środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Kirkut niezgody na Wieniawie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2009, 19:14

Rozmowa dnia z Marcinem Fedorowiczem, z działu ikonografii Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, który bada teren Wieniawy.

Pełnomocnicy norweskiego inwestora, który chce budować na Wieniawie kompleks sportowo-hotelowy spotkali się z warszawską gminą żydowską. Pierwsza część rozmów nie przyniosła porozumienia. - Brak postępów, ale nie ma regresu - komentuje mec. Mariusz Szarecki, przedstawiciel Norweskiej Grupy Kapitałowej.

Przedmiotem sporu jest dawny kirkut, który znajdował się na terenie planowanej inwestycji. Obszar ten został formalnie wyłączony z projektu. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że gminie to nie wystarczy i myśli o szerszym badaniu terenu. Nie wiadomo bowiem, czy groby nie znajdują się poza wyznaczonym urzędowo cmentarzem. Według specjalistów, to bardzo prawdopodobne.

• Wieniawę zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej. Jak ta dzielnica wyglądała przed wojną?

­- To było właściwie żydowskie miasteczko. Niestety, zachowało się bardzo mało materiałów, na podstawie których moglibyśmy odtworzyć jego dawny wygląd. Jest kilkanaście fotografii, nieco relacji. Natomiast wiemy dokładnie, gdzie była synagoga i gdzie znajdowała się najstarsza część cmentarza.

• Czyli główny obiekt sporu.

- Pierwotnie znajdował się na wzgórzu, przy dzisiejszej ul. Czechowskiej i Leszczyńskiego. To najstarsza część kirkutu, który w późniejszych latach rozrastał się na północ i na zachód. Obejmował więc obszar obecnego klubu Lublinianka. Groby mogą być pod trybunami stadionu, ale nie tylko. Przecież przy jego budowie niwelowano teren. To wpłynęłoby na rozmieszczenie mogił. Istnieje tylko jedno zdjęcie cmentarza, ale nie obejmuje całego obszaru. Wiadomo, że była to skromna nekropolia, bo i dzielnica była biedna.

• Ale w przeciwieństwie do tej na Podzamczu, nie zniknęła od razu.

- Niszczenie dzielnicy przebiegało etapami. Najpierw w czasie wojny, w 1940 i 1942 roku. Część domów przetrwała do lat 50. Wtedy rozpoczął się następny etap dewastacji, czyli budowa osiedla m.in. przy ul. Ogródkowej. Zmieniło się ukształtowanie terenu.

• Zachowały się jakieś dokumenty z lat PRL?

- Są fotografie zrobione podczas obchodów X-lecia PKWN. Widać na nich trybunę, pod którą znajduje się kirkut. Nie wiadomo, czy i jaka część grobów jest pod samą płytą stadionu. Nie chcę się wypowiadać na temat konieczności prowadzenia badań terenu. To bardzo delikatna kwestia. Sporo macew użyto do budowy ulic i chodników w mieście.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ja
bolo2
jozef
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (21 stycznia 2009 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z poprzednikami Żydzi sami przyczyniają się to antysemityzmu, to nacja której wszystko się należy, dlatego nie należy jej ustępować ale też szanować zmarłych i zrobić ekshumację na koszt Stowarzyszenia Żydów Polskich lub ewentualnie Amerykańskich.
Rozwiń
bolo2
bolo2 (20 stycznia 2009 o 15:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mapy i plany ( oryginały ) Wieniawy -pisane jeszcze cyrylicą z roku 1917 wraz ze spisem inwentarzowym wyposarzenia kierkuta i jego lokalizacją oraz tzw ,,kostnicy,, znajdowały się jeszcze w roku 2001 w szafach w gab. Dyrektora KS Lublinianka Pana P.
Rozwiń
jozef
jozef (20 stycznia 2009 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdzie zyd stanął to jego ???
przyszli zajeli postawili synagoge???i jest ich
tak jak rosjanie
na lipowej tez ich bo obóz przejsciowy
postawili supermarket ;
potrzcie to MAJDANEK TEZ ICH
nie mam miejsca w lublinie gdzie zyd nie stał to jego
a z kad przyszli???????????
jozef
Rozwiń
!!!
!!! (20 stycznia 2009 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech dziennik wschodni zmieni wreszcie ton tych artykułów pro żydowskich. Niech w końcu obiektywnie opisuje tą sprawę bo ciągle się pisze jak to żydzi są poszkodowani bllee
Rozwiń
maciu
maciu (20 stycznia 2009 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co nam stadion i baza treningowa?? lepiej lublin ma ich duzo... lepiej postawić jedna tablice będzie co dewastować
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!