresie, czy też projekt zostanie skierowany do uchwalenia - dodaje. W pierwszym przypadku uchwała może zapaść w marcu 2015 r. W drugim, szybszym, jeszcze w grudniu.
  Edytuj ten wpis
xyz
klubowisz
max(ten oryginalny)
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

xyz
xyz (8 lutego 2015 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kino ???, To po hu...a rozpieprzono KOSMOS !!! A !! dla kasy !! O ja durny...

Rozwiń
klubowisz
klubowisz (25 października 2014 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak to mi Cream wyburzą?

Rozwiń
max(ten oryginalny)
max(ten oryginalny) (25 października 2014 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeśli chodzi o "wklejanie" w ścisłe centum szklano-aluminiowego koromysła jak to było powiedziane  jestem na NIE!  Jest wiele dzielnic gdzie radosna twórczość projektantów zostanie odebrana pozytywnie.Z pewnością nie jest to miejsce po PDcie .Zabudowa tego miejsca powinna jak najdalej nawiązywać do wyglądu przedwojennego .Wnętrze przy tym wcale nie musi być zabytkowe jak pokazała realizacja McDonalds'a przy Poczcie. Można połączyć dwie funkcje :użytkową i wizualną bez konieczności konfliktowania mieszkańców.Wystarczy trochę dobrej woli i talentu.

Rozwiń
krzysieK
krzysieK (25 października 2014 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 
obiekty handlowe wielkopowierzchniowe istniejące bądź obecnie powstające w Lublinie dostały pozwolenie na budowę na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a te decyzjami Rady Miasta były kolejno uchwalane w okresie prezydentury Pana Andrzeja Pruszkowskiego reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawia to poniższe zestawienie:
1. „Felicity”, „Makro Cash”, „Obi”, „Galeria Lubelska” - al. Witosa , Chemiczna
- obiekty wyznaczone w MPZP- rejonu IV – Lublina – (Uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 17 marca 2005 r.)
2. „E.Leclerc”, „Jula”, „Praktiker” - ul. Turystyczna - obiekty wyznaczone w mpzp- rejonu IV – Lublina – (Uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 17 marca 2005 r.)
3. „Galeria Olimp”, Decathlon”- ul. Al Spółdzielczości Pracy – obiekty wyznaczone w MPZP rejon III – Lublina – (Uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 17 listopada 2005 r.)
4. „Castorama” ul. Mełgiewska - obiekt wyznaczony w MPZP- rejonu IV – Lublina – (Uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 17 marca 2005 r.)
5. „Galeria Orkana”, „Tesco”, „Obi”- ul. Orkana , Zwycięska - obiekty wyznaczone w MPZP- rejonu II – Lublina – (Uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 26 września 2002 r.)
6. „Real” - ul. Chodźki - obiekt wyznaczony w MPZP rejon III – Lublina – (Uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 17 listopada 2005 r.)
7. „Galeria Zamek” - al. Tysiąclecia – obiekt wyznaczony na podstawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina (administracja, usługi, handel, kultura) zatwierdzonego uchwałą z dnia 30 grudnia 1986 r - aktualizacja zatwierdzona w 1993 r.;
8. „Ikea” - ul. Nasutowska – obiekt wyznaczony w MPZP rejon III – Lublina – (Uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 17 listopada 2005 r.)

A czy przypadkiem obecnie piastujący stanowisko Prezydenta Krzysztof Ż. nie był wcześniej zastępcą prezydenta? I maczał paluszki w tych planach, a nawet podpisywał się pod umowami z Inwestorami??

Rozwiń
donjuan
donjuan (25 października 2014 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rada dla władz miasta.

Niech ten inwestor wplaci wysoką kaucję która przepadłaby gdyby nie wywiązał się z terminów realizacji inwestycj.

Miasto nie powinno ponownie przerabiać tego co robi inwestor Arkad.

Nie może być tak że w centrum Lublina będzie po wyburzeniu PDT olac odgrodzony na którym nic się nie dzieje.

To nic nie da. Taka Ikea wpłaciła 'kaucje' 6 mln zl i miała za to wybudować drogi do centrum do konca tego roku. Budowe rozpoczeli, ale nie ma szans na skonczenie robót do konca roku, co bylo wiadome od poczatku zreszta. I co? Myslisz ze zaplacą jakies kary? A jaka jest gwarancja ze zbuduja samo centrum? bo tu nie ma żadnej 'kaucji'..... Bedą jaka jak zostaniemy z drogami do ... ogródków działkowych.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!