poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Kłótnia związkowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 września 2002, 21:10

Czy podpisać parafowany już pakiet socjalny? – na takie pytanie mają odpowiedzieć dzisiaj w referendum pracownicy lubelskiej Polfy. Organizatorem plebiscytu jest zakładowa Solidarność, choć nawet jej przewodniczący przyznaje, że pakiet jest dobry
– Nie rozumiem, dlaczego to robią? To dziwne zachowanie aby wypowiadać się na temat przyjętego już pakietu socjalnego – zastanawia się Mariusz Jakubowski, przewodniczący Związku Zawodowego Chemików w Polfie.
– Nie chcemy utrudniać prywatyzacji – zastrzega Krzysztof Rudziński, przewodniczący zakładowej Solidarności. – Obiecaliśmy pracownikom, że będą mogli wypowiedzieć się w tej sprawie. Była to umowa między wszystkimi związkami, gdy parafowaliśmy wstępnie ustalenia z inwestorem.
Pakiet gwarantuje m.in. utrzymanie poziomu zatrudnienia przez 4,5 roku, 1,5 tys. zł brutto nagrody prywatyzacyjnej dla każdego pracownika, związki zawodowe mają dostawać co roku 50 tys. zł na swoją działalność.
Pakiet wynegocjowali w październiku ub.r. przedstawiciele trzech związków zawodowych działających w zakładzie. – Wtedy mieliśmy parę wątpliwości dotyczących przyszłości zakładu i faktycznie planowaliśmy referendum. Ale po wyjaśnieniach Ministerstwa Skarbu Państwa odstąpiliśmy od tego pomysłu – dodaje Jakubowski.
Chodziło m.in. o zapis, aby inwestor nie mógłby podzielić zakładu na spółki-córki, które mógłby później sprzedać i o pakiet inwestycyjny.
Negocjacje w sprawie prywatyzacji Polfy trwają od ponad roku. Inwestorem wybranym przez MSP jest Spectra Holding SA, działające jako lider konsorcjum Spectra Management oraz Baxter. Baxter to światowy potentat w produkcji płynów infuzyjnych. Warszawska firma Spectra Managemet (kontrolowana przez Jerzego Staraka) jest większościowym akcjonariuszem Polpharmy Starogard Gdański.
Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 50 procent z ponad 600-osobowej załogi. – Jeśli referendum się nie uda, to decyzje podejmie komisja zakładowa – wyjaśnia Rudziński. – Będę za podpisaniem pakietu, bo lepszego nie da się wynegocjować.
Do bojkotu referendum namawia pracowników m.in. Związek Zawodowy Chemików.
Czy zamieszanie wokół pakietu socjalnego opóźni prywatyzację Polfy? – Może mieć wpływ na termin podpisania umowy, ale nie wiem, czy tak będzie – mówi Magdalena Nienautowska z biura prasowego MSP. – Umowa prywatyzacyjna jest już gotowa, jej podpisanie planujemy w najbliższym czasie. (jaxa)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!